صفحه‌اصلی اخبار طلب ۱۰ میلیاردی درمانگاه هموفیلی‌ها از بیمه

طلب ۱۰ میلیاردی درمانگاه هموفیلی‌ها از بیمه

1
0
اشتراک‌گذاری

به گزارش خاص پرس به نقل از ایسنا؛ احمد قویدل، مدیرعامل کانون هموفیلی ایران در میزگرد “بیماری‌های خاص، چالش‌ها و مطالبات پیش‌رو ” گفت: بزرگترین دغدغه ما این است که دولت در شرایط کنونی حتی قادر نیست سه بیماری خاصی را که از قبل وجود داشته است، مدیریت کند. حال چطور می‌خواهند سه بیماری دیگر را هم به لیست بیماران خاص اضافه کنند، بدون اینکه بودجه‌ای برایشان در نظر بگیرند.

 

وی با بیان اینکه ما خوشحالیم که بیماری‌هایی مانند اوتیسم، ای‌بی، ام‌اس و بیماری‌های متابولیک به عنوان بیماری خاص تلقی شوند، افزود: از زمان دولت اصلاحات قرار بود هر سال یکی از بیماری‌های صعب العلاج در زمره بیماران خاص قرار گیرد و قرار بود این کار به صورت تدریجی در کشور انجام شود و اگر این اتفاق افتاده بود اکنون بیماری‌هایی مانند ایدز، دیستروفی، صرع و … باید تحت پوشش قرار می‌گرفتند. بنابراین پیوستن این سه بیماری به فهرست بیماران خاص ما را خوشحال می‌کند، اما باید اعتبارات لازم برای آن در نظر گرفته شود.

 

قویدل با اشاره به مشکلات کنونی بیماران هموفیلی، گفت: در حال حاضر بیماران هموفیلی به داروهایشان دسترسی ندارند و یک ماه است که به دلیل عدم پرداخت مطالبات از سوی بیمه‌ها، شرکت‌های پخش دارو، داروها را حبس کرده‌اند. این کار اتفاقی است که در ایران سابقه نداشته و با اخلاقیات و روحیات اجتماعی ایران در تناقض است. از طرفی ما در حال حاضر در اکثر استان‌ها از نظر دارویی با مشکلات جدی مواجهیم. در حال حاضر یخچال‌های بیمارستان امام خمینی (ره)، بیمارستان مفید، درمانگاه هموفیلی و … خالی است و دولت قادر نیست که حتی این حوزه را اداره کند.

 

بزرگترین اشتباه سلامت

مدیرعامل انجمن هموفیلی ایران با بیان اینکه دولت بزرگ‌ترین اشتباهش را در حوزه سلامت با انتقال یارانه دارو به سازمان‌های بیمه‌گر انجام داد، گفت: این اشتباه واقعا جانکاه بود. شاید از نظر تئوری، بیمه محل ارائه خدمات یارانه‌ای به مردم باشد، اما در ایران سازمان بیمه‌گر حرفه‌ای در حوزه سلامت وجود ندارد. سازمان‌های بیمه‌گر ما همیشه از پول نفت تغذیه کرده‌اند. سازمانی مانند تامین اجتماعی آنقدر از پول نفت و رانت‌های دولتی استفاده کرده که تبدیل به یک بنگاه اقتصادی شده است. مشخص است که تامین اجتماعی دغدغه سلامت ندارد سازمانی که کشتی در آب دارد و هواپیما در آسمان، نمی‌تواند در حوزه سلامت مرم دغدغه‌ای داشته باشد.

 

قویدل با بیان اینکه در حال حاضر بیماران هموفیلی مشکل دارو دارند، اما سازمان تامین اجتماعی باید مسئله غرق شدن کشتی سانچی را اداره کند، گفت: من در حوزه سلامت بیماران پیگیری‌های لازم را از طریق دولت انجام می‌دادم، اما در حال حاضر مرا به دنبال سازمانی انداخته‌اند که حرفش سلامت نیست و درباره نفع و ضرر خودش صحبت می‌کند. هر وقت هم که قرار است از تامین اجتماعی حسابرسی شود می‌گویند اینجا یک سازمان کارگری است. از طرفی دومین سازمان بیمه‌ای ما سازمان بیمه سلامت است که به نظر من یک سازمان متکدی دولت است و تا زمانی که دولت به این سازمان پول ندهد، نمی‌تواند ارتزاق کند.

طلب ۱۰ میلیاردی درمانگاه هموفیلی‌ها از بیمه

وی با بیان اینکه زمانی که می‌خواهیم کار ارائه خدمات را به سازمان‌های بیمه‌گر بدهیم، باید ببینیم که آیا این سازمان‌ها امکانات و قدرت لازم را دارند، گفت: یارانه بیماران خاص را در سازمان‌های بیمه‌گری ریختند که نه پول دارند و نه قدرت. در حال حاضر درمانگاه کانون هموفیلی ایران بیش از ۱۰ میلیارد تومان از سازمان‌های بیمه‌گر طلب دارد. حال معلوم است که بیمارستان‌ها چه میزان مطالبات از بیمه‌ها دارند. اگر بیمه دلش برای ما سوخته بود که تا الان پول‌مان را می‌داد.

قویدل تاکید کرد: تا زمانی که نمایندگان مجلس نتوانند تکلیف بدهی‌های حوزه سلامت را مشخص کنند، وضعیت به همین صورت خواهد بود و هرچقدر هم که خدمات را به این سازمان‌های بیمه‌گر محول کنند، آنها کارهای غیرمنطقی بیشتری انجام می‌دهند. به عنوان مثال بیمه‌های ما از کاهش مصرف داروی بیماران خاص خوشحال می‌شوند. این در حالیست که اگر دسترسی بیماران به دارو را محدود کنیم، آنها را معلول کرده‌ایم. در حال حاضر دسترسی بیماران هموفیلی به دارو در ایران ۲٫۶ واحد بین‌الملل است. این در حالیست که در اروپا میزان دسترسی بیماران هموفیلی به دارو از پنج الی ۹ واحد است. بنابراین ما از نظر استانداردهای جهانی حداقل دسترسی به دارو را در حوزه بیماران هموفیلی داریم و این دسترسی فقط برای زنده ماندن است، نه برای سالم ماندن.

وی افزود: بیمه‌ها باید باور کنند که بیماران خاص باید داروهایشان را درست مصرف کنند؛ چرا که در غیر اینصورت بیماران معلول می‌شوند. این در حالیست که بیمه‌ها از کاهش مصرف داروهای بیماران خاص خوشحالند، اما باید بدانند که همه اینها پروتکل دارد و بیمه اجازه ندارد در نسخه بیمار دست ببرد؛ در حالیکه این کار را انجام می‌دهند.

قویدل با بیان اینکه مجلس کارنامه قوی در حوزه بیماران خاص ندارد، گفت: اساسا مجلسی‌ها به این حوزه توجه کافی نداشتند، اولین مصوبه در این حوزه این بود که “زنانی که سرپرست بیماران صعب‌العلاج هستند یا فرزند مبتلا به بیماری صعب‌العلاج دارند، می‌توانند به میزانی ساعت کارشان را کاهش دهند.” اما این مصوبه هیچ تعریفی برای بیمار خاص و صعب‌العلاج ارائه نکرده بود و این مصوبه بدون نتیجه ماند. حال این دومین مصوبه‌ای است که مجلس ایران در حوزه بیماری‌های خاص تدوین کرده است و اگر نتواند تعاریف دقیق و برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهد، مشکل گشا نخواهد بود انتظار می‌رود که نمایندگان مجلس به طور واضح بودجه و شروط را تعریف کنند و بودجه آن را اختصاص دهند.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.