صفحه‌اصلی داروها و مکمل ها مضرات وابستگی به مسکن

مضرات وابستگی به مسکن

0
0
اشتراک‌گذاری

داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک بالاترین سرانه مصرف را در میان ایرانی‌ها دارند.بسیاری از افراد به محض بروز کوچک‌ترین درد، در هر بخشی از بدن، بلافاصله مسکن مصرف می‌کنند.
به گزارش خاص پرس به نقل از جام جم،دکترآریا جنابی، نفرولوژیست و متخصص بخش دیالیز بیمارستان رسول اکرم(ص)،خطرات مصرف خودسرانه مسکن را چنین برشمرد:
?محدود شدن خون‌رسانی به کلیه ها
«در کلیه‌های لوبیایی شکل ما، لوله‌های ادراری به نام نفرون (Nephron) وجود دارد که تعداد آنها در هر کلیه تقریبا بیش از یک میلیون لوله است. نفرون‌ها بسیار ظریف هستند و نقش خون‌رسانی به شبکه مویرگی به نام گلومرول را دارند که باعث تصفیه خون و دفع ادرار از بدن می‌شود
با توجه به این که مسکن‌ها عملکرد تعدادی از هورمون‌ها از جمله هورمون‌های مرتبط با کلیه را تحت تاثیر قرار می‌دهند، همین باعث می‌شود مکانیزم دفاعی کلیه‌ها تضعیف و در نتیجه خون‌رسانی به نفرون‌ها به کندی و با تاخیر انجام شود.»
?مرگ نفرون‌ها بر اثر مسکن
«شاید بگویید از بین رفتن تعدادی نفرون آن هم با توجه به تعداد زیاد آنها در هر کلیه اشکالی نداشته باشد. اما اگر هر یک میلیون نفرون را برابر با یک میلیون تومان پس انداز در حساب بانکی خود بدانید، به هر میزان که از این مبلغ برداشت کنید، دارایی شما کاهش می‌یابد و اگر زمانی با مشکل بزرگ و بحرانی مواجه شوید، ممکن است پس‌انداز شما پاسخگوی آن بحران نباشد. پس این تصور اشتباه در مراقبت از نفرون‌ها بسیار می‌تواند آسیب‌رسان و رویداد آن خطرناک باشد.به همین دلیل توصیه می‌شود از مصرف ژلوفن، بروفن، استامینوفن کدئین و کلا مسکن‌هایی با ترکیبات سلکوکسیب بدون تجویز و نظر پزشک خودداری شود.»

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.