صفحه‌اصلی زندگی سالم به خطر افتادن تندرستی با خوابیدن بیش از اندازه

به خطر افتادن تندرستی با خوابیدن بیش از اندازه

1
0
اشتراک‌گذاری

به خطر افتادن تندرستی با خوابیدن بیش از اندازه
اکثر شاغلانی که صبح زود از خواب برمی خیزند، دوست دارند آخر هفته ها تا دیر وقت بخوابند، اما با این کار در الگوی خواب شان اخلال ایجاد کرده و خطر ابتلاء شان به بیماری های متابولیک – دیابت و بیماری قلبی – را افزایش می دهند.
یافته های قبلی دانشمندان نشان داده اند که نوبت های کاری متغییر بر تندرستی شاغلان تاثیر منفی می گذارد.
یافته های تازه محققان دانشگاه پیتزبورگ آمریکا نشان می دهند، تغییرات ناگهانی در عادات خواب از جمله عواملی هستند که به سلامت افراد آسیب وارد می کنند.
به گفته متخصصان، تغییرات ناگهانی که در ریتم خواب شبانه افراد اخلال ایجاد می کنند با بروز چاقی و بیماری های قلب و عروق رابطه مستقیم دارند.
دکتر پاتریشیا ونگ، محقق ارشد دانشگاه پیتسبورگ و سرپرست این مطالعه گفت:” این یافته برای نخستین بار نشان می دهد، عدم هماهنگی میان ساعات کار و خواب شبانه شاغلان باعث تغییرات گسترده در متابولیسم و بروز چاقی، دیابت و بیماری های قلب و عروق می شود. ”
پژوهشگران پس از بررسی فعالیت های روزانه، خواب شبانه، رژیم غذایی و میزان فعالیت بدنی 447 فرد 30 تا 54 ساله سالم و شاغل – 53 درصد زن و 83 درصد مرد – و گفت و گو با آنها دریافتند، 85 درصد شرکت کنندگان در این مطالعه با خوابیدن بیش از اندازه در روزهای تعطیل الگوی خواب شان را تغییر و خطر افزایش شاخص توده بدن، کلسترول و قند خون شان را افزایش می دهند.
دکتر وانگ افزود:” با افزایش اطلاعات و آگاهی های شاغلان و کارفرمایان و ترغیب آنها به پیروی کردن از برنامه خواب منظم می توان از ابتلاء آنها به بیماری های مختلف جلوگیری کرد. ”
لینک منبع

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.