صفحه‌اصلی مقاله ها خطر سونامی دیابت در جهان سوم / امروز وقت عمل است!

خطر سونامی دیابت در جهان سوم / امروز وقت عمل است!

3
0
اشتراک‌گذاری

دیابت یک بیماری مزمن است که هم در مواقعی که پانکراس به مقدار کافی انسولین نمی سازد و هم در مواقعی که بدن قادر نیست ،به طور موثر از انسولین ساخته شده استفاده کند اتفاق می افتد .انسولین یک هورمون است که قند خون را تنظیم می کند .هایپر گلایسمی یا افزایش قند خون، یکی از آثار، عدم کنترل دیابت است و در اغلب موارد به آسیب جدی به بسیاری از ارگان ها،به خصوص سیستم عصبی و عروق خونی منجر می شود.
دیابت نوع یک که غالبا – دیابت وابسته به انسولین شناخته می شود،در کودکان و نوجوانان با نا کار آمدی تولید انسولین ونیاز به دریافت انسولین به صورت روزانه مشخص شده است .علائم این بیماری شامل تکرر ادرار ،تشنگی ،گرسنگی مداوم،از دست دادن وزن ،تغییرات بینایی و خستگی مزمن می باشد.این علائم ممکن است به صورت ناگهانی اتفاق بیفتند.
دیابت نوع دو که سابقا دیابت غیر وابسته به انسولین یا دیابت بزرگسالان نامیده می شد،ناشی از نا توانی بدن در استفاده از انسولین است.
مبتلایان به دیابت نوع دو90 درصد از افراد مبتلا به دیابت در سراسر جهان را تشکیل می دهند و این نوع دیابت غالبا در نتیجه ی اضافه وزن و عدم فعالیت فیزیکی اتفاق می افتد.علائم این بیماری ممکن است شبیه دیابت نوع یک باشد ،اما این علائم اکثرا کم تر مشخص شده اند.
از آنجایی که این بیماری ممکن است چندین سال بعد از شروع آن تشخیص داده شود،درنتیجه احتمال دارد هریک از عوارض آن قبل از اقدام به درمان برای شخص رخ داده باشند.تا همین اواخر این نوع از دیابت تنها در بزرگسالان دیده شده بود اما امروزه در کودکان نیز اتفاق می افتد.
دیابت حاملگی یک نوع افزایش قند خون (هایپر گلایسمی )است که ،در ابتدا یا در طی حاملگی تشخیص داده می شود .
علائم دیابت حاملگی شبیه علائم دیابت نوع دو می باشد.این نوع دیابت به جای اینکه از روی علائم آن تشخیص داده شود،اغلب در خلال غربالگری حاملگی تشخیص داده می شود .
در اغلب موارد دیابت می تواند به قلب ،عروق خونی ،چشم ها ،کلیه هاو اعصاب صدمه وارد کند.
دیابت خطر ابتلا به بیماری های قلبی و حمله های قلبی را نیز افزایش می دهد.50 درصد افراد مبتلا به دیابت براثر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی (بیماری های اولیه ی قلبی و حمله های قلبی ) فوت می کنند.
این موضوع در ترکیب با کاهش جریان خون و نفرو پاتی در پا ها شانس ابتلا به زخم پا و قطع عضو احتمالی را افزایش می دهد.

رتینو پاتی دیابتی یک علت عمده نابینایی محسوب می شود و به عنوان یک نتیجه از فشار طولانی مدت وارد شده به عروق کوچک خونی در شبکیه پدید می آید.
بعد از گذشت 15 سال از تشخیص دیابت،حدودا 2در صد از افراد نابینا می شوند و در حدود 10 در صد از آنها نیز دچار اختلال مزمن بینایی پیشرونده می شوند.دیابت یکی از عوامل نارسایی کلیه نیز محسوب می شود.

یکی از عوارض دیابت، نفرو پاتی دیابتی است که به کلیه ها آسیب می رساند،و 50 در صد از افراد مبتلا به دیابت را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر چه مشکلات بسیار متفاوتی ممکن است در نتیجه نفروپاتی دیابتی اتفاق بیفتد،اما تعدادی از رایج ترین آنها شامل :درد ،بی حسی،یا ضعف در دست ها و پا ها می باشند.

خطر کلی مرگ ومیر نیز در میان افراد مبتلا به دیابت حد اقل دو برابر بیش از افراد سالم (بدون دیابت )می باشد.

تشخیص به موقع می تواند با یک تست خون ارزان قیمت و ساده انجام شود.
کلید تشخیص به موقع دیابت تشخیص مقدار بالای هر یک از شاخص های مشکوک بودن به دیابت و ارجاع دادن سریع بیماران برای تست قند خون می باشد.
درمان دیابت شامل کاهش قند خون و کاهش سطح سایر عوامل خطر شناخته شده ،که به عروق خونی آسیب می رسانند است. همچنین قطع استعمال سیگار نیز در اجتناب از پیچیده تر شدن بیماری بسیار مهم وحائز اهمیت می باشد.
اعمال هر دو عامل “به صرفه بودن” و” عملی بودن “درمان در کشور های در حال توسعه که شامل کنترل اساسی قند خون ،مراقبت از پاها ،غربالگری برای رتینو پاتی، کنترل کلسترول خون و غربالگری برای تشخیص نشانه های اولیه ی دیابت می باشد ، بسیار مهم است.
این اندازه گیری ها باید توام با یک رژیم غذایی سالم و فعالیت منظم فیزیکی و داشتن وزن نرمال و اجتناب از مصرف سیگار باشند.

دیابت: یک بیماری قابل درمان
درمان دیابت در برگیرنده ی، عوض کردن سبک زندگی و اصلاح رژیم غذایی می باشد .برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 و دیابت حاملگی ،انسولین ،تنها درمان بی خطر و تاثیر گذار است.
ترکیب انسولین سریع الاثر و متوسط الاثر برای بیماران 3 تا 4 بار در روز تجویز شده است.
بیمارانی که از دیابت نوع دو رنج می برند ، می توانند حد اقل در ابتدا به وسیله ی دارو های ضد دیابت خوراکی تحت درمان قرار گیرند.
ترکیب ، “ورزش و رژیم – دارو های خوراکی” می تواند در تحت کنترل نگه داشتن دیابت موثر باشد .طیف متنوعی از دارو های ضد دیابت خوراکی در دسترس است که شامل متفورمین ،sulphonylureas ،thaizolidinediones ،alpha – glucosidase inhiditors &DPP-IVمی باشد.
به علاوه exenatide که یکpeptide-1 شبه گلو کاگون قابل تزریق(GLP-1 )است نیز، برای درمان دیابت در دسترس است. Glibencamide و metformin جزئی از اجزای تشکیل دهنده ی مدل لیست سازمان بهداشت جهانی WHO)) می باشند ،که به عنوان داروی های حیاتی به روز شده در مارس 2010 ، موجود می باشند.
با این حال ، برخی بیماران نیازمند درمان به وسیله ی انسولین هستند ، چه همراه با داروی خوراکی ضد دیابت باشد ، چه نباشد.این درمان شبیه درمان بیماران مبتلا به نوع یک دیابت است،البته امروزه انسولین های جدید تری نیز در دسترس هستند.
این انسولین ها شامل انسولین طولانی الاثر (یک بار در روز)، انسولین متوسط الاثر(دو بار در روز)و انسولین های شدید الاثر می باشند.همچنین سرعت و عملکرد متوسط انسولین نیز بخشی از مدل لیست دارو های حیاتی WHO)) می باشد.

دیابت: بیماری جهان در حال توسعه
دیابت و بیماری های قلبی و عروقی یک تهدید بزرگ برای سلامت بشر گزارش شده اند.طبق اعلام سازمان بهداشت جهانیWHO) (،80 در صد از افراد مبتلا به دیابت در کشور هایی با درآمد متوسط و یا پایین زندگی می کنند.به علاوه بسیاری از افراد مبتلا به دیابت در کشور های کم در آمد در سن میانسالی (46- 45 سال) قرار دارند.
از آنجایی که اغلب افراد میانسال نان آوران خانواده های خود هستند، مشکلات و عوارض ناشی از دیابت منجر به کم شدن پتانسیل درآمد خانواده می شود.
مرگ و میر ناشی از دیابت و بیماری های قلبی و عروقی 17 در صد در 10 سال آینده افزایش خواهد یافت و این افزایش در کشور های متوسط و کم درآمد شدید تر خواهد بود.
افزایش یاد شده عمدتا در منطقه آفریقا 27 در صد و مدیترانه ی شرقی 25 درصد به وقوع خواهد پیوست.
تخمین زده شده است که 80 درصد از مرگ ومیر ناشی از (ncds) در کشور های در حال توسعه اتفاق می افتد.
بدون وجود یک عکس العمل فوری مرگ و میر ناشی از دیابت به احتمال زیاد.بیش از 50 در صد در 10 سال آینده افزایش خواهد یافت.
دیابت و عوارض آن یک فشار اقتصادی قابل توجه و ژرف را بر روی افراد خانواده ها ، سیستم بهداشت و کشور ها به همراه خواهد داشت.در اغلب کشور های در حال توسعه زیر ساخت های خدمات درمانی ،در ارائه ی مراقبت های تاثیر گذار برای کنترل دیابت و عوارض آن و مرگ ومیر زود رس ناشی از آن نا توان هستند.
بخش قابل توجهی از درآمد خانوار در جوامع فقیر صرف هزینه ی مراقبت های درمانی برای یک عضو خانواده که از دیابت رنج می برد می شود.این فشار اقتصادی مضاعف ناشی از دیابت به پایدار ماندن چرخه ی فقر کمک می کند و در نهایت منجر به کاهش رشد اقتصادی و سخت شدن شرایط و وارد شدن خسارت به عموم مردم می شود.
به علاوه مهارت دادن نیروی انسانی و غنی کردن اهداف سیاسی برای درمان موثر دیابت و عوارض آن نیز، نیازمند دسترسی آسان به دارو های قابل خرید است .
از آنجایی که مدل های درمانی جدید تر برای درمان دیابت در دسترس هستند،مدل لیست سازمان بهداشت جهانی نیازمند گسترش یافتن و به روز شدن می باشد.
سازمان ملل (UN )باید اطمینان حاصل کند که اعضای کشور های در حال توسعه این دارو را در نظام بهداشتی خود به مقدار انبوه در دسترس دارند.
منبع : www.Imamiamedicsinternational.com

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.