صفحه‌اصلی مقاله ها آزمایش به صورت ناشتا

آزمایش به صورت ناشتا

0
0
اشتراک‌گذاری

ناشتا بودن یکی از شرایط لازم جهت انجام آزمایش خون به شمار می رود و اغلب از افراد خواسته می شود که قبل از انجام آزمایش از خودن غذا و آشامیدن هر نوع نوشیدنی به جز آب خودداری کنند. با اینکه مدت زمان ناشتا بودن جهت انجام آزمایش طولانی نیست، اما می تواند آزار دهنده باشد. آیا لازم است قبل از انجام تمامی آزمایشات خود را از مصرف غذا و نوشیدنی محروم کرد؟ قبل از انجام کدام آزمایش ها باید ناشتا بود؟
آگاهی از روش و مدت زمان نخوردن غذا و نیاشامیدن نوشیدنی ها می تواند نگرانی های بی دلیل افراد را کاهش دهد. ناشتا بودن یا نبودن فرد، قبل از انجام آزمایش خون به نوع آن آزمایش بستگی دارد.
قبل از انجام کدام آزمایشات باید ناشتا بود؟
هنگامی که فرد غذا و نوشیدنی مصرف می کند، مواد مصرفی در شکم او شکسته می شود و جذب رگ های خونی می گردد، در نتیجه می تواند بر نتیجه ی آزمایش تاثیر گذار باشد.
ناشتا بودن در نتیجه ی آزمایشات زیر موثر است:
آزمایش گلوکز خون: از این آزمایش برای تعیین سطح قند خون فرد و تشخیص دیابت استفاده می شود. مصرف مواد غذایی و هر نوع نوشیدنی به جز آب ۸ تا ۱۰ ساعت قبل از آزمایش ممنوع است.
آزمایش آهن خون: این آزمایش میزان آهن معدنی در خون را اندازه گیری می کند و از آبن برای تشخیص مشکلاتی نظیر آنمی، که در اثر کمبود آهن در خون به وجود می آید استفاده می شود. آهن ماده ای است که در غذاهای گوناگون یافت می شود و سرعت جذب آن در خون بالا است؛ در نتیجه فرد باید صبح روز آزمایش ناشتا باشد تا نتیجه ی سطح آهن خون را بیش از حد واقعی آن نشان ندهد. بسیاری از مکمل های غذایی و مولتی ویتامین ها نیز حاوی آهن هستند و می توانند بر نتیجه ی آزمایش تاثیر بگذارند در نتیجه از ۲۴ ساعت قبل نباید این قرص ها را مصرف کرد.
آزمایش کلسترول خون: کلسترول یک نوع چربی در خون است و کلسترول بالا می تواند سلامت افراد را به خطر اندازد. آزمایش کلسترول، کمیت چربی های خون را مشخص می کند. انواع مختلف چربی که مورد آزمایش قرار می گیرد به صورت زیر است:
• کلسترول HDL و یا کلسترول مفید
• کلسترول LDL و یا کلسترول مضر
• تری گلیسیرید
توصیه می شود که ۹ تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش از خودن و آشامیدن دوری کند.
آزمایش گاما گلوتامیل ترانسفراز (GGT): از این آزمایش برای تشخیص بیماری کبد استفاده می شود. GGT آنزیمی در کبد است که به عملکرد صحیح و موثر کبد کمک می کند. مصرف مواد غذایی تاثیری بر نتیجه ی این آزمایش ندارد، اما استعمال سیگار بر نتیجه موثر است؛ در نتیجه توصیه می شود ۲۴ ساعت قبل از آزمایش از استعمال سیگار خودداری شود.
آزمایشات متابولیک جامع یا پایه: آزمایشاتی نظیر قند خون، تعادل الکترولیت و عملکرد کلیه هستند. معمولا فرد باید از ۱۰ تا ۱۲ ساعت قبل ناشتا باشد.
عملکرد کلیه: از طریق این آزمایش، عملکرد کلیه ها سنجیده می شود و معمولا باید ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از خوردن و آشامیدن پرهیز کرد.
آزمایش ویتامین B12: جهت تعیین میزان ویتامین B12 خون فرد باید از ۶ تا ۸ ساعت قبل از مصرف غذا و نوشیدنی دوری کرد.
سایر عوامل تاثیر گذار بر نتیجه ی آزمایش
استعمال سیگار: استعمال سیگار می تواند بر نتیجه ی آزمایش اثر بگذارد. در صورتی که از فرد خواسته شده تا آزمایش را به صورت ناشتا انجام دهد، سیگار کشیدن نیز برای او ممنوع است.
جویدن آدامس: جویدن آدامس، حتی نوع عاری از قند آن سرعت هضم غذا را بالا می برد در نتیجه باید از جویدن آن خودداری کرد.
سولماز ثابت قدم

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.