صفحه‌اصلی مقاله ها روش درمانی جدید و ارزان برای سرطان خون

روش درمانی جدید و ارزان برای سرطان خون

1
0
اشتراک‌گذاری

سرطان خون (Leukemia)  بیماری است که در آن هر سلول ویژگی ژنتیک خاصی  خود را دارد. بر اساس تحقیق جدیدی که در مجله “Nature Communication” به چاپ رسیده است  محققان سوئدی راه ارزانی برای بررسی هر سلول پیدا کرده اند که می تواند انقلابی در روش درمان سرطان خون ایجاد کند.

سلول ها دارای اطلاعات ژنتیکی هستند که می توان از آن ها در درمان بیماری ها مانند سرطان استفاده کرد. روش بررسی توالی RNA که امروزه استفاده می شود دارای محدودیت است و نمی تواند مشخص کند تغییرات ژنتیکی در کدام سلول ها رخ می دهد.

در مطالعه جدید که در مجله Nature  به چاپ رسیده است، محققان از روش جدیدی برای بررسی جداگانه هر سلول تومور در بیماران مبتلا به لوسمی مزمن لنفوئیدی (CLL) استفاده کردند که طی آن مشخص شد، تومورهای لوسمی دارای نرخ بیان ژن متفاوتی هستند.

پروفسور جواکیم لاندبرگ (Joakim Lundeberg) متخصص ژنتیک از انستیتو  رویال استکلهم و رئیس آزمایشگاه ژنومیکس زندگی (Life Laboratory’s genomics platform) در این باره می گوید: ” ما دریافتیم که سلول های CLL از یک نوع سلول واحد تشکیل نشده اند، بلکه شامل انواع گوناگونی هستند که در هر کدام ژن های متفاوتی بیان می شود. ”

بطور معمول در توالی یابی RNA وجود RNA در سلول ها را تائید می شود ولی مشخص نمی شود که در کدام سلول ها فعال هستند. پروفسور لاندبرگ در ادامه می افزاید: ” با این روش جدید و فوق العاده مقرون به صرفه، با یک نمونه خون ساده می توان اطلاعات مورد نیازمان را بدست آوریم. احتمالا مشخصات فردی هر سلول بطور گسترده ای در روش های درمانی کاربرد داشته باشد. به این ترتیب که سلول ها بر روی سطح شیشه ای قرار می گیرند و با آنالیز مولکولهای  مولکول های mRNA (ریبونوکلئیک اسید پیام رسان ) از طریق روش توالی یابی نسل جدید می توان تشخیص داد که کدام ژن ها فعال هستند. ”

وی در انتها می افزاید: ” ما همچنین یک نرم افزار با آدرس (www.spatialtranscriptomicsresearch.org) طراحی کردیم، که بوسیله تصویرهای بدست آمده از آنالیز توالی ها  سلول ها بطور جداگانه مشخص می کند کدام ژن و به چه میزان بیان می شود. بنابراین ما توسط این روش و نرم افزار جدید می توانیم هزاران سلول را مورد بررسی قرار دهیم.”

مترجم: مهسا امام پور

لینک منبع

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.