صفحه‌اصلی دانستی های بیماران خاص چرا گاه و بیگاه فاکتورهای خونی در ایران کم یاب می شود؟

چرا گاه و بیگاه فاکتورهای خونی در ایران کم یاب می شود؟

1
0
اشتراک‌گذاری

 

گاهی تنها عامل ، کمبودهای جهانی است و نمی توان علت را در داخل ایران جست.

دکتر فاطمه میرزای فشمی، مسئول فنی شرکت اَوین دارو، در مصاحبه با خاص پرس، ۴ دلیل را عامل کمبود مقطعی فاکتورهای خونی در داخل ایران دانست، که به دنبال آن دشواری هایی برای بیماران هموفیلی ایجادمی شود.

?میرزایی در پاسخ سوال خبرنگارگفت:برای تهیه فاکتورهای خونی، معمولا خون از سازمان انتقال خون به کشورهای اروپایی ارسال می شود و در پروسه تولید قرارمی گیرد. طی آن فاکتورهای مختلف از هم جدا می شوند و سپس به صورت دارو به داخل ایران وارد می شود.

?١-سیاست وزارت بهداشت بر این مبنا است که سالیانه مناقصه ای برگزار می کند تا شرکت واردکننده فاکتورخونی مشخص شود.چون نتیجه مناقصه غیرقابل پیش بینی است،شرکت دارویی نمی تواندپیش بینی تهیه این فاکتور را از قبل داشته باشد.

?٢-برای قیمت گذاری،باید یک رویه منطقی پیش بینی شود.
اینکه وزارت بهداشت می گوید:قیمت ها را پایین نگه داشتیم،درنهایت به ضرربیمار تمام می شود و نتیجه آن کمبود فاکتور است.زیرا برای شرکت واردکننده ارزی که برای تهیه فاکتورپرداخت می کند،براساس یورو است که دچار نوسان قیمت است، اما در ازای آن وزارت بهداشت ریال پرداخت می کند که افزایش قیمت ندارد.یک شرکت واردکننده برای آنکه جلوی ورشکستگی خود را سد کند، در زمان افزایش نرخ ارز، این فراورده ها را وارد نمی نماید.

?٣-به دلیل بدهی های سنگین مراکز هموفیلی به شرکت های توزیع کننده دارو و حاشیه سود پایین توزیع این فراورده ها، شرکت های پخش تمایلی به توزیع این فراورده ها ندارند. زیرا به دلیل پرداخت های طولانی مدت، این فراورده ها عملا سودی برای این شرکت ها نخواند داشت.

?۴-کمبودهای جهانی،مهمترین عامل در کمبودفاکتورها است.
به این معنا که به طورمثال کشور پرجمعیتی مانندچین، اگر در یک ماه سفارش فاکتور به کشور تولید کننده داشته باشد،کمبود این فاکتور بر روی دیگر کشورهای مصرف کننده، اثرخواهدگذاشت.

✅گاهی نه شرکت واردکننده و نه نوسان ارز و همچنین نه وزارت بهداشت در رخداد این کمبود مقصر نیست و تنها عامل، کمبودهای جهانی است که عامل فقدان فاکتورهای خونی در ایران می شود.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.