صفحه‌اصلی اخبار نکات مهم درباره ورزش مناسب برای بیماران هموفیلی

نکات مهم درباره ورزش مناسب برای بیماران هموفیلی

1
0
اشتراک‌گذاری

غلامرضا توگه رئیس مرکز تحقیقات ترومبوز و هموستاز دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با خاص پرس، چند نکته کلی در مورد ورزش بیماران هموفیلی بیان کرد.

 

  • وقتی صحبت از ورزش برای بیماران هموفیلی می‌کنیم، منظور ورزش هایی که در آن امکان برخورد و تخاصم وجود دارد نیست. در ورزشهایی مانند فوتبال، بسکتبال و غیره امکان برخورد افراد وجود دارد و خود عامل خونریزی می شود که کار درمان را پیچیده تر میکند. ورزشهایی که فشار زیادی را به مفاصل وارد می کند و غیرهوازی است، مورد تایید نیست.

 

 

  • ورزشهایی که بیشتر مدنظر است از نوع ورزشهای هوازی است که باعث تقویت عضلات مختلف می‌شود و امکان برخورد و آسیب در آن وجود ندارد. اولویت ورزشهای هوازی بدنسازی است.

 

 

  • ورزش بیماران هموفیلی باید گروه های مختلفی از اعضای بدن را در آن واحد بکار بگیرد نه یک عضله خاص را. در این راستا شنا ورزش بسیار مفیدی برای بیماران هموفیلی است زیرا اکثر عضلات بدن بکار گرفته می شود و بیشتر حالت ایزوتونیک دارد و یک ورزش هوازی بشمار می‌آید. ورزش شنا با تقویت عضلات بدن، استحکام رگ ها و تحمیل نکردن فشار بر عضلات، مناسب ترین فعالیت بدنی برای بیماران هموفیلی محسوب می شود.
  • گاهی اوقات برای انجام ورزش برای بیماران هموفیلی قرار نیست یک رشته خاص ورزشی دنبال شود و یا در محیط خاصی مانند باشگاه انجام شود. الان روش های بسیار ساده ای برای ورزش بیماران هموفیلی وجود دارد مانند ورزش با کش‌های مخصوص ورزشی که نیازمند آموزش برای انجام حرکات ساده هستند و عضلات مختلف بدن را به فعالیت وادار می کنند درحالی که بیمار ورزش خود را بدین صورت در یک قسمت کوچکی از خانه انجام می دهد بی آنکه فضای زیادی را نیاز داشته باشد و از این طریق، حداقل میزان حرکات ورزشی برای مفاصل انجام می شود.

 

  • باتوجه به سطح فاکتورهای انعقادی در خون و میزان حساسیت فرد برای ایجاد خونریزی، بیمار قبل از شروع به انجام حرکات ورزشی، می تواند از دارو به عنوان یک پوشش دارویی علاوه بر نیاز دارویی روزانه اش استفاده کند.

 

  • در بیمارانی که به هر دلیلی دچار خونریزی شده اند و مشکلاتی در حرکت دادن عضله و یا اندامها دارند، می بایستی حرکات ورزشی تحت نظر یک فیزیوتراپیست ورزیده و مجرب انجام شود تا عضو مورد نظر توانبخشی شده و حرکت و قدرت خود را بازیابی کند.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.