صفحه‌اصلی اخبار آمار مراجعه هر ایرانی به پزشک

آمار مراجعه هر ایرانی به پزشک

0
0
اشتراک‌گذاری

به نقل از کانال خبری پزشکان، ایرج حریرچی در نشست خبری در ارتباط با اینکه هر ایرانی متوسط سالانه چند بار به مراکز درمانی و داروخانه‌ها مراجعه می‌کند، گفت:
بر اساس اقدام مشترکی که توسط وزارت بهداشت و مرکز آمار ایران همچنین پژوهشکده آمار انجام گرفت، مشخص شد هر ایرانی به طور متوسط در سال ۴٫۶۸ بار برای دریافت خدمات سرپایی به پزشک مراجعه می‌کند که این شاخص از برخی از کشورهایی با درآمد بالا پایین‌تر و از برخی کشورهای با درآمد بالا و مشابه مقداری بالاتر است.

حریرچی با اشاره به اینکه از این میزان بار مراجعه ۲٫۲۵ بار آن مربوط به پزشک عمومی و خانواده بوده است، گفت: ۱٫۸۶ بار نیز مراجعه به متخصص گزارش شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت اضافه کرد: بر اساس بررسی‌های انجام گرفته هر ایرانی ۲۲ صدم بار در سال به دندانپزشک مراجعه می‌کند و به عبارتی هر صد ایرانی ۲۲ بار مراجعه به دندانپزشکی دارند.

وی گفت: همچنین از این ۴٫۸ بار مراجعه جهت دریافت خدمات سرپایی ۲٫۱۳ بار مربوط به مطب‌ها و ۲۳ صدم بار مربوط به مراکز خصوصی بوده است. همچنین ۵۰٫۴ بار مراجعه سرپایی پزشکی مربوط به مراکز خصوصی و نصف دیگر را دولتی و غیردولتی تشکیل می‌دهد.

حریرچی عنوان کرد: از کل مراجعات سرپایی هر ایرانی در سال متوسط ۸٫۹۴ یا ۹ بار مراجعه به سیستم بهداشتی و درمانی داشته است که ۴٫۸۴ بار آن مربوط به خصوصی و بقیه مربوط به مراکز دولتی و غیردولتی بوده است. همچنین ۹٫۱۶ بار از آن مربوط به مردم شهری و ۸٫۳۵ صدم بار مربوط به مردم روستا بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مراجعه زنان ۱۰٫۷۶ بار و مراجعه مردان در سال ۷٫۱۶ بار گزارش شده است گفت: همچنین بالاترین بار مراجعه را گروه سنی بالای ۶۵ سال تشکیل می‌دهد و به عبارتی این افراد ۱۷٫۳ بار در سال مراجعه به مراکز درمانی دارد.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.