صفحه‌اصلی زندگی سالم آیا جایگزینی برای دیالیز وجود دارد؟

آیا جایگزینی برای دیالیز وجود دارد؟

1
0
اشتراک‌گذاری

نارسایی کلیه اغلب باعث می‌شود که زندگی فرد دچار تحولات زیادی شود. دیالیز و پیوند کلیه باعث تغییر در شیوه زندگی مبتلایان می‌شود اما اکثر آنها راه‌هایی می‌یابند تا با آن کنار بیایند.

کیفیت زندگی می‌تواند ایده‌ای باشد. بخصوص برای آن‌هایی که مشکل دیگری ندارند. آنها می‌توانند لذت کامل را از زندگی خود ببرند، کارکنند، مطالعه کنند، به خانواده خود برسند، ورزش کنند و در جامعه فعالیت نمایند.

اما به‌هرحال این احتمال وجود دارد که مشکلات دیگری مانند سکته یا حمله قلبی پیش بیاید و به تدریج سلامت فرد بدتر و بدتر شود و زندگی را غیرقابل تحمل کند بخصوص اگر فرد مبتلا  خود را ببازد. برای برخی از افراد فکر دیالیز یا پیوند هم وحشتناک است.

برخی هم فکر می‌کنند که به اندازه کافی بدبختی کشیده‌اند و دیگر طاقت این نوع درمان‌ها را ندارند. به هر حال برای برخی به هر دلیل درمان بسیار دشوار است.

بسیاری به امید اینکه نهایتاً پیوند می‌شوند شروع به دیالیز می‌کنند. البته پیوند این‌طوری نیست که همیشه موفق باشد یا به‌راحتی بتوان کلیه برای پیوند پیدا کرد.

بنابراین به دیالیز باید به‌عنوان درمان بلندمدت نگاه کرد و البته نه اینکه مادام العمر باشد. البته باز هم باید گفت که وقتی بیماری می‌خواهد تصمیم‌گیری کرده و درمان مورد نظر را انتخاب کند، همچنان می‌تواند اقدامات کنترلی را به عنوان انتخاب خود در نظر بگیرد، اگر هم نمی‌تواند تصمیم قطعی بگیرد، می‌تواند برای کوتاه مدت دیالیز شود تا ببیند دیالیز چگونه است.

می‌توان بعد از مدتی دیالیز را کنار گذاشت

قطع دیالیز می‌تواند باعث مرگ افرادی شود که مدت مدیدی تحت دیالیز بوده‌اند بخصوص افراد مسن. برخی نمی‌خواهند که دیگر دیالیز شوند اما نگران‌اند که دیگر بیماران دیالیزی و کارکنان  بخش دیالیز روحیه خود را از دست بدهند؛ البته در روحیه آنها اثر می‌گذارد ولی آنها اکثراً شرایط بیماران را درک می‌کنند.

 

می‌توان بعد از مدتی مصرف داروهای مورداستفاده در پیوند کلیه را قطع کرد

پیوند باعث ارتقاء کیفیت زندگی می‌شود اما بدون خطر نیست. داروهای قوی که جهت جلوگیری از پس زدن پیوند کلیه مصرف می‌شود می‌تواند باعث عفونت، سرطان پوست و سرطان‌های خطرناک دیگر شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:

لینک منبع

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید