صفحه‌اصلی اخبار جراحی زنان و زایمان دارای بیشترین قصور پزشکی است

جراحی زنان و زایمان دارای بیشترین قصور پزشکی است

8
0
اشتراک‌گذاری

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: در بین پرونده های قصور پزشکی ارجاعی به پزشکی قانونی ،جراحی زنان و زایمان دارای بیشترین قصور است و در هفت ماهه امسال از پروندهای ارجاعی قصور پزشکی یکهزارو ۵۰۳پرونده محکوم شدند .

 

رئیس سازمان پزشکی قانون گفت: گاهی بیمار از نتایج درمان خود رضایت ندارد و اقدام به شکایت می کند.

احمد شجاعی ادامه داد : این شکایت می تواند از دو طریق انجام شود نخست اینکه بیمار به دادسرای نظام پزشکی مراجعه می کند و از پزشک معالج خود شکایت می کند که اگر اشکالی وجود داشته مورد بررسی مسئولان ذیربط قرار می گیرد در شکل دوم بیمار به دادسرای جرائم پزشکی شکایت می کند و محاکم قضایی برای کارشناسی وی را به نظام پزشکی یا پزشکی قانونی ارجاع می دهند .

شجاعی تاکید کرد: به دنبال قصور پزشکی بر اثر بی توجهی یا بی مبالاتی پزشک معالج ممکن است برای بیمار نقص عضو ،خسارت های جسمی ،روانی یا فوتت اتفاق بیفتد .

وی در مورد طرح شکایت توسط بیماران در قصور پزشکی گفت : معمولا افرادی نتیجه مطلوب مورد انتظار از روند درمانی خود نمی گیرند یا اینکه ادامه روند درمانی با مشکلاتی مواجه می شود شکایت می کنند که شامل تعدادی ازبیماران می شود که بیشتر هم مربوط به اورژانس و جراحی هاست .

جراحی زنان و زایمان ،جراحی عمومی ، دندانپزشکی و ارتوپدی بالاترین تعداد قصور را دارند 

شجاعی گفت : بیماری های زنان و زایمان ،جراحی عمومی ،دندانپزشکی و ارتوپدی بالاترین تعداد قصور شکایت و محکومیت را دارند .

قصور پزشکی در یک هزار و ۵۰۳ پرونده محرز شد

رئیس سازمان پزشکی قانونی تصریح کرد :از ابتدای فروردین تا پایان مهر ماه امسال ۶هزارو ۸۲۸ پرونده شکایت شامل تعداد دفعات تشکیل کمیسیون برگزار کننده قصور پزشکی در پزشکی قانونی ارجاع شد .
وی افزود: از این تعداد پرونده ۳هزارو ۷۰۸ مورد پرونده واصل شد که یک هزار و ۵۰۳ مورد محکوم به قصور شدند و ۲هزارو ۲۰۵ مورد نیز تبرئه شدند .

جراحی های زنان و زایمان دارای بیشترین پرونده قصور پزشکی است 

شجاعی ادامه داد: از پرونده های ارجاعی به پزشکی قانونی دراین مدت جراحی های زنان و زایمان با ۴۸۱پرونده دارای بالاترین پرونده قصور پزشکی است که از این تعداد ۱۴۴پرونده محکوم و ۱۳۷ پرونده نیز تبرئه شدند.
وی خاطر نشان کرد: جراحی عمومی دراین مدت دارای ۳۵۸ پرونده قصور پزشکی بود که ۱۷۰پرونده محکوم و ۱۸۸پرونه تبرئه شدند و در دندانپزشکی نیز ۳۵۹ پرونده به پزشکی قانونی ارجاع شده است که۲۲۵ پرونده محکوم و ۱۳۴ پرونده نیز تبرئه شدند .
شجاعی در خصوص پروند های ارجاعی گفت :در این مدت ارتوپدی با ۲۷۹ پرونده ارجاعی در رتبه بعدی قصور پزشکی قراردارد و پس ازآن گوش و حلق و بینی وجراحی چشم در دیگر موارد بعدی قصور پزشکی قرار دارند.

معمولا شاکیان در ۸۰تا ۹۰ درصد موارد راضی نمی شوند 

رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت :معمولا شاکیان در ۸۰تا ۹۰ درصد موارد راضی نمی شوندو دوباره اعتراض می گذارند و کمیسیون دوم و سوم نیز برگزار می شود ،اما معمولا در این گونه موارد تغییری در رای نداریم و رای کمیسیون اول مورد تایید است .

شمار پرونده های تشکیلی در خصوص جراحی پلاستیک بالاست 

شجاعی گفت : در مقایسه با ۳۵۸ مورد پرونده جراحی عمومی ،جراحی پلاستیک با ۱۰۸پرونده دارای پرونده بالایی است که تقریبا ۴۰درصد از این پرونده ها محکوم می شوند .

وی ادامه داد: سازمان پزشکی قانونی در مورد پرونده های ارجاعی قصور پزشکی اعلام نظر می کند و پرونده به محاکم می رود و میزان قصور و میزان تاثیر قصور و عارضه و یا فوت و همچنین آسیب های ایجادشده و دیه را محاکم تعیین می کنند .

رئیس سازمان پزشکی قانونی در توصیه هایی به پزشکان و بیماران اعلام کرد:هرچه پزشک معالج از تبحر بیشتری برخوردارباشد، میزان قصور هم کمتر است و چنانچه اگر پزشکی در یک جراحی توانایی علمی کمی دارد در جهت تقویت بنیه علمی خود بکوشد و جراحی را به پزشکان متبحرتر بسپارد و با روش نوین جراحی و پزشکی آشنا شود و دوره های آموزشی مورد نظر را طی کند و همچنین پزشکان از روند درمان و جراحی و عوارض پس از آن کاملا بیمار را مطلع کنند وبیماران هم به تیم پزشکی خود اطمینان داشته باشند .

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.