صفحه‌اصلی دانستی های بیماران خاص چربی های شکمی غنی‌ترین منبع سلول‌های بنیادی

چربی های شکمی غنی‌ترین منبع سلول‌های بنیادی

0
0
اشتراک‌گذاری

 

دبیر ستاد بیوتکنولوژی گفت: بافت چربی‌های شکمی، غنی‌ترین منبع سلول‌های بنیادی است که در کشت این سلول‌ها اهمیت ویژه‌ای دارند.

?دکترمصطفی قانعی با اشاره به تازه‌ترین روش‌های موفق کشت سلول‌های بنیادی در ایران، بیان کرد: بافت چربی بویژه چربی های شکمی که خیلی وقت ها مردم کلی پول می دهند تا آبشان کنند، غنی ترین منبع سلول‌های بنیادی است که به تازگی در نتیجه تحقیقات انجام گرفته با کشت سلولهای بنیادی چربی‌های شکمی، ۱۰ جانباز شیمیایی داوطلب، پژوهشگران ایران موفق به ترمیم ریه این عزیزان شده اند.

?عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیهالله (عج) بابیان این که چربی های اضافی بدن هر فرد بسیار قیمتی است، افزود: طبق روش نوین ایران در بهره مندی از سلول های بنیادی، بخشی از چربی های بدن البته عموما چربی شکم فرد خارج شده و در واقع طی مراحلی خاص سلول‌های بنیادی خود فرد استخراج و درمحیط کشت تعدادشان میلیونها بار افزایش داده می شود و بعد این سلول‌ها به شکل محلول تزریقی به بدن فرد تزریق شده و سراغ بافت آسیب دیده مورد نظر رفته و آن را ترمیم می کند.

?این استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) اظهار کرد: روش درمانی سلول های بنیادی دقیقا مثل این می ماند که خون خود فرد را به خودش تزریق کنند اما خونی که ماموریت آن ترمیم بافت‌های آسیب دیده مورد نظر است. زیرا سلول‌های بنیادی به قدری هوشمند هستند که اگر سلولی برای ترمیم بافت ریه با شراط خاص آن ماموریت کشت داده شود، بعد از تزریق مستقیما وارد همان بافت شده و شروع به ترمیم می کند، کاری که با حمایت های بنیاد جانبازان، دانشگاه علوم پزشکی بقیهالله و صندوق حمایت از پژوهشگران با موفقیت برای چندین نفر از جانبازان شیمیایی انجام گرفت.
قانعی با بیان اینکه هزینه تمام شده کشت و تزریق سلول های بنیادی برای هر جانباز ریوی با وضعیت خفیف تقریبا ۱۰ میلیون تومان است.

?وی ادامه داد: پیش از این برای استخراج سلول‌های بنیادی باید سراغ خون بند ناف و یا مراحل سخت‌تری همچون استفاده از مغز استخوان می‌رفتیم در حالیکه هم اکنون با یک بی حسی موضعی و سرپایی قسمت کوچکی از چربی شکم فرد را می‌گیریم و از آن میلیون‌ها سلول بنیادی با قوای ترمیمی فوق العاده تکثیر می کنیم.

?عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیهالله(عج) و سرپرست تیم تحقیقاتی ترمیم آسیب‌های شیمیایی، افزود: به طور کلی از نظر پزشکی ۲ نوع کفه در بدن هر فردی وجود دارد، یکی کفه یا همان نیروی تخریب و دیگری کفه ترمیم، با این وجود درصورت بیماری فرد بویژه مشکلات ریوی اگر کفه ترمیم بر تخریب قوی تر شود در نتیجه عوارض بعدی بیماری کمتر و شانس درمان و روند بهبودی فرد خیلی بیشتر می شود و اگر این وضعیت حالت عکس به خود بگیرد، بیماری پیشرفت کرده و عارضه های آن نیز بیشتر می شود، مشکلی که متاسفانه در جانبازان شیمیایی وضعیت متوسط تا شدید بیشتر به چشم می خورد.
به گزارش خاص پرس به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ وی با تاکید بر وجود حالت دیگری در بدن که طبق آن قوای ترمیم و تخریب بدن و بیماری فرد هر دو در یک سطح قرار دارند، گفت: در این شرایط اصطلاحا بیماری کنترل شده نه پیشرفت می کند و نه بهبود می یابد، هم اکنون نیز تقریبا ۸۰ درصد از جانبازان شیمیایی کشورمان آن هم بواسطه دارو درمانی به موقع در همین وضعیت سوم قرار دارند که در اینجا استفاده از روش درمانی سلول‌های بنیادی می تواند کفه ترمیم را در این عزیزان قوی تر کند.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.