صفحه‌اصلی اخبار اعتبارات بیماری‌های خاص کم است و برای خدمات‌ بیماران کفایت نمی‌کند

اعتبارات بیماری‌های خاص کم است و برای خدمات‌ بیماران کفایت نمی‌کند

1
0
اشتراک‌گذاری
دکتر کیان

به گزارش خاص پرس به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد کیان، معاون بنیاد امور بیماری‌های خاص در میزگرد “بیماری‌های خاص، چالش‌ها و مطالبات پیش‌رو ” که با حضور نمایندگان انجمن‌های هموفیلی، تالاسمی و اوتیسم و همچنین مدیرکل دفتر خدمات تخصصی و فوق‌ تخصصی سازمان بیمه سلامت، برگزار شد، ابتدا در تعریف “بیماری خاص” گفت: اولا بیماری خاص بیماری است که فرد تا زمانی که زنده است برای زندگی طبیعی باید درمان‌های خاصی را داشته باشد که این درمان‌ها نسبتا گران هستند. بنابراین بیمار خاص باید همواره تحت حمایت قرار داشته باشد.

 

وی افزود: آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال ۷۵ بنیاد امور بیماری‌های خاص را ایجاد کرد و از همان زمان سه بیماری دیالیز، تالاسمی و هموفیلی را به عنوان بیماری خاص معرفی کردند. در آن زمان قرار بود که هر سال به تدریج یک بیماری به فهرست بیماران خاص اضافه شود، اما علی‌رغم تلاش بنیاد بیماری‌های خاص این اتفاق نیفتاد. گرچه در این مدت تسهیلاتی برای برخی بیماری‌های صعب‌العلاج مانند سرطان، ام اس و … ایجاد شد، اما تحت عنوان بیماری خاص شناخته نشدند.

 

کیان با بیان اینکه ما اقدام کمیسیون تلفیق را مبنی بر افزودن این بیماری‌ها (ام.اس، ای ابی، اتیسم و بیماری‌های متابولیک) به فهرست بیماری‌های خاص به فال نیک می‌گیریم، ادامه داد: اما باید بگوییم که اعتبارات لازم برای بیماری‌های خاصی که قبلا به عنوان بیماری خاص شناخته شده‌اند، تامین شده، اما اعتبارات‌شان کم است و برای خدمات‌شان کفایت نمی‌کند و یکی از دلایلش هم اجرای طرح تحول نظام سلامت بوده است که بار هزینه‌ای زیادی را بر دوش بیمه‌ها قرار داده است. بنابراین دولت باید بخش اعظم اعتبارات این موضوع را به بیمه‌ها تخصیص دهد تا بتوانند تعهدات‌شان را عملی کنند.

 

کیان با بیان اینکه با تلاش‌های خانم فاطمه هاشمی قرار بود فراکسیون بیماران خاص در مجلس شورای اسلامی تشکیل شود، گفت: مرتبا با دکتر نوبخت جلساتی در این زمینه برگزار شد. از طرفی چند سالی است که بنیاد بیماری‌های خاص در حوزه اختلال اوتیسم ورود کرده و مشکلات این بیماران را مطرح می‌کند. علاوه بر این کمیته‌ای متشکل از نمایندگان مجلس تشکیل شده و قرار است خلاءهایی که برای حمایت از بیماران اوتیسم وجود دارد، بررسی شود؛ چرا که برخی از این خلاءها فقط جنبه درمانی ندارند، بلکه جنبه‌های آموزشی را هم در بر می‌گیرند.

 

اقدام موثر مجلس برای اضافه کردن چند بیماری به فهرست بیماری‌های خاص

 

معاون آموزشی و پژوهشی بنیاد بیماران خاص با بیان اینکه باید اعتبارات لازم برای بیماری‌ اوتیسم و سایر بیماری‌ها تعریف شود و به متولیان آنها اعم از بیمه، بهزیستی، آموزش و پرورش و … اختصاص داده شود، گفت: بنیاد امور بیماری‌های خاص این مصوبه را اقدامی موثر می‌داند، اما اینکه بخواهند با اعتبارات موجود این بیماری‌های جدید  را تحت پوشش قرار دهند، امکانپذیر نیست. می‌توان مصوبه را اصلاح کرد و گفت این بیماری‌ها را با اعتباراتی جداگانه و در سطح خاصی از خدمات پوشش می‌دهیم. بر این اساس می‌توان هر سال سطح خدمتی جدیدی را برای آنها تعریف کرد، اما اینکه بگوییم با همین اعتبارات این سه بیماری را هم تحت پوشش قرار دهیم، مشکلات زیادی به وجود می‌آید.

 

وی با بیان اینکه از بیمه‌ها تقاضا داریم که اعتبارات تخصیص داده شده برای بیماران خاص را جداگانه قرار دهند، گفت: مراکز درمانی ارائه خدمت به بیماران خاص که تمام خدمات‌شان را به طور رایگان  به این بیماران ارائه می‌دهند و هیچ فرانشیزی نمی‌گیرند،  چشم‌شان به دست بیمه‌هاست. بنابراین بیمه‌ها باید هر چه سریع‌تر مطالبات این مراکز را پرداخت کنند. از طرفی دیدیم که میزان تعرفه‌های مراکز خیریه دیالیز چهار K کاهش یافت. ما بجای اینکه دست خیریه‌ها بگیریم تا گسترش یابند و خدمات بیشتری را ارائه دهند، تعرفه‌هایشان را کاهش می‌دهیم و باعث ضرر و زیان آنها می‌شویم.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.