صفحه‌اصلی اخبار بی کیفیتی داروهای داخلی تکذیب شد

بی کیفیتی داروهای داخلی تکذیب شد

2
0
اشتراک‌گذاری

خاص پرس به نقل از روزنامه قدس:
دکتر رهبر مژدهی آذر، رئیس انجمن داروسازان ایران در پاسخ به ادعای ،محمد رضا مشهدی، مدیرعامل انجمن تالاسمی ایران، در خصوص بی کیفیتی داروهای داخلی ،گفت:
« تعیین کیفیت دارو به نتایج حاصل از آزمایشگاه‌ها مربوط می‌شود و همانند ده‌ها قلم کالای مصرفی مانند برنج نیست که پس از مصرف توسط مشتری ادعا شود با کیفیت بوده یا خیر. همچنین اثربخش نبودن آن نیز بر بیماران به دلایل مختلف مربوط است که این مسئله باید با شیوه‌های تشخیصی وعلمی تعیین شود.
همچنین طی سال‌های اخیر هیچ گونه گزارشی مبنی بر بی‌کیفیت بودن داروها مطرح نشده است. البته برخی افراد ترجیح می‌دهند داروی کارخانه خاصی را مصرف کنند و علت این مسئله نیز به روشنی مشخص نیست. این موضوع در کشورهای پیشرفته نیز مشهود است، چنانکه بنابر بررسی‌هایی در انگلیس مشاهده شده که مردم در انتخاب داروها به رنگ دارو و بسته بندی آن نیز اهمیت می‌دهند».
دکتر مژدهی آذر با تأکید بر اینکه استانداردهای مشخصی برای تعیین کیفیت دارو در دنیا وجود دارد که شرکت‌های داروسازی ما نیز رعایت می‌کنند، می‌افزاید: «هم اکنون اقلام متعددی از داروهای قاچاق توسط مردم مصرف می‌شود و حتی آن‌ها معتقدند این داروهای خارجی بسیار با کیفیت و اثر گذارند! در حالی که همین اقلام که در آزمایشگاه‌های مرجع بررسی شده، به هیچ وجه کیفیت نداشته و حتی در تولید آن از مواد اولیه استفاده نشده است. این در حالی است که داروهای تولید داخل ابتدا در آزمایشگاه‌های واحدهای تولیدی و سپس نمونه هایی از آن‌ها در آزمایشگاه‌های مرجع در زیر مجموعه سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت مورد ارزیابی قرار می‌گیرند».
وی اضافه می‌کند: چالش‌های متعددی مانند کمبود نقدینگی، بدهی‌های هنگفت بیمه‌ها و مراکز درمانی،مانعی برای رشد کیفیت و توان رقابت با تولیدات دیگر کشورهاست.