صفحه‌اصلی اخبار ضرورت ترکیب مداخلات پزشکی و رفتاری برای درمان بیماران اتیستیک در ایران

ضرورت ترکیب مداخلات پزشکی و رفتاری برای درمان بیماران اتیستیک در ایران

0
0
اشتراک‌گذاری

رندی هگرمن یک روانپزشک و متخصص اطفال آمریکایی در گفتگوی اختصاصی با خاص پرس درباره وضعیت بیماری اتیسم در دنیا اظهار داشت: آمارها، حاکی از رشد فزاینده و قابل توجه این بیماری با گذشت زمان، در کل جهان دارد.

 

وی با بیان اینکه تصور ما اینست که علت بروز این بیماری، ترکیب آسیب پذیری ژنتیکی با آلودگی‌های محیطی باشد، خاطرنشان کرد: آخرین آمارهایی که در مطالعات بر روی روند بیماری اُتیسم به دست آمده نشان می‌دهد، یک نفر از هر صد نفر جمعیت عمومی مردم ایران به ASD «اختلال طیف اتیسم» مبتلا می‌شوند.

 

این محقق سندرم ایکس شکننده به آمارها در آمریکا اشاره کرد و گفت: این اختلال در یک نفر از هر ۶۸ نفر کودکان آمریکایی بوجود می‌آید و در سایر کشورها این ارقام کمتر یا بیشتر می‌شود مثلا روند ابتلا به اتیسم در کشوری مانند کره جنوبی بسیار بالا است.

 

هگرمن درباره ایران گفت: ابتلای یک کودک از هر صد کودک ایرانی به اتیسم، میزان شیوع بسیار قابل توجهی است.

 

او که به همراه همسرش دکتر پاول هگرمن سفرهای فراوانی به نقاط مختلف دنیا داشته‌اند و آزمایشات بسیاری روی اقوام مختلف انجام دادند تا بتوانند به درک بهتری از راز سندرم ایکس شکننده و نیز ارتباط آن با ژن و نیز اوتیسم پیدا کنند، درباره وضعیت خدمات رسانی به بیماران اتیستیک در ایران گفت: تاجایی که من وضعیت خدمات رسانی به بیماران اُتیستیک را در ایران مشاهده کرده‌ام می توان گفت نحوه خدمات رسانی و کیفیت آن به این بیماران، بستگی دارد به اینکه بیماران ساکن کدام نقطه از این کشور هستند. در شهرهای بزرگ و مهم مانند تهران، خدمات رسانی به بیماران خوب است؛ ما از برخی مراکز درمانی بازدید داشته‌ایم اما خدمات رسانی برای بیمارانی که خارج از تهران و شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند، بسیار ضعیف است.

 

این دانشمند آمریکایی یادآور شد: به طورکلی دسترسی و انجام آزمایشهای ژنتیک در ایران سخت است که نیاز به حمایت‌ها در این زمینه وجود دارد. برنامه استفاده از خدمات درمانی در کنار مداخلات رفتاری، اساسا در ایران عملکرد بسیار ضعیفی دارد.

 

وی با اشاره به اینکه دانشگاه تهران مطالعات نوین بسیار زیادی در زمینه اتیسم انجام می‌دهد، گفت: من فکر می‌کنم خدمات درمانی برای عموم مردم اغلب انجام نمی‌شود زیرا برخی خانواده‌ها فرزندانشان را فقط با مداخلات رفتاری درمان می‌کنند.

 

رندی هگرمن ادامه داد: قرار گرفتن در معرض انواع آلودگی‌ها، سموم و علف کش‌ها نیز یکی از موضوعات بسیار چالش برانگیز در ایران است بنابراین بسیار ضروری است که دولت برای حل معضلات اینچنینی به خصوص آلودگی هوا اقدامات جدی انجام دهد. همچنین باید استفاده از سموم شیمیایی در محصولات کشاورزی کاهش یابد. در این راستا، در آمریکا جنبش‌های زیادی برای دفاع از غذاهای ارگانیک و سالم برپا می‌شود.

 

وی در پایان گفت: البته فرار از همه انواع سموم و توکسین‌ها امکانپذیر نیست اما به هرحال توصیه من اینست که ترکیب مداخلات پزشکی و رفتاری برای درمان بیماران اتیستیک در ایران جدی‌تر گرفته شود. ما نیز مشتاق همکاری‌های بیشتر بین ایران و آمریکا هستیم و بنیاد  Sensescuturalدر آمریکا همواره روابط و تعامل ما را برای این همکاری‌ها تسهیل می‌کند.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.