صفحه‌اصلی مقاله ها مزایا و معایب اهدای خون

مزایا و معایب اهدای خون

5
0
اشتراک‌گذاری

 

هر ساله هزاران نفر برای ادامه ی حیات به دریافت خون نیازمند می شوند. برخی بیماری ها و جراحت ها به سرعت سطح خون فرد را پایین می آورند. بدون وجود خون کافی، بدن اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت نمی کند و همین جریان باعث مرگ بیمار می شود.

امروزه بسیاری از بیمارستان ها و مراکز درمانی برای نجات جان افراد به خون اهدا شده مجهز هستند. بدیهی است که اهدای خون به نفع دریافت کنندگان آن است، اما این عمل چه تاثیری بر اهداکنندگان دارد؟

مزایای اهدای خون

به نظر متخصصان، اهدای خون می تواند برای اهداکنندگان مفید باشد.از مهمترین مزایای اهدای خون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش آهن خون

آهن از مواد معدنی مورد نیاز بدن برای تولید گلبول های قرمز است، اما مازاد آهن می تواند در ارگان های مختلف بدن مانند کبد و قلب ته نشین شود و فرد را دچار مشکل کند؛ در نتیجه کاهش آهن خون می تواند مفید باشد.

تشخیص بیماری

اهداکننده ی خون باید قبل از اهدای خون معاینه شود و خون وی مورد آزمایش قرار می گیرد. در نتیجه ممکن است طی این فرآیند بیماری ها و مشکلاتی نظیر فشار خون و تعداد کم سلول های خونی، که فرد از ابتلا به آن اطلاع ندارد مشخص شوند.

البته افراد نباید برای تشخیص بیماری هایی که از طریق خون منتقل می شوند، مثل هپاتیت B، C و HIV  به آزمایشات اهدای خون اکتفا کنند و باید به پزشک مراجعه نمایند. با اینکه وجود مشکلاتی نظیر تعداد کم سلول های خونی فرآیند اهدای خون را متوقف می کند اما پی بردن به وجود این مسئله باعث می شود فرد به دنبال راه درمان و کسب اطلاعات بیشتر درباره ی سلامت باشد.

ایجاد حس بهتر نسبت به خود

اهدای خون عملی انسان دوستانه است. تاثیر گذاشتن بر زندگی دیگران و نجات جان آنها باعث می شود استرس فرد کاهش یافته و وی احساس بهتری نسبت به خود داشته باشد.

سوزاندن کالری

هر بار اهدای خون ۶۵۰ کالری می سوزاند. البته اهدای خون نباید جایگزین ورزش شود.

معایب اهدای خون

زمانی که فرآیند اهدای خون در محیطی بهداشتی انجام شود خطری ندارد؛ اما اگر بانک خون چند بار از یک سوزن استفاده کند، خطر انتقال بیماری های خونی وجود دارد. در ایلات متحده ی آمریکا، مرکز مدیریت دارو و غذا بانک های خونی را مرتبا کنترل می کند تا از امنیت انتقال خون اطمینان حاصل کند. البته اهدای خون عوارضی نیز دارد.

عوارض جانبی اهدای خون:

  • سرگیجه
  • احساس ضعف
  • حالت تهوع

معمولا این حالات ظرف ۳ روز از بین می روند. در صورتی که سطح آهن خون اهداکننده بیش از حد کاهش داشته باشد باید از مواد غذایی حاوی آهن نظیر گوشت قرمز، اسفناج، آب میوه ها و سریال های غنی شده با آهن استفاده شود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به لینک زیر مراجعه فرمایید:

http://www.medicalnewstoday.com/articles/319366.php

ترجمه و تنظیم: سولماز ثابت قدم

 

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.