صفحه‌اصلی زندگی سالم توصیه هایی برای مبتلایان به هموفیلی

توصیه هایی برای مبتلایان به هموفیلی

0
0
اشتراک‌گذاری
Mouth care

دکتر پیمان عشقی فوق تخصص خون وسرطان کودکان مدیر بخش خون و سرطان بیمارستان کودکان مفید در تهران است. این استاد دانشگاه توصیه‌هایی برای مبتلایان به هموفیلی دارد:
۱- رعایت کامل بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک که از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا بیماران هموفیلی برای دریافت خدمات دندانپزشکی دچار مشکل هستند و خونریزی‌های پس از اقدامات دندانپزشکی آنان را دچار زحمت می‌کند.
۲- اضافه وزن و چاقی، احتمال خونریزی به ویژه از مفاصل را، افزایش می‌دهد و به همین خاطر این گروه از بیماران باید از خوردن غذاهای چرب و فست فودها خودداری کنند.
۳- مورد دیگر اجتناب از تزریق‌های عضلانی و هر نوع شیوه دیگر تهاجمی و آسیب رسان مثل استفاده از ریش تراش برقی در مردان است. همین طور عدم استفاده از سوند و لوله های ادراری و نیز لوله‌های تراشه و نظائر آنها است که حتی الامکان نباید از آنها استفاده کرد مگر در حالات بسیار ضروری.
۴- بیماران مبتلا به هموفیلی همچنین باید از زور زدن خوداری کنند و نگذارند دچار یبوست شوند و همین طور از فین کردن با فشار و یا در معرض گرمای زیاد قرار گرفتن پرهیز کنند.
۵- و در نهایت هم اینکه عدم مصرف داروهائی مثل آسپرین و داروهای ضد التهابی و سایر داروهای ضد انعقادی برای این بیماران بسیار مهم است.