صفحه‌اصلی مقاله ها سرطان روده و علل آن

سرطان روده و علل آن

0
0
اشتراک‌گذاری

 

سرطان چیست؟

بدن ما دائماً در حال ساخت سلول‌های جدید است: بدین سبب است که بدن رشد می‌کند , سلول‌های قدیمی را جایگزین می‌کند یا سلول‌هایی که در اثر جراحت آسیب‌ دیده‌اند را ترمیم می‌نماید.  این فرآیند توسط یکسری ژن‌های معین کنترل می‌شود. کلیه سرطان‌ها در اثر تغییر این ژن‌ها پدید می‌آیند. اگرچه شمار اندکی از مردم یک چنین تغییری را از والدین خود به ارث می‌برند , اما معمولاً در طول دوران زندگی هم , این تغییرات رخ می‌دهند.

در شرایط عادی , سلول‌ها به‌طور منظم رشد و تکثیر می‌یابند. اما ژن‌های تغییریافته موجب می‌شوند سلول‌ها رفتاری غیرعادی از خود نشان داده و به‌صورت یک توده رشد یابند. این توده‌ها یا خوش‌خیم‌اند ( غیر سرطانی ) یا بدخیم ( سرطانی ).

توده‌های خوش‌خیم به دیگر نقاط بدن گسترش پیدا نمی‌کنند. یک توده بدخیم (که عموماً آن را غده بدخیم یا سرطان می‌نامند) از سلول‌های سرطانی تشکیل یافته است. غده بدخیم, در ابتدای رشد خود, ممکن است فقط محدود به موضع یا جایگاه اصلی خود باشد. درصورتی‌که درمان نگردد, ممکن است سلول‌های سرطانی آن به بافت‌های اطراف و دیگر نقاط بدن گسترش یابند.

روده

روده بلندترین قسمت دستگاه گوارش است. دستگاه گوارش عبارت است از لوله‌ای بلند که از پشت دهان آغازشده, معده و روده را شکل داده و سپس به مکتوم (راست‌روده) و مقعد پایان می‌پذیرد.

این لوله در داخل بدن به‌صورت مارپیچ می‌چرخد. غذا از میان آن عبور کرده و هضم و جذب می‌شود. با حرکت و فعالیت روده, مواد زائد حاصل و مدفوع به بیرون دفع می‌شوند.

روده از دو بخش تشکیل یافته است. روده کوچک مکانی است که غذا در آن جذب می‌شود. این بخش به روده بزرگ منتهی می‌شود, جایی که تنها آب و نمک‌ها در آن جذب می‌شوند. روده بزرگ نیز دو قسمت دارد: کولون که حدود ۱٫۵ متر طول دارد و راست‌روده که ۱۵ سانتیمتر طول دارد. راست‌روده از طریق مقعد به بیرون از بدن راه باز می‌کند.

سرطان روده

سرطان روده, به‌طورکلی, کولون و راست روده را درگیر می‌نماید. سرطان روده کوچک نادر است.

سرطان روده از آستر روده (لایه مخاطی) آغاز می‌شود. اگر درمان نشود, به قسمت‌های عمیق‌تر دیواره روده گسترش می‌یابد. ازآنجا, به گره‌های لنفی موضع پیش می‌رود. بعدها نیز به دیگر نقاطی ازجمله کبد و ریه‌ها پیشرفت می‌کند.

سرطان روده گاهی از پولیپها آغاز می شود. پولیپها در آستر روده رشد کرده و شکلی مثل قارچهای کوچک دارند. این پولیپها در افراد بالای ۵۰ سال بسیار شایع بوده و معمولاً خوش‌خیم‌اند. بااین‌حال, برخی از آنها رشد بیشتری یافته و سرطانی می‌شوند. افرادی که دارای سابقه فامیلی پولیپ ادنوماتوز می باشند, در روده خود, از این نوع پولیپها بوفور دارند. این افراد بیشتر از دیگران در معرض خطر سرطان روده قرار دارند.

علل سرطان روده

علل سرطان روده به‌خوبی روشن نیست.

برخی فاکتورهای خطرناک احتمال رشد و توسعه سرطان روده را در شخص بیشتر می کنند. این فاکتورها عبارتند از:

  • کهولت یا پیری: سرطان روده عموماً بر روی افراد بالای ۵۰ سال اثر می‌گذارد
  • سابقه شخصی یا فامیلی از سرطان روده
  • به ارث بردن یکی از اختلالات ژنتیکی غیر شایع زیر: پولیپ ادنوماتوز با سابقه فامیلی یا سرطان ارثی و غیرپولیپی لوکون– راست روده.
  • ابتلای به کولیت اولراتیو که در آن آستر روده بزرگ به مدت بیش از ۸ تا ۱۰ سال ملتهب است

برای کسب اطلاعات بیشتردر این زمینه به لینک زیر مراجعه کنید:

www.cancervic.org.au

 

 

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.