صفحه‌اصلی زندگی سالم ضرورت آزمایش قندخون

ضرورت آزمایش قندخون

1
0
اشتراک‌گذاری

اگرفردی،
?فشار خون
?چربی خون بالا
?سابقه خانوادگی دیابت
?بی تحرکی
?بیماری‌های قلبی و عروقی
?سابقه دیابت بارداری
?سابقه سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOD) دارد نیاز به غربالگری سالانه دیابت دارد.
دکتر سید‌محسن خوش‌نیت ، فوق‌تخصص غدد داخلی در گفتگو با برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه این بیماری نهفته است و علت اینکه افراد دیر از دیابت خود باخبرمی شوند، گفت:«زمانی که میزان قندخون،افزایش زیادی داشته باشد از خود علائمی را نشان می دهدوتصور مردم بر این است که اگر میزان قندخون آنها بالا باشد، عطش خواهند داشت.در حالی که این علائم مربوط به زمانی است که قند خون بالای ۳۰۰-۲۵۰ است. وقتی قند خون ۱۸۰-۱۵۰ میلی گرم است فرد ممکن است علامتی نداشته باشد، اما عوارض قند خون بالا،حتی در این شرایط نیز ایجاد می‌شود.»

این فوق تخصص غدد داخلی با بیان اینکه افرادی که دیابت ندارند هر سه سال باید قند خون خود را چک کنند، گفت:« آزمایش قند ناشتا بعد از هشت ساعت ناشتا بودن انجام می‌شود. اگر قند خون بالای ۱۲۵ باشد تشخیص دیابت داده می‌شود به شرطی که دوباره تائید شود. توصیه می‌شود افراد چاقی که عوامل پر خطر دیگر را هم دارندحتی زیر ۴۵ سالگی وقتی به پزشک مراجعه می‌کنند از این نظر بررسی شوند.»
وی در خصوص عوامل پرخطر دیابت که موجب افزایش احتمال ابتلا به دیابت زیر ۴۵ سال می‌شود ، بیان کرد: «اگر کسی فشار خون و چربی خون بالا، سابقه خانوادگی دیابت، بی تحرکی و بیماری‌های قلبی و عروقی، سابقه دیابت بارداری و سابقه سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOD) دارد باید غربالگری سالانه از نظر دیابت انجام دهد.»
خوش نیت در پاسخ به این پرسش که برای پیشگیری از عوارض ناشی از دیابت چه اقدامی لازم است؟، گفت: «باید کنترل قند خون به خوبی انجام شود .یعنی قند خون ناشتای وی کمتر از ۱۲۰-۱۱۵ باشد. همچنین قند دو ساعت بعد از صبحانه یا بعد از هر وعده غذایی کمتر از ۱۶۰ باشد و آزمایش هموگلوبین A1C کمتر از ۷ درصد باشد. »(هموگلوبین A1C معدل قند خون در یک الی سه ماه گذشته است.)

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.