صفحه‌اصلی اخبار دیالیز صفاقی، روشی بهتر برای بیماران کلیوی

دیالیز صفاقی، روشی بهتر برای بیماران کلیوی

0
0
اشتراک‌گذاری

دکتر احمدعلی مستوفی در گفتگو با خاص پرس درباره مزایا و معایب دیالیز صفاقی گفت: دیالیز صفاقی یکی از روش‌های درمان در نارسائی کلیه و تکنیکی بسیار ساده و مؤثر است که به‌عنوان اولین انتخاب دیالیز در منزل به شمار می‌رود.

این فوق تخصص نفرولوژی با بیان اینکه دیالیز صفاقی، کمک به دفع مواد سمی و مواد زائد متابولیک و برگشت تعادل طبیعی مایعات و الکترولیت‌های بدن می‌کند، افزود: در مبتلایان به نارسائی کلیه که قادر به تحمل همودیالیز یا پیوند کلیه نیستند، در بیمارانی که نسبت به تغییرات سریع مایعات الکترولیت‌ها حساس هستند یا بیمارانی که مبتلا به دیابت یا بیماری قلبی – عروقی هستند و دسترسی عروقی در آنها مشکل است، بیمارانی که به هر علتی نمی‌توان در آنان از هپارین سیستمیک استفاده کرد، دیالیز صفاقی بسیار مؤثرتر است.

وی روش انجام این نوع دیالیز را اینچنین تشریح کرد: در دیالیز صفاقی(PD) از صفاق پرده‌ای طبیعی که حفره شکم را می‌پوشاند؛ استفاده می‌شود. مایع دیالیز از خلال لوله پلاستیکی نرم و کوچک به نام کاتتر دیالیز صفاقی به حفره صفاق جریان می‌یابد. کاتتر با یک جراحی کوچک داخل شکم گذاشته می‌شود؛ حدود ۱۵ سانتی‌متر از این لوله خارج از شکم و زیر لباس باقی می‌ماند و وسیله‌ای برای اتصال کیسه‌های مایع دیالیز فراهم می‌آورد.

مستوفی درخصوص برخی مزایای دیالیز صفاقی نسبت به همودیالیز گفت: برخلاف همودیالیز که نیاز به مراجعه به بیمارستان، استفاده از دستگاه‌های پُرهزینه دیالیز و پرستار دارد، این روش، کار دیالیز را با هزینه و زحمت کمتری قابل انجام می‌کند.

این عضو هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران کلیوی ادامه داد: در دیالیز صفاقی محلولی که در شکم قرار می گیرد مرتب قابل تعویض است. ممکن است در شبانه روز، محلول دیالیز دو یا سه بار تعویض شود بنابراین بیمار ۲۴ ساعته درحال دیالیز است اما در همودیالیز هفته‌ای سه بار و در هر مرحله تقریبا چهارساعت کار دیالیز انجام می‌شود.

وی درباره مزایای این نوع دیالیز در کودکان گفت: اطفال نسبت به همودیالیز بسیار حساس‌ترند. برای دیالیز در بیماران سنین بسیار کم، دیالیز صفاقی قابل تحمل تر است اما به طورکلی دیده شده که دیالیز صفاقی در حال بیماران تاثیرات مثبت و بسیار خوبی دارد. نکته مهم اینست که بیمار باید حتما آموزش‌های لازم را برای استفاده از دیالیز صفاقی ببیند.

مستوفی درباره لزوم اختصاص زمانی برای آموزش به بیمارانی که از دیالیز صفاقی استفاده می‌کنند، گفت: معمولا آموزش دیالیز صفاقی مخصوص آن دسته از بیماران نیازمند، در بخش‌های دیالیز بیمارستان توسط پرستاران انجام می‌شود. از آنجا که فرهنگ انجام دیالیز به روش صفاقی در شهرهای کوچک و مناطق محروم‌تر ضعیف است و آنها بیشتر همودیالیز را ترجیح می‌دهند بنابراین باید در بیمارستان‌ها بیمارانی که می‌توانند از دیالیز صفاقی استفاده کنند، انتخاب شوند و امکانات آن همراه با آموزش‌های لازم فراهم شود. در واقع باید در بیمارستان‌ها باهمکاری معاونت درمان جراحان، پزشکان نفرولوژ و پرستاران بخشی برای دیالیز صفاقی تعبیه شود و ضعف‌های ساختاری مرتفع شود تا دیالیز صفاقی که بهره‌وری بالاتری دارد دور از چشم نماند.

این فوق تخصص نفرولوژی در پایان خاطرنشان کرد: البته دیالیز صفاقی نیز درصورت عدم رعایت بهداشت، احتمال عفونت شکمی یا پریتونیت به خاطر لوله‌ای درون شکم، وجود دارد اما در مجموع باتوجه به اینکه دستگاه‌های همودیالیز بسیار پرخرج و گران قیمت هستند و درصد خرابی آنها بالاست، دیالیز صفاقی ترجیح داده می‌شود.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.