صفحه‌اصلی اخبار دکترباقرلاریحانی:یکی از خدمات بنیادامور بیماری های خاص،اختصاص خدمات ویژه به بیماران دیابتی...

دکترباقرلاریحانی:یکی از خدمات بنیادامور بیماری های خاص،اختصاص خدمات ویژه به بیماران دیابتی است.

1
0
اشتراک‌گذاری

دکترباقر لاریجانی درنشست خبری روزجهانی دیابت با اشاره به حمایتهای بنیاد امور بیماریهای خاص از مراکز درمان و کنترل دیابت گفت:
امیدواریم این الگوسازی در کشور توسعه یابد

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: «در میان کودکان و نوجوانان ایرانی، دختران ۶/۸ درصد و پسران ۱۰ درصد دچار چاقی هستند. در میان بالغین هم ۳۳ درصد خانمها و ۲۰ درصد آقایان چاق هستند. یعنی اگر در مجموع نگاه کنیم، می‌بینیم که حدود یک چهارم جمعیت کشور ما از چاقی رنج می‌برند که آمار نسبتا بالایی است.»
به گزارش خبرنگار خاص نیوز، دکترباقر لاریجانی که در نشست خبری روز جهانی دیابت سخن می‌گفت، با بیان اینکه ما در منظقه‌ای از جهان موسوم به منطقه مدیترانه شرقی و شمال آفریقا قرار گرفته‌ایم که حدود ۲۰ میلیون نفر دیابتی شناخته شده دارد، اظهار داشت: «۱۵ درصد از این تعداد، متعلق به کشور ما هستند.»
رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح گفت: «مطالعات اخیر نشان می‌دهد که ۵/۱۱ از مردان و ۹/۱۲ درصد از زنان ایرانی مبتلا به دیابت هستند. یعنی شیوع دیابت در افراد بالاتر از ۲۵ سال در کشور ما بیشتر از ۱۰ درصد است.»
وی افزود:«تقریبا نیمی از افراد بالاتر از ۵۵ سال کشوریا دیابت دارند و یا به نوعی اختلال تحمل گلوکز دارند که این آمار نسبتا بالایی برای سنین بالای کشور یه حساب می‌آید.»
معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در ادامه با اشاره به عواملی همچون چاقی، چربی خون، فشار خون و کم تحرکی به عنوان عوامل بروز بیماری دیابت، به بررسی میزان شیوع این عوامل در کشور پرداخت.

یک چهارم جمعیت کشور از چاقی رنج می‌برند

رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم با بیان اینکه در دنیا بیش از ۱۲۴ میلیون کودک و حدود ۶۷۰ میلیون نفر از افراد بالغ دچار چاقی هستند، به بررسی وضعیت چاقی در ایران پرداخت و گفت: «در میان کودکان و نوجوانان ایرانی، دختران ۶/۸ درصد و پسران ۱۰ درصد دچار چاقی هستند. در میان بالغین هم ۳۳ درصد خانمها و ۲۰ درصد آقایان چاق هستند. یعنی اگر در مجموع نگاه کنیم، می بینیم که حدود یک چهارم جمعیت کشور ما از چاقی رنج میبرند که آمار نسبتا بالایی است.»
دکترباقر لاریجانی آمار چربی و فشار خون ایرانیان را هم اینطور بیان کرد: «۳۰ درصد ایرانیان فشار خون بالا و یک چهارم ایرانیان چربی خون بالا دارند و این نشان می‌دهد که ما باید برای برخورد با بیماری‌های غیرواگیر، تلاش جدی‌تری انجام دهیم.»
وی در ارتباط با عدم تحرک به عنوان یکی دیگر از عوامل ایجاد بیماری دیابت، گفت: «اگر ملاک فعالیت یک ساعت در روز که تقریبا معادل ۱۰ هزار قدم می‌شود را به عنوان فعالیت فیزیکی در نظر بگیریم، ۹۰ درصد از ایرانیان فعالیت فیزیکی کمی دارند و اگر ملاک را کمی آسانتر کرده و ۱۵۰ دقیقه فعالیت در هفته که معادل ۶۰۰ متر میشود را به عنوان فعالیت فیزیکی بپذیریم، باز هم حدود ۵۷ درصد ایرانیان فعالیت فیزیکی کمی دارند و این مسئله در تمام سنین وجود دارد و البته در خانم‌ها جدی‌تر است.»
لاریجانی تاکید کرد: «بنابراین همه عوامل ایجاد بیماری دیابت که چاقی، فشار خون و چربی خون بالا و فعالیت فیزیکی کم هستند، در کشور ما شیوع دارند و طبیعتا اگر این عوامل را کنترل نکینیم، نمیتوانیم دیابت را در کشورمان کنترل کنیم.»

درسترسی به داروی دیابت در کشور ما مناسب است

رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم با بیان اینکه دسترسی به داروهای دیابت، قرص و انسولین در کشور ما مناسب است، گفت: «ما در منطقه جزو کشورهایی هستیم که ۱۰۰ درصد افراد جامعه می‌توانند دسترسی به دارو داشته باشند ولی متاسفانه ۷۰ درصد از جمعیت دیابت ما از دارو به طور مناسب استفاده می‌کنند و مشکل اصلی حدود ۳۰ درصدی که از دارو استفاده نمی‌کنند، عدم آگاهی است. بنابراین به نظر میرسد نقش رسانه‌ها در اینجا اهمیت پیدا می‌کند برای اینکه آگاهی مردم را درمورد دیابت زیاد کنند و آنهایی که دیابت دارند، قبول کنند که باید قندشان را چه با قرص، چه با انسولین و چه با هر متدی که می توانند، کنترل کنند.»
وی تصریح کرد: «در کشور ما ۷۰ درصد داروهای دیابت در داخل کشور تولید می‌شود. حدود ۲۶ قلم دارو برای دیابت مصرف می‌شود ولی همانطور که اشاره شد، متاسفانه ۳۰ درصد جمعیت دیابتی استفاده درستی از دارو نمی‌کنند و همین باعث شده که ۲۷ درصد جمعیت ما کنترل خوبی از لحاظ دیابت ندارند و لذا تعداد افرادی که آسیب‌های جدی عضوی به دلیل دیابت می‌بینند، زیاد باشد و ما دچار عوارض این بیماری شویم.»

دکترلاریجانی درباره وضعیت دیابت در استان‌های مختلف کشور، گفت: «در سیستان و بلوچستان و چهارمحال و بختیاری، شیوع دیابت پایین است. در مازندران، اصفهان، یزد و تهران شیوع نسبتا بالای دیابت وجود دارد و در هرمزگان نسبت به گذشته شاهد افزایش شیوع هستیم.»

هشتم آذر، افتتاح آکادمی دیابت

معاون آموزشی وزارت بهداشت، از افتتاح آکادمی دیابت در هشتم آذرماه سال جاری خبر داد و گفت: «این کار بزرگ مشترکی است که پژوهشگاه غدد و متابولیسم با گروهی از دانشمندان ایتالیایی انجام می‌دهیم و یک آکادمی دیابت را در ایران تاسیس می‌کنیم.»
وی اهداف تاسیس آکادمی دیابت را اینطور تشریح کرد: «هدف ما این است که آموزش‌های مجازی را در مورد دیابت و پژوهش‌های آن سامان دهیم، پروتکل‌های دیابت را ارتقاء بیشتری دهیم، ثبت دیابت را درکشور گسترش دهیم، ارتباط با نهادهای تاثیرگذار و محققین و اساتید را در این زمینه زیاد کنیم، بستر مباحث آموزشی و تحقیقات مربوط به دیابت را مهیا کرده و از تجربیات جهانی در این زمینه استفاده کنیم.»
دکترلاریجانی پژوهشگاه غدد و متابولیسم را با عنوان همکار سازمان جهانی بهداشت در زمینه دیابت معرفی کرد و گفت: «همین مسئله موجب شده که کارهای بین‌المللی هم در زمینه دیابت انجام دهیم. ضمن اینکه در داخل کشور هم کارهای آموزشی متعددی از قبیل برگزاری دوره‌های آموزشی برای دیابت و کارگاه‌های آموزشی با عنوان پای دیابتی انجام میدهیم. همچنین مرکز دیابت هم فعالیت‌های تحقیقاتی زیادی درباره دیابت انجام می‌دهد. در مجموع شاید ما یکی از مراکزی هستیم که به عنوان پیشرو کارهای مهمی را درزمینه دیابت در سطح کشور و حتی بین‌الملل انجام می‌دهیم.»
وی به طرح صد مطب دیابتی بنیاد امور بیماری‌های خاص هم اشاره کرد و گفت: «اخیرا برای اینکه حتی از توان پزشکانی که در مطب هستند هم در کنترل دیابت استفاده شود، پروژه‌ای را با همکاری بنیاد امور بیماری‌های خاص دنبال می‌کنیم.»

۱۵ درصد از هزینه‌های نظام‌ سلامت صرف دیابت می‌شود

رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم در بخش دیگری از صحبت‌های خود ضمن اشاره به برخی از عوارض و مشکلات ناشی از بیماری دیابت نظیر بیماریهای قلبی عروقی، قطع عضو، سکته های مغزی، نارسایی های کلیه، مشکلات گوارشی و… تاکید کرد: «بنابراین ما با یک بیماری مواجه هستیم که تقریبا همه ارگانهای بدن را درگیر میکند و اگر کنترل نشود، عوارض بسیاری را به جای میگذارد.»
وی افزود: «۱۵ درصد از هزینه‌های نظام‌های سلامت در دنیا و ایران برای دیابت و عوارض آن صرف می‌شود، بنابراین ما با یک بیماری بسیار جدی روبرو هستیم.»
«دیابت بارداری» هم یکی دیگر از موضوعاتی بود که لاریجانی به آن اشاره کرد. وی گفت: «حدود ۴ و نیم درصد خانم‌ها درحین بارداری دچار دیابت بارداری می‌شوند و تعداد قابل توجهی از آنها ممکن است برای اولین بار باشد که دیابت آنها ظاهر می‌شود. لذا متدهایی وجود دارد که خانم‌ها در زمان بارداری تحت کنترل باشند و قند خون آنها به طور دقیق بررسی شود.» لاریجانی تصریح کرد: «اصولا توصیه‌های زیادی شده که در زمان بارداری کنترل‌ها باید بسیار دقیق باشد تا عوارضی برای مادر و نوزاد به وجود نیاید. به همین دلیل مطالعه نسبتا بزرگی در سال‌های گذشته در پژوهشگاه غدد انجام شده، راهنماهای بالینی هم برای این موضوع طراحی شده و درمجموع تلاش ما بر این است که در کلینیک‌های ما، خدمات با یک استاندارد نسبتا بالایی ارائه شود. ضمن اینکه پژوهشگاه، یک راهنمای بالینی برای مردم و یک راهنما برای پزشکان تهیه کرده و دراختیار این گروه ها قرار می‌دهد که وزارت بهداشت هم آنها را در گروه گایدلاین‌ها پذیرفته و ملاک عمل است.»

نقش بنیاد امور بیماری‌های خاص در کنترل دیابت

معاون آموزشی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگار خاص پرس مبنی بر اینکه باتوجه به قرار نگرفتن دیابت در زمره بیماری‌های خاص و فعالیت‌های حمایتی که بنیاد امور بیماری‌های خاص برای این دسته از بیماران انجام می‌دهد، برای دولت و مجلس چه نقشی در این خصوص قائل هستید، اظهار داشت: «بیماری دیابت، یک بیماری مزمن است. یعنی کسی که به این بیماری مبتلا می‌شود، نوعا سالیان زیادی با آن بیماری زندگی می‌کند. بنابراین مهم است که این افراد مورد حمایت قرار گیرند اما این حمایت انواع متفاوتی دارد. بخش زیادی از آن، به خود بیماران بستگی دارد. بیمار هم باید فعالیت و نظمش را بیشتر و کنترلش را مطلوب‌تر کند.»
دکترباقر لاریجانی با بیان اینکه در ایران بسیاری از داروهای دیابتی مخصوصا داروهای تولید داخل، قیمت نسبتا پایینی دارند، گفت: «واقعا هیچ تفاوت مهمی بین داروهای دیابت نیست و متاسفانه خیلی از بیماران، تبلیغات زیادی در این خصوص می‌شنوند. مهم این است که دارو، قند خون بیمار را کنترل کند. حالا با گلی‌بن‌کلامید کنترل شود یا متفورمین یا یک داروی جدید، هیچ تفاوتی ندارد. این براساس مطالعاتی است که در دنیا انجام شده و مهم این است که ما به مردم بگوییم که قند خونتان را به خوبی کنترل کنید اما یک بیمارکه قند خونش تحت کنترل است، گاهی می‌آید و به پزشک اصرار می‌کند که فلان داروی جدید را برای من تجویز کن. این درحالی است که بالاخره پوشش بیمه‌ای برخی از داروهای جدید آنچنان خوب نیست.»
وی افزود: «درمورد انسولین هم آن دسته که تولید داخل هستند، پوشش بیمه‌ای نسبتا خوبی دارند. پوشش بیمه‌ای برخی از انواع انسولین‌های دیگری هم که به صورت پن استفاده می‌شوند، حدود ۹۰ درصد است و پوشش برخی دیگر از انواع آن، حدود ۷۰ درصد است. این دو اصولا تفاوتی هم با هم ندارند.»

تلاش برای اختصاص بخشی از کلینیک‌های ویژه به بیماران دیابتی

رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم ادامه داد: «برداشت ما این است که اینها به برنامه‌ریزی وزارت بهداشت بستگی دارد که در این بخش بخواهد چه کند ولی مهم این است که هم مردم و هم ما در وزارت بهداشت باید بسترهای ارائه خدمت به این دسته از بیماران را بهتر کنیم. ما امیدوار هستیم که با کمک معاونت درمان وزارت بهداشت، قسمتی از کلینیک‌های ویژه‌ای که الان وجود دارند و خدمات عمومی ارائه می‌کنند، بتواند به بیماران دیابتی اختصاص پیدا کند. در این باره مذاکراتی هم با دکتر جان بابایی انجام داده ایم و امیدواریم که در روزهای آتی کار مفیدی برای بیماران دیابتی انجام شود.»
وی اضافه کرد: «ما میخواهیم مردم و بیماران دیابتی را تشویق کنیم که خدمات اینچنینی را دریافت کنند و کسی که به این مرکز مراجعه می‌کند، بتواند ضمن اینکه درمانش را می‌گیرد، بتواند در همان مجموعه به خدمات تخصصی‌تر هم دسترسی پیدا کند. روشن است که این کار می‌تواند کمک کند که بیماران دیابتی بهتر بتوانند بیماری خود را کنترل کنند.»
دکترباقر لاریجانی با اشاره به خدمات بنیاد امور بیماری‌های خاص به بیماران دیابتی تاکید کرد: «یکی از خدمات بنیاد امور بیماری‌های خاص همین است که چنین مراکزی را در کشور مورد حمایت قرار داده و ما امیدواریم که این الگوسازی بتواند در کشور توسعه پیدا کند.»
وی افزود: «ما با حمایت بنیاد بیماری‌های خاص، مطالب بسیاری از بروشورهای آموزشی را تهیه می‌کنیم و خود بنیاد آنها را به چاپ می‌رساند. به هرحال بیماران دیابتی نیازمند دریافت چنین خدماتی هستند. دولت و بیماران خاص هم هرکدام شرایط خاص خودشان را دارند. بالاخره می‌دانید که بیمه‌ها در ارتباط با هزینه‌هایشان با مشکلات زیادی مواجه هستند و شاید کمتر بتوانند بار جدیدی را تحمل کنند ولی به نظر می‌رسد با همین شرایط ما بتوانیم با کمک هم، همراهی رسانه‌ها و آموزش‌های بیشتر، دسترسی بیشتر به داروهایی که در داخل کشور تولید می‌شوند و کمک به گروه‌های خیریه، بتوانیم مسیر کنترل بیماری‌ دیابت را بپیماییم.»

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.