صفحه‌اصلی مقاله ها سرطان رحم و انواع آن

سرطان رحم و انواع آن

0
0
اشتراک‌گذاری

رحم چیست؟

رحم قسمتی از سیستم تولیدمثل زنان است. این اندام حدوداً شکل و اندازه یک گلابی معکوس را دارد. رحم در قسمت تحتانی شکم قرار دارد و توسط عضلات در جای خودش نگه‌داشته می‌شود.

رحم توسط سرویکس یا گردن رحم به واژن متصل می‌شود. هرماه در خانم‌های در سنین باروری، هورمون‌هایی در بدن تولید می‌شوند که باعث تخمک‌گذاری و دوره‌های قاعدگی می‌شوند.

در تخمک گذاری، تخمک در طول لوله فالوپ از یکی از تخمدان ها به سمت پایین حرکت می کند. در صورتی که تخمک بارور شود در دیواره رحم لانه گزینی می کند و به یک جنین تبدیل می شود.

دیواره پوشاننده رحم اندومتریوم نام دارد. اندومتریوم از لایه های متعددی شامل سلول‌های همانند پوست (اپی تلیوم سطحی)، عروق خونی، بافت و غدد تشکیل شده است.

هرماه آندومتر رشد کرده و ضخیم می شود و برای بارداری آماده می شود. اگر خانم باردار نشود لایه های سطحی آندومتر فروریخته و از واژن تحت عنوان خونریزی ماهانه خارج می شود.

یائسگی زمانی است که دوره های قاعدگی متوقف می شود و توانایی باروری از بین می رود و بدن ترشح هورمون های ایجادکننده تخمک گذاری و قاعدگی را متوقف می کند.

سرطان رحم

سرطان رحم، یکی از شایع ترین سرطان های ژنیکولوژی (سیستم تناسلی زنانه) است که خانم ها را گرفتار می کند.

اکثر سرطان های رحم، سرطان لایه پوشاننده آن (اندومتریوم) هستند. همچنین سرطان می‌تواند لایه های عضلانی را نیز درگیر کند.

دانستن نوع سرطان مهم است زیرا در تصمیم گیری بیمار و پزشک در مورد درمان تأثیر دارد.

اندوکارسینوم اندومتر

اندوکارسینوم، نوعی از سرطان است که از بافت غددی منشأ می‌گیرد. اکثر زنان (حدود ۸۵%) که سرطان رحم دارند، از نوع اندوکارسینوم می باشد.

سایر انواع سرطان رحم

انواع کمتر شایع سرطان رحم، آدنواسکواموس کارسینوم، پاپیلری سروز کارسینوم و به ندرت کارسینوم سلول روشن یا سارکوم رحمی می باشند. این نوع سرطان ها، سرطان های پرخطر نام دارند زیرا احتمال بیشتری برای گسترش در بدن دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به لینک زیر مراجعه کنید:

لینک منبع

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید