صفحه‌اصلی مقاله ها فرآیند اهدای خون

فرآیند اهدای خون

0
0
اشتراک‌گذاری

 

اگر در فکر اهدای خون هستید، بهتر است با فرآیند آن آشنا شوید.

آمادگی اولیه

اولین قدم برای اهدای خون ثبت نام و تکمیل پرسشنامه ی سوابق بیماری ها است، سپس اهداکننده مورد معاینه قرار می گیرد. انجام این اقدامات جهت اطمینان از سلامت فرد و عدم ابتلا به بیماری های قابل انتقال از طریق خون ضروری است.

اهدای خون

در این مرحله دست فرد با یک پد الکلی تمیز می شود، سپس از طریق یک سوزن جدید و استریل شده خون او به یک کیسه ی مخصوص منتقل می شود. بر اساس آمار صلیب سرخ آمریکا به طور میانگین دریافت خون حدود ۸ تا ۱۰ دقیقه زمان می برد. در صورتی که فرد تنها یکی از محصولات خون، نظیر پلاکت و پلاسما را اهدا کند این فرآیند تا ۲ ساعت طول می کشد.

پس از اهدای خون

هنگامی که خون دریافت شد، مسئول مرکز پرشکی سوزن و یا کاتتر وریدی را از بدن خارج می کند، توسط گاز و پنبه به دست فشار وارد می کند و دست فرد را با باند می پیچد. معمولا اهداکننده باید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در مرکز باقی بماند و توصیه می شود که در این مدت نوشیدنی بنوشد.

در نهایت تیم پزشکی خون را تحت آزمایش قرار می دهند تا از عدم ابتلای فرد به بیماری های قابل انتقال از طریق خون اطمینان حاصل کنند.

خون اهدا شده مدت محدودی باقی می ماند و باید قبل از فاسد شدن مورد استفاده قرار گیرد؛ در نتیجه بیمارستان ها و بانک های خونی به طور دائم نیازمند خون هستند.

شرایط اهدای خون

متقاضی اهدای خون باید حداقل ۵۰ کیلو وزن داشته باشد. توصیه می شود فرد شب قبل از اهدای خون خواب کافی داشته باشد و از مصرف غذاهای چرب اجتناب کند؛ زیرا مصرف غذاهای چرب می تواند باعث ایجاد اشتباه در جواب آزمایش شود. نوشیدن آب فراوان می تواند به فرد در بازسازی مایعات از دست رفته ی بدن کمک کند. افرادی که پلاکت اهدا می کنند نباید قبل از اهدای خون آسپرین مصرف کنند زیرا این دارو خون را رقیق می کند و در صورتی که فرد دچار خونریزی شود با مشکل روبرو خواهد شد.

از آنجایی که بازسازی خون بدن زمانبر است، اکثر افراد باید ۵۶ روز صبر کنند تا بتوانند دوباره خون اهدا کنند.

 

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به لینک زیر مراجعه فرمایید:

http://www.medicalnewstoday.com/articles/319366.php

ترجمه و تنظیم: سولماز ثبت قدم