صفحه‌اصلی سمینارها و همایش ها باکتری های التهاب آور روده در کودکان مبتلا به ام اس بیشتر...

باکتری های التهاب آور روده در کودکان مبتلا به ام اس بیشتر است

1
2
اشتراک‌گذاری

باکتریای التهاب آور روده در کودکان مبتلا به ام اس بیشتر است

تنوع باکتریایی در بچه هایی که دچار مالتیپل اسکلروزیس (multiple sclerosis ) هستند نسبت به بچه های سالم دیگر هیچ تفاوتی ندارد، ولی در بچه های دچار ام اس تعداد باکتریایی که منجر به التهاب می شود نسبت به باکتریایی دیگر بیشتر است. این مطالعه در مجله عصب شناسی اروپا (European Journal of Neurology) به چاپ رسیده است.

مالتیپل اسکلروزیس یک بیماری خود ایمنی است که بوسیله عوامل ژنتیکی و محیطی که یکی از آن عفونت ها است ایجاد می شود.

در این بیماری سیستم ایمنی غلاف میلین دور نورون های عصبی را در نخاع، مغز و عصب های چشمی تخریب می کند و پالس های الکتریکی ایجاد می کند که در این مناطق جابه جا می شوند.

با پیشرفت علائم بیماری، بی حسی خفیفی در اندام ها شروع می شود که به تدریج بدتر شده و منجر به فلج و کوری می شود.

افراد مبتلا به ام اس فروکش کننده (Remitting MS ) شایع ترین نوع بیماری ام اس- در بین دوره های بهبودی هم علائم بیماری را نشان می دهند.

بدن انسان ۱۰ برابر سلول های خود بدن، دارای میکروب می باشد که  ۹۰ در صد آن ها در روده قرار دارند، جایی که به سنتز ویتامین ها، تنظیم سیستم ایمنی و محافظت در برابر عفونت ها کمک می کنند.

تحقیقات جدید نشان می دهد که میکروب های روده ممکن است در بیماری ام اس نقش داشته باشند، اما شواهدی که تا به حال بدست آمده تنها بر  روی حیوانات بوده است.

در حالیکه برخی از مطالعات انجام شده در بزرگسالان مبتلا به بیماری ام اس با  تخریب باکتری های روده در ارتباط است، ولی با توجه به اینکه این افراد سال های زیادی در معرض باکتریای متفاوتی بودند، این نتیجه دچار ابهام می شود.

ام اس با میکروب های التهاب زا روده در ارتباط است

تیم تحقیقاتی متشکل از محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia) در ونکوور کانادا، دانشگاه کالیفرنیا- سانفرانسیسکو (UCSF) و دانشگاه یوتا (Utah)،  باکتری های روده کودکان دچار بیماری ام اس و کودکان سالم را با هم مقایسه کردند تا رابطه احتمالی بین بیماری ام اس و باکتری های التهاب زا روده را مشخص کنند.

در مطالعات مقدماتی، محققان باکتری روده ۱۸ کودک دچار بیماری ام ا س فروکش کننده  را با بچه های سالم مقایسه کردند.  میانگین سن این بچه ها که از بیماران درمانگاه اطفال دانشگاه (UCSF) بودند ۱۳ است و رده سنی شان ۴ تا ۱۸ سال بود.

تتایج آزمایشات باکتری هایی بدست آمده از نمونه مدفوع کودکان نشان داد که تنوع باکتریایی در کودکان مبتلا به ام اس با کودکان سالم یکسان است ولی فراوانی گونه های خاص باکتریایی تفاوت وجود دارد.

این مطالعات نتایجی مبنی بر رابطه بین بیماری ام اس و باکتری های التهاب زا روده را نشان می دهد که هر چه میزان باکتریای روده کم تر باشد میزان التهاب نیز کم تر می شود.

نمونه بیماران ام اس در مقایسه با افراد کنترل، محیط غنی تری از باکتری های خانواده دسولفو ویبریو ناسه (Desulfovibrionaceae) شامل بیلوفیلا (Bilophila)، دسولفوویبریو (Desulfovibrio) و کریستن سن لاسه

(Christensenellaceae) و کاهش در باکتری لاکنواسپیراسه (Lachnospiraceae ) و رمینوکوکوس (Ruminococcaceae) را داشتند.

محقق ارشد این مطالعه پروفسور هلن ترملت (Helen Tremlett) استادیار پزشکی دانشگاه (UBC’s) در این باره می گوید: ” شباهت هایی بین تحقیقی که ما انجام دادیم و مطالعات دیگر در زمینه باکتری های روده وجود دارد که می توان از آن بعنوان یک ویژگی مشخص بیماری ام اس و یا دیگر بیماری های خود ایمنی استفاده کرد.”

مترجم:  مهسا امام پور

لینک منبع

حقایقی در رابطه با ام اس:

نزدیک به ۲٫۵ میلیون نفر در جهان دچار بیماری ام اس هستند.

تخمین زده می شود سالانه حدود ۱۰,۰۰۰ به بیماری ام اس مبتلا می شوند.

بیشتر افراد مبتلا به ام اس در رده سنی ۱۵ تا ۵۰ سال تشخیص داده می شوند.

 

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.