صفحه‌اصلی دسته‌بندی نشده رئیس سازمان نظام پزشکی و رئیس جامعه جراحان ایران:پزشکان ایران در دوران...

رئیس سازمان نظام پزشکی و رئیس جامعه جراحان ایران:پزشکان ایران در دوران دفاع مقدس سبک نوینی در درمان مجروحان جنگی ابداع کردند

0
0
اشتراک‌گذاری

 

ایرج فاضل، رئیس سازمان نظام پزشکی و رئیس جامعه جراحان ایران که از پزشکان پیشکسوت دوران دفاع مقدس است گفت:

پزشکان ایران با ایجاد بیمارستان های صحرایی سبک نوینی در درمان مجروحان جنگی در دوران دفاع مقدس ابداع کردند و صدها جراحی سنگین در نزدیکترین مکان به خط مقدم با موفقیت انجام شد.

جنگ ها شوم هستند، خرابی و غارت به همراه می آورند اما دفاع مقدس برای ملت ما درس های بزرگی داشت.

پزشکان ایران در دوران دفاع مقدس در همه رشته ها خوش درخشیدند و ابتکاراتی داشتند که در هیچ یک از جنگ های قبلی سابقه نداشت.

اوایل جنگ که تجربه زیادی نداشتیم، مجروحان سنگین به بیمارستان های شهر فرستاده می شدند و تعداد زیادی از آنان شهید می شدند بسیاری از آنان شریان و رگ قطع شده داشتند و بر اثر خونریزی در راه از بین می رفتند.

اندیشمندان پزشکی ایران متوجه شدند این وضعیت قابل ادامه نیست و باید روش دیگری اتخاذ کنیم این بود که بیمارستان های صحرایی در نزدیکترین مکان به خط آتش ایجاد شد و برعکس همه جنگ ها، زخمی های سنگین را در بیمارستان صحرایی جراحی و درمان می کردیم و زخمی های سبک را به شهر می فرستادیم.

در یک مورد خاطرم هست که مجروحی با قلب ایستاده و سوراخ شده به بیمارستان صحرایی آمد و در کمتر از پنج دقیقه بعد از جراحت عمل شد و زنده ماند و امروز یکی از پاسداران سرافراز ایران است.

پزشکان در دوران دفاع مقدس حضور پررنگی داشتند،خود من شهید زنده هستم، زمانی که شهید رهنمون مورد اصابت قرار گرفت من در فاصله دو سه متری او بودم و گلوله چند متر این طرف تر می خورد یا چند لحظه دیرتر فرود می آمد من به جای شهید رهنمون رفته بودم و این نشان می دهند که زندگی لحظه ای بیش نیست.
خاص پرس به نقل از ایرنا

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.