صفحه‌اصلی مقاله ها هدفمندی، خستگی شناختی بیماران مبتلا بهMS را کاهش می دهد

هدفمندی، خستگی شناختی بیماران مبتلا بهMS را کاهش می دهد

1
0
اشتراک‌گذاری

 

مطالعات نشان می دهد، رفتار درمانی متمرکز بر دستیابی به هدف می تواند خستگی شناختی را در افراد مبتلا به MS کاهش دهد.

خستگی از رایج ترین نشانه های MS است و بر بیش از ۹۰ درصد بیماران اثر می گذارد.

محققان بنیاد Kessler نیوجرسی می گویند یافته های آنها می تواند درب های جدیدی را برای درمان غیر دارویی خستگی بیماران مبتلا به MS باز کند. آنها معتقدند بخشی از مفز به نام مدار فرونتو-استریاتال باعث ایجاد حس خستگی می شود؛ اما این مدار هنگام انجام فعالیت جهت دست یابی به هدف نیز فعال است و می تواند خستگی را کاهش دهد.

بنیادKessler با تصویر برداری از مغز، تاثیر انجام وظایف هدف محور را در افراد مبتلا به MS مورد بررسی قرار داده و طی تحقیق خود وضعیت ۱۹ بیمار مبتلا به MS و ۱۴ فرد سالم را  به عنوان گروه کنترل تجزیه و تحلیل نمودند. این گروه تحقیقاتی مسابقه ای ترتیب داده که در آن گروه اول شانس برندن جایزه ی نقدی داشته و گروه دوم برای دریافت جایزه بازی نمی کردند. نتایج تصویر برداری کاربردی رزونانس مغناطیسی (FMRI) از مغز ، که روشی برای دنبال کردن فعالیت های مغز از طریق بررسی گردش خون است نشان داد، انتظار دستیابی به جایزه با کاهش قابل توجه سطح خستگی همراه خواهد بود. در نتیجه مداخلات رفتاری که افراد را به دستیابی به یک هدف خاص تشویق می کند، باعث کاهش خستگی می شود.

با اینکه محققان در این تحقیق از روش تعیین جایزه نقدی استفاده کردند، اما فعالیت های مشابه نظیر کسب نمره ی خوب در امتحان نیز می تواند اثر یکسانی بر مغز افراد بگذارد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به لینک زیر مراجعه فرمایید:

Goal Attainment Interventions May Reduce Cognitive Fatigue in MS, Study Finds

ترجمه و تنظیم: سولماز ثابت قدم

 

 

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.