صفحه‌اصلی مقاله ها آشنایی با عوارض سرطان رحم

آشنایی با عوارض سرطان رحم

0
0
اشتراک‌گذاری

 

تحقیقات مربوط به علل ایجادکننده سرطان رحم در بسیاری از قسمت های دنیا در حال انجام است. این تحقیقات شامل بررسی و یافتن ژن های درگیر است.

ایجاد تطابق با عوارض جانبی

ممکن است برای بهبودی بعد از درمان مدتی زمان بگذرد. و ممکن است تغییرات جسمی و روحی را در خود بیابید که باید با آنها تطابق پیدا کنید. آمادگی اطرافیان شما (شامل همسر، اعضاء خانواده، کارفرما) اهمیت دارد.

احساس خستگی

بسیاری از زنان خستگی را مشکل اساسی خود می دانند به ویژه در صورتی که نیاز به پرتو درمانی و سایر درمان ها باشد، این مشکل برجسته تر می شود. رفت و آمد به بیمارستان و مراکز درمانی و ویزیت ها نیز خسته کننده می باشند. درصورتی که در حین دوره درمانی مجدداً کار خود را شروع کنید و یا خانه و خانواده ای داشته باشید که مسؤل مراقبت و کارهای آن باشید ممکن است خستگی بیشتری را احساس کنید. ممکن است این احساس خستگی حتی مدتی بعد از پایان درمان نیز ادامه یابد. در بعضی زنان یک تا دو سال طول می کشد تا واقعاً به وضعیت قبلی خود برگردند. صحبت کردن با اعضای خانواده و دوستان در مورد احساسات و حالات خود و راه های مختلف مقابله با این حالت کمک کننده است. لازم است در طول روز برنامه کاری خود را تدوین کرده و اوقات استراحت خود را نیز مشخص کنید.

یائسگی

زنانی که به علت درمان سرطان، دچار یائسگی شده اند، باید با علایم و تغییرات ناشی از عدم تولید هورمون های جنسی زنانه خود را تطابق بدهند.

درمان با جایگزینی هورمون ها می تواند در کاهش علایم ناشی از یائسگی کمک کننده باشد. درمان جایگزینی هورمون به مدت بیشتر از ۵ سال باعث افزایش خطر ابتلای بعضی بیماری ها مانند بعضی سرطان ها شود. هر چند باعث کاهش خطر ابتلا به بعضی بیماری ها و سرطان های دیگر نیز می شود. در مورد خطرات و فواید این درمان بهتر است با پزشک متخصص سرطان زنان صحبت کنید. در صورتیکه در زمان تشخیص سرطان خود، تحت درمان با هورمون بوده اید، در مورد خطرات ادامه این درمان را با پزشک متخصص خود صحبت کنید.

 

 

مشکلات مثانه

کنترل مثانه ممکن است بعد از درمان سرطان و یا جراحی آن تغییر کند. بعضی از زنان مجبورند که دفعات بیشتری به توالت مراجعه کنند. بعضی دیگر باید به محض احساس دفع فوراً خود را به توالت برسانند و حتی ممکن است در صورت تأخیر دچار بی اختیاری فوریتی شوند.

بعضی دیگر در زمان سرفه یا عطسه دچار بی اختیاری ادرار می شوند. با وجود این مشکلات از دست دادن کنترل ادرار به میزان کم نیز، باعث آزار و اذیت فرد می شود.

در صورتی که در کنترل مثانه مشکل دارید، باید به دنبال راه حل باشید. پزشک متخصص شما می تواند روش های بهبود کنترل مثانه را به شما آموزش دهد. یکی از این روش ها، تمرینات ورزشی مخصوص در جهت تقویت عضلات کف لگن می باشد. شما می توانید درخواست ملاقات با فیزیوتراپیست جهت آموزش این تمرینات را داشته باشید و یا با مرکز بهداشت جهت کمک تماس بگیرید.

ترجمه و تنظیم: ندا جلیلیان

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به لینک زیر مراجعه کنید:

www.cancervic.org.au

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.