صفحه‌اصلی مقاله ها امیدی برای تشخیص زودرس سرطان: DNA بی‌یاخته

امیدی برای تشخیص زودرس سرطان: DNA بی‌یاخته

0
0
اشتراک‌گذاری

دکتر محمدحسن هدایتی امامی- متخصص داخلی- غدد

بررسی DNA بی‌یاخته (Cell free DNA) سابقه طولانی دارد.

در ۱۹۴۸ دو دانشمند، ماندل و متائیس، متوجه شدند در خون انسان DNA بی‌یاخته (در واقع DNA آزاد) وجود دارد. ۱۷ سال بعد بن‌دیچ و همکارانش این فرضیه را مطرح کردند که DNA بی‌یاخته مربوط به سرطان‌ها ممکن است در متاستاز سرطان ها دخالتی داشته باشد.

یک سال بعد وجود این ارتباط بین DNA بی‌یاخته با بیماری‌ها به اثبات رسید. تان و همکارانش در ۱۹۶۶ متوجه شدند که در خون بیماران مبتلا به لوپوس اریتماتوی مزمن DNA بی‌یاخته آن هم به مقدار زیاد وجود دارد.

۱۱ سال بعد لئون و همکارانش با استفاده از سنجش رادیوایمنوکمیستری نشان دادند لااقل در نیمی از مبتلایان به سرطان، سطح DNA بی‌یاخته به‌طور قابل ملاحظه‌ای بیش از سطح آن در افراد شاهد است.

۱۲ سال بعد که محدودیت‌های فناوری برطرف شد، دانشمندان توانستند برای اولین بار دریابند که DNA بی‌یاخته بیماران سرطانی واقعاً حاوی DNA تومور است.

معلوم است که هم این دانشمندان و هم همکاران‌شان در همه جاهای دیگر دنیا این دستاوردها را تکمیل کرده و می‌کنند و به‌زودی باید منتظر تشخیص به‌موقع انواع و اقسام سرطان‌ها در مراحل کم‌خطر و کم‌آزار باشیم و اثرات مثبت آن را در پیشگیری، درمان و پیگیری ببینیم.

‌علاوه بر آن، یادمان نرود که در خون مادر هم DNA بی‌یاخته جنین را یافته‌اند و هم‌اکنون در زمینه‌های مختلف از آن برای «تشخیص غیرتهاجمی پیش از تولد» در موارد بیماری‌های کروموزومی جنین، بیماری‌های تک‌ژنی جنین و تشخیص گروه خون جنین استفاده می‌کنند.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.