صفحه‌اصلی اخبار برگزاری هشتمین نشست فصلی پزشکان طرح ۱۰۰ مطب دیابتی با موضوع کنترل...

برگزاری هشتمین نشست فصلی پزشکان طرح ۱۰۰ مطب دیابتی با موضوع کنترل چربی و فشار خون در بیماران دیابتی

2
0
اشتراک‌گذاری

به گزارش خاص پرس و به نقل از روابط عمومی بنیاد امور بیماری‌های خاص؛ روز جمعه هشتم دی ماه ۱۳۹۶، در محل مرکز اسناد کتابخانه ملی ایران، هشتمین نشست فصلی پزشکان طرح ۱۰۰ مطب دیابتی، با موضوعات اخلاق پزشکی در مدیریت بیماری دیابت و با محوریت موضوع کنترل چربی و فشار خون در بیماران دیابتی و بحث و بررسی در مورد نمونه‌های واقعی بیماران مبتلا به دیابت و همچنین آشنایی با طرح ثبت نام بیماران دیابتی و پِرِدیابتی با حضور پزشکان طرح صد مطب برگزار شد.

 

در حال حاضر این طرح با آخرین گروه آموزش دیدگان در پژوهشگاه غدد و متابولیسم  دانشگاه علوم پزشکی تهران از ۱۰۰ مطب به ۱۶۰ مطب در سطح کشور رسیده است و بیش از ۵۰ درصد این پزشکان در استان تهران فعالیت می کنند.

 

طرح صد مطب دیابتی به عنوان یک طرح ملی در جهت افزایش امکان دسترسی بیماران دیابتی به مراکز دیابت و همچنین بالا بردن دانش سلامتی در افراد مستعد بیماری دیابت و همچنین تشخیص زود هنگام این بیماری در قالب برنامه‌های غربالگری در حال فعالیت است.

 

تنها ۵۰ درصد از بیماران دیابتی از بیماری خود اطلاع دارند

 

در آغاز نشست، دکتر عبدالرضا معادی – مشاور ریاست بنیاد امور بیماری‌های خاص و مدیر طرح ۱۰۰ مطب دیابتی – ابراز امیدواری کرد که طرح صد مطب با برنامه‌های تنظیم شده در طی سال آینده به ۱۰۰۰ مطب در سطح کشور افزایش یابد.

 

دکتر معادی همچنین گفت همکاری سازمان نظام پزشکی کل کشور و انجمن پزشکان عمومی ایران در کنار حمایت‌های علمی پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه تهران در پیشبرد این طرح بسیار موثر بوده است.

 

دکتر معادی گفت: از هر ۱۶ بیمار مبتلا و یا دارای استعداد دیابت، تنها یک نفر به درمان نتیجه بخش و کنترل کامل عوارض دست می یابد.

 

وی همچنین اظهار داشت: براساس این تئوری، تنها ۵۰ درصد از بیماران دیابتی از بیماری خود اطلاع دارند و از جمعیت مطلع نیز تنها ۵۰ درصد به مراکز درمانی اختصاصی دیابت دسترسی پیدا می کنند و در ادامه همین تئوری نیمه‌ها، ما شاهد جمعیت اندکی از بیماران دیابتی مدیریت شده هستیم.

معادی افزود: تلاش ما در اجرای طرح صد مطب دیابتی، شکستن تئوری نیمه‌ها و رسیدن به جمعیت بیشتری از افرادی که توانسته‌اند بیماری خود را مدیریت کنند بوده است. به عنوان نمونه ما در تلاش هستیم که با انجام خود اظهاری و یا غربالگری و آموزش، جمعیت واقعی بیماران را بیابیم و اطمینان پیدا کنیم که برنامه‌های درمانی بر مبنای جمعیت واقعی بیمار تنظیم شده است. بنابراین باید بدانیم که آموزش مهمترین نقش را در تغییر رفتار همه مردم به ویژه بیماران دیابتی دارد و این آموزش از کانون پزشکان درمانگر بسیار موثرتر و جذاب‌تر خواهد بود.

 

لزوم رعایت مراتب اخلاقیات در مواجهه با بیماران دیابتی، توسط همگان و خصوصاً پزشکان

 

در ادامه نشست فصلی پزشکان طرح ۱۰۰ مطب دیابتی، دکتر شهریار موسوی نژاد دستیار اخلاق پزشکی دانشگاه شهید بهشتی در زمینه رابطه میان مداخله‌های گوناگون در مسائل پزشکی و در نظر گرفتن ملاحظات اخلاق حرفه‌ای برای پزشکان طرح صد مطب به ایراد سخنرانی پرداخت و توضیح داد: در روند درمان بیماران، همگان و خصوصاً پزشکان موظف هستند که مراتب اخلاقیات را مدنظر داشته باشند.

 

وی همچنین افزود: گستره مداخله ممکن است از یک توصیه بهداشتی جزئی توسط یک فرد ناآشنا به مسائل پزشکی تا اظهار نظر اشتباه یک پزشک در جراحی‌های بزرگ و حتی پیوند اعضا متغیر باشد.

 

دکتر موسوی نژاد خاطر نشان کرد: گستره اخلاق پزشکی در دنیا اکنون صرفاً محدود به مداخلات فردی نیست و در سیاست گذاری‌های کلان تخصصی در حوزه بهداشت و درمان ضمن تخصیص هدفمند و صحیح منابع انسانی و غیرانسانی، لازم است جوامع گوناگون مراتب اخلاقیات را در تصمیمات اتخاذ شده لحاظ کنند.

 

سومین سخنران در همایش نشست فصلی پزشکان طرح ۱۰۰ مطب دیابتی، آقای دکتر محسن خوش نیت فوق تخصص غدد بود که در مورد تشخیص انواع دیابت در سنین مختلف و با توجه به در نظر گرفتن سابقه خانوادگی و میزان قند خون و همچنین درباره انواع دیابت غیر معمول به ایراد سخنرانی پرداخت.

 

در ادامه نشست جناب آقای دکتر علیرضا پور رنجبر، دکترای نرم افزار درباره مددگیری از شیوه های مدرن ثبت اطلاعات در فضای نرم افزاری جهت هماهنگی هر چه بیشتر میان پزشکان و بیماران دیابتی، توضیحات تخصصی ارائه کرد.

 

بیماری‌های قلبی و عروقی، مهمترین عارضه دیابت

 

در انتهای نشست و پیش از زمان پرسش و پاسخ میان پزشکان طرح صد مطب، دکتر فاطمه اصفهانیان فوق تخصص غدد به این نکته اشاره کرد: دیابت یک بیماری مزمن است که ممکن است با عوامل خطرناک متعددی همراه شود مانند اینکه ممکن است بیمار را در معرض بیماری‌های قلبی و عروقی قرار دهد، بنابراین در کنار کنترل قندخون در بیماران دیابتی، ضروری است که نسبت به عوامل خطرزایی همچون بیماری‌های قلبی و عروقی مانند فشار خون بالا و اختلال چربی‌های خون در این بیماران توجه شود.

 

توصیه‌های بین‌المللی برای کنترل فشار خون بر مبنای سن بیمار و وجود زمینه‌های قلبی و عروقی، چربی خون و همچنین عوارض کلیوی شکل می گیرد که بر مبنای آن تنظیم دوز داروهای پائین آورنده ی فشار خون و انتخاب نوع آن صورت می گیرد.

 

وی همچنین درباره تجویز مکمل های دارویی به بیماران خاطر نشان کرد: تا زمانی که تغذیه بیمار مناسب است و به  انواع ویتامین از طریق طبیعی دسترسی دارد نیازی به استفاده از مکمل های دارویی وجود ندارد.

 

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.