صفحه‌اصلی زندگی سالم تحقیق جدید در مورد ورزش و دیابت

تحقیق جدید در مورد ورزش و دیابت

1
0
اشتراک‌گذاری

اگرچه تاثیر مثبت ورزش بر روی دیابت نوع ۲ کاملا شناخته شده است، اما مطالعه اخیر نکات جدیدی را در این باره آشکار کرده است. محققان با استفاده از داده های بدست آمده از ۱ میلیون شرکت کننده از چهار قاره، مزایای ورزش کردن را بطور دقیقی مورد بررسی قرار داده اند.

دیابت در سراسر جهان بصورت اپیدمی در آمده است بطوریکه از هر ۱۰ نفر ۱ نفر به این بیماری مبتلا است، که این میزان بیشتر از ۲۹ میلیون می شود. تخمین زده می شود، ۸۶ میلیون نفر دیگر در مرحله پیش دیابتی باشند، یعنی میزان قند خون شان بالاتر از میزان مشخص است ولی هنوز مبتلا به دیابت نشده اند.

با توجه به آمار جهانی میزان افراد مبتلا به دیابت تا سال ۲۰۳۵ به ۵۹۲ میلیون نفر خواهد رسید، بنابراین دانش چگونگی کنترل این بیماری بسیار مهم می باشد.

فاکتورهای خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ (شایع ترین نوع دیابت ) از جمله اضافه وزن یا چاقی، فشار خون بالا، کلسترول و تری گلیسرید بالا، کاملا شناخته شده است و همه این موارد تا حدودی با ورزش قابل کنترل هستند.

مطالعه جدیدی که در مجله (Diabetologia) به چاپ رسیده است، تاثیر ورزش را بطور مستقل از عوامل دیگر مانند  رژیم غذایی بطور عمیقی مورد بررسی قرار داده است.

راهنمای ورزشی ایالات متحده و بریتانیا، ۱۵۰ دقیقه ورزش متوسط یا ۷۵ دقیقه ورزش شدید را در هفته توصیه می کند. این فعالیت های می تواند شامل دوچرخه سواری، پیاده روی یا ورزش های دیگر باشد. هر چند، طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)، کمتر از ۵۰ درصد امریکایی ها به این توصیه ها عمل می کنند.

مطالعه پیش رو نتیجه همکاری دانشگاه لندن و دانشگاه کمبریج بر روی ۱ میلیون شرکت کننده است. بطور کلی، این تیم تحقیقاتی از ۲۳ مطالعه از قاره امریکا، آسیا، استرالیا و اروپا استفاده کرده است.

بر خلاف تحقیقات قبلی، که قادر به جداسازی تاثیر ورزش و از عوامل دیگر نبودند، در این تحقیق دانشمندان اثر ورزش بر روی دیابت را بطور مستقل بر روی تعداد گسترده ای از افراد مورد مطالعه قرار دادند.

بر اساس نتایج بدست آمده، هر گونه فعالیت فیزیکی تاثیر مثبتی در  درمان بیماری دیابت دارند، ولی افرادی که هفته ای ۱۵۰دقیقه ورزش می کنند، از فواید بسیار بیشتری بهره می برند و به احتمال ۲۶ درصد کمتر دچار دیابت خواهند شد.  کسانی که روزانه یک ساعت ورزش متوسط یا شدید انجام می دهند، به میزان ۴۰ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند. از طرف دیگر، افرادی که نمی توانند ۱۵۰ دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشند و کمتر ورزش می کنند، از فواید ورزش به میزان کمتری بهره می برند.

دکتر اندریا اسمیت (Andrea smith) در این باره می گوید:” نتایج تحقیقات ما انجام فعالیت های ورزشی را برای کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دو در مقیاس جهانی به شدت توصیه می کند و پیشنهاد می دهد این موضوع در سیاست گذاری های کلان مور توجه قرار گیرد.”

مترجم: مهسا امام پور

لینک منبع

 

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.