صفحه‌اصلی مقاله ها علایم هشدار سرطان در زنان 2014 سپتامبر

علایم هشدار سرطان در زنان 2014 سپتامبر

0
0
اشتراک‌گذاری

آزمايش هاي معمول ويژه بانوان مانند پاپ اسمير و ماموگرافي نقش مهمي در مقابله با سرطان دارد اما کافي نيستند. در واقع زنان بايد به وضعيت بدن خود و تغييرات آن توجه کنند. شايد بسياري از علايم و تغييرات جدي نباشد اما در صورت مزمن شدن بايد توسط پزشک معاينه و درمان شود بهتر است به علايم اوليه مربوط به سرطان قبل از اين که بيماري حاد شود، توجه کرد. در اين مطلب به برخي از علايم سرطان که در بيشتر موارد خانم ها به آن توجه نمي کنند، اشاره شده است که بايد آن ها را جدي گرفت.

خس خس سينه يا کمبود نفس؛
يکي از علايم اوليه که بيماران سرطان ريه با آن روبه رو مي شوند، کمبود نفس است. در سرطان تيروئيد، بر اثر واردشدن فشار تومور يا غده روي ناي مشکل تنفسي ايجاد مي شود. هر نوع مشکل تنفسي مزمن را بايد جدي گرفت.

درد قفسه سينه يا سرفه هاي مزمن؛
انواعي از سرطان ها از جمله لوسمي و سرطان ريه گاه همراه با علايم برونشيت يا سرفه هاي شديد است. اين علايم با ويژگي مزمن بودن، از بين رفتن و بازگشت مجدد و به صورت تکرار چرخشي از سينه درد معمولي قابل تشخيص است. برخي بيماران مبتلا به سرطان ريوي از سينه دردي که به شانه يا قسمت پايين دست ادامه دارد، شکايت مي کنند.           

مشکل قورت دادن يا گرفتگي صدا؛
مشکل قورت دادن ممکن است يکي از علايم اوليه سرطان ريه باشد. گرفتگي صدا يا احساس سنگيني گلو يا گيرکردن چيزي در ناي ممکن است از علايم اوليه سرطان تيروئيد باشدسرفه منظم و گر فتگی صدا از علایم سر طان حنجره و نای به علت اثر فشاری است.

تب هاي مکرر يا عفونت؛
تب يا عفونت مکرر ممکن است علايم لوسمي – نوعي سرطان گلبول هاي قرمز که در مغز استخوان آغاز مي شود- باشد. لوسمي باعث مي شود مغز استخوان، گلبول هاي سفيد غيرعادي توليد کند که اين امر توانايي بدن را براي مقابله با عفونت از بين مي برد. اغلب پزشکان پس از معاينه مکرر بيماراني که از تب، درد و علايم مشابه آنفلوآنزاي طولاني مدت شاکي اند سرطان خون را تشخيص مي دهند.

رنگ پریدگی، خستگی، کاهش وزن، عفونت های مکرر، خونریزی بینی، درد مفصل یا استخوان، کبود شدن سریع بدناز علایم مهم سرطان خون می با شند

غده هاي متورم لنفاوي يا برآمدگي روي گردن، زيربغل يا کشاله ران؛
غده هاي متورم لنفاوي نشانه ايجاد تغييرات در سيستم لنفاوي است که ممکن است علامت سرطان باشد. به عنوان مثال، برآمدگي يا غده متورم لنفاوي زيربغل ممکن است از علايم سرطان سينه باشد. برآمدگي بدون درد روي گردن، زيربغل يا کشاله ران ممکن است از علايم اوليه لوسمي باشد

 بروز تغییرات ادراری :

بصورت وجود خون در ادرار وتکرر  و سوزش ادرار و عدم امکان دفع ادرار می توا ند ناشی از احتمال در گیری سیستم ادراری تناسلی وسرطانهای مر بو طه با شد

تغییرات پوستی و بروز خالهای غیر طبیعی:

اکثریت ما می دانیم که توجه به تغییرات خال ها می تواند کمک به تشخیص سرطان پوست باشد. اما دیگر نشانه ها مانند توده های کوچک و خشک می توانند به راحتی از چشم ما پنهان شوند. با انواع سرطان پوست و تشخیص آن ها آشنا شوید، مانند ملانوم، کارسینوم سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی سراسر بدن و پوست خود را چک کنید و اگر لکه های عجیب و غریب دیدید به پزشک مراجعه کنی علاوه بر تغييري که در خال ها ايجاد مي شود و ممکن است از علايم سرطان خون باشد، به برآمدگي هاي کوچک و لکه هاي خشک پوست نيز بايد توجه کرد.

 قاعدگی غیر معمول و درد ناک و یا خونریزی بین دوره ها:

 اين علامت ممکن است نشانه سرطان رحم باشد که با يائسگي اشتباه مي شود. بسیاری از زنان به علت قاعدگی غیر معمول و دردناک برای سرطان آندومتر رحم (پوشش داخلی رحم) اخطار داده شده است. متاسفانه بسیاری از زنان از پزشک خود شکایت دارند که یا درست تشخیص نداده است و یا آن را به عنوان درد طبیعی دوران یائسگی معرفی کرده است. اگر فکر می کنید این درد، چیزی بیشتر از یک قاعدگی دردناک است حتما درخواست یک سونوگرافی ترنس واژینال داشته باشید..
احساس سيري و ناتواني در خوردن ؛
بيشتر زناني که سرطان تخمدان آن ها تشخيص داده مي شود، از نفخ بي دليل در ناحيه شکم که ناگهان به وجود مي آيد، گله مند هستند که يکي ديگر از علايم سرطان تخمدان اين است زیرا زنان اشتهاي خود را از دست مي دهند و با اين که چند روز غذا نخورده اند ميلي به غذا خوردن ندارند. نفخ يا بالارفتن وزن همراه با درد در ناحيه لگن يا احساس سيري بيش از حد را بايد جدي گرفت.

درد شکم يا لگن؛
از آن جا که درد لگن به تنهايي ممکن است از علايم شايع فيبروز، کيست تخمدان و ناراحتي هاي ديگر دستگاه تناسلي باشد، پزشکان شکايت بيماران از درد لگن را به سرطان ارتباط نمي دهند. بنابراين يک معاينه کامل لازم است زيرا درد، گرفتگي در قسمت لگن و شکم همراه با نفخ ممکن است ازعلايم سرطان تخمدان باشد. همچنين بزرگ شدن طحال ممکن است درد شکم ايجاد کند. گرفتگي عضله معده، ناراحتي مکرر معده ممکن است از علايم سرطان روده بزرگ باشدزنانی که پزشکانشان با اولین سونوگرافی تشخیص داده اند که دارای تومور کبد هستند بسیار خوش شانس بوده اند زیرا می توانند به سرعت درمان را شروع کنند. دل درد یا ناراحتی معده می تواند نشانه ای برای سرطان کولورکتال باشد.(به ۲۵ سانتی متر آخر روده، به علاوه ی قسمت انتهایی کولون و راست روده، به اصطلاح کولورکتوم می گویند و سرطان این قسمت را سرطان کولورکتال می نامند)بسیاری از مبتلایان به سرطان به پزشک خود می گویند فکر می کرده اند دچار زخم معده شده اند
خونريزي مقعدي يا مشاهده خون در مدفوع؛
در بيشتر موارد بواسير به جاي سرطان روده بزرگ تشخيص داده مي شود. مشاهده کردن خون در مدفوع نياز به معاينه دارد.;
قرمزي، زخم و تورم سينه؛
تورم يا احساس ناراحتي، تغيير رنگ سينه به قرمز يا بنفش علايم خطر است. با مشاهده تغييرات غيرعادي در اين قسمت از بدن بايد به پزشک مراجعه کرد.خارش و پوسته پوسته شدن نوک سينه را بايد جدي گرفت

.کبودي بيش از حد يا خونريزي که متوقف نمي شود؛
اين علايم ممکن است بيانگر حالت غيرعادي در گلبول هاي قرمز باشد که نشانه نوعي سرطان لوسمي است. بعضي از بيماران لوسمي دچار کبودي در قسمت هايي از بدن مانند انگشتان، دست ها، لکه هاي قرمز روي صورت، گردن و سينه مي شوند. بعضي نيز از خونريزي لثه شکايت دارند.
خستگي مفرط؛
به طور کلي خستگي مفرط و احساس ضعف ممکن است از علايم انواع مختلف سرطان باشد، علت خستگي مفرط و بدون دليل که با خوابيدن برطرف نمي شود، بايد توسط پزشک بررسي شود.
کاهش وزن بدون دليل؛
کم شدن وزن بدون ايجاد هر نوع تغييري در رژيم غذايي يا ورزش، جاي سوال دارد. کاهش وزن از علايم اوليه سرطان روده بزرگ و گوارش است.
متورم شدن قسمت هايي از صورت؛
برخي از بيماران مبتلا به سرطان ريه با ورم، پف و قرمزي صورت رو به رو مي شوند.
تغيير در ناخن ها
تغييرات غيرعادي ناخن ها ممکن است از علايم انواع مختلف سرطان باشد. ردهاي قهوه اي يا سياه زير ناخن ممکن است از علايم سرطان باشد. بزرگ شدن قسمت انتهاي انگشتان يا ناخن هايي که از نوک به طرف پايين خم مي شود ممکن است از علايم سرطان ريه باشد. سفيد شدن ناخن ها ممکن است درست عمل نکردن کبد يا سرطان کبد باشد.
درد کمر با قسمت تحتاني؛
اغلب بيماران سرطاني مي گويند درد کمر و قسمت تحتاني از اولين علايم سرطان کبد است. بيماراني که به سرطان لوزالمعده مبتلا هستند از کمر درد مزمن رنج مي برند. سرطان سينه نيز از طريق کمر درد تشخيص داده مي شود. علت اين درد اين است که تومور موجود در سينه به طرف عقب روي سينه فشار وارد مي کند يا اين که سرطان به ستون فقرات يا دنده ها گسترش پيدا مي کند.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.