صفحه‌اصلی مقاله ها بررسی روند بقا در سرطان

بررسی روند بقا در سرطان

6
0
اشتراک‌گذاری

اعلام نتایج مهمترین مطالعه جهانی مبتنی بر جمعیت

نتایج مطالعه مهم جهانی مبتنی بر جمعیت تحت عنوان « روند بقای ۵ ساله در سرطان» که حاصل بررسی ۳۲۲ نظام ثبت سرطان جمعیتی در ۷۱ کشور جهان است و دکتر ملک زاده ، دانشمند علوم پزشکی و سرطان شناس برجسته ایران و دکتر روشندل، متخصص اپیدمیولوژی و مسوول برنامه ملی ثبت سرطان در ایران، از نویسندگان مطالعه بوده اند اعلام شد.

مطالعه Global surveillance of trends in cancer survival 2000-2014 که ۳۰ ژانویه ۲۰۱۸ در مجله معتبر بین المللی لنست به چاپ رسیده است، اطلاعات پرونده ۳۷٫۵ میلیون فرد بالغ ۱۵ تا ۹۹ سال و نیز کودکان مبتلا در سنین صفر تا ۱۴ سال که به یکی از ۱۸ سرطان رایج، مبتلا بودند را بررسی کرده و این سرطان ها شامل سه چهارم سرطان های تشخیص داده شده در سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ بوده است.

بر اساس نتایج مطالعه CONCORD-3 ، نرخ بقا حتی در کشنده ترین سرطانها مانند کبد و ریه، رو به افزایش است .

شانس بقای ۵ ساله کودکان مبتلا به تومور مغزی در بسیاری از کشورها بهبود یافته است اما روند بقای مبتلایان به سرطان در کشورهای مختلف بویژه در سرطان های دوران کودکی، دارای تفاوتهای فاحش است.

نرخ بقای کودکان مبتلا به تومور مغزی که تشخیص ابتلای آنها در سال ۲۰۱۴ بوده است، در دانمارک و سوئد، حدود ۸۰ درصد و در مکزیک و برزیل، کمتر از ۴۰ درصد بوده و این تفاوت، حاکی از کیفیت بالای خدمات تشخیصی و درمانی در دانمارک و سوئد بوده است .

در تعداد کمی از کشورها همچون ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزیلند ، فنلاند، نروژ، ایسلند و سوئد، میزان بقای اغلب سرطانها طی ۱۵ سال گذشته بالا بوده است.

بقای ۵ ساله زنان مبتلا به سرطان پستان طی سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ در آمریکا و استرالیا ، ۹۰ درصد اما در هند ، بقای ۵ ساله از زمان تشخیص، شامل ۶۶ درصد زنان بوده است

در اروپا، میزان بقای ۵ ساله سرطان پستان در ۱۶ کشور از جمله انگلیس به ۸۵ درصد و حتی بیشتر می رسد و این میزان در اروپای شرقی به ۷۱ درصد رسیده است.

در انگلستان طی سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ افزایش نرخ بقا در سرطان های متعدد از جمله پستان ۸۰ به ۸۶ درصد، پروستات ۸۲ به ۸۹ درصد، رکتوم ۵۵ به ۶۳ درصد و کولون ۵۲ به ۶۰درصد بوده که نشان دهنده مدیریت بهتر سرطان است.

بقا در مبتلایان سرطان به طور قابل توجهی در دانمارک بهبود یافته است، به طوری که نرخ بقا در اکثر سرطانها، تقریبا به همسایگان خود در شمال اروپا نزدیک شده است.

سرطانهای کبد و ریه در کشورهای با درآمد بالا و همچنین کشورهای کم درآمد هنوز کشنده ترین سرطانها هستند، اما طی دو دهه گذشته پیشرفت های مهمی در بقای پنج ساله در این سرطانها در کشورهای مختلف با افزایش بیش از ۱۰ درصدی در میزان بقا مشاهده شده است

طی سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۴، افزایش ۵-۱۰ درصدی میزان بقای سرطان ریه در ۲۱ کشور از جمله بریتانیا (۷ به ۱۳ درصد) گزارش شده و بیشترین پیشرفت در مورد بقای سرطان ریه در کشورهای چین (۸ درصد به ۲۰ درصد)، ژاپن ( ۲۳ درصد به ۳۳ درصد) و کره ( ۱۰ درصد به ۲۵ درصد) ، مشاهده شده است

با وجود پیشرفتهای صورت گرفته در بقای مبتلایان سرطان ، سرطان لوزالمعده در همه کشورها بسیار مرگبار باقی مانده است و بقای ۵ ساله به طور معمول کمتر از ۱۵ درصد بوده است.

میزان کشندگی سرطانهای دستگاه گوارش در جنوب شرق آسیا بسیار کمتر شده است و در برخی از مناطق جنوب شرق آسیا میزان بقای ۵ ساله سرطان معده بیش از دو برابر کشورهای دیگری چون ایالات متحده آمریکا ( ۳۳ درصد) و انگلستان ( ۲۱ درصد) است.

در فاصله زمانی سالهای ۲۰۰۰ – ۲۰۰۴ و ۲۰۱۰ -۲۰۱۴ میزان بقای ۵ ساله سرطان معده در کره جنوبی از ۴۹ درصد به ۶۹ درصد و در ژاپن از ۵۱ درصد به ۶۰ درصد ژاپن افزایش یافته است.

برنامه های غربالگری آندوسکوپی مبتنی بر جمعیت طولانی مدت برای کنترل سرطان معده بسیار مهم هستند.

میزان بقای مبتلایان ملانوم پوست در جنوب شرق آسیا عموما کمتر از سایر نقاط جهان است و این، احتمالا نشان دهنده سطح ضعیف تر آگاهی عمومی مردم نسبت به این سرطان است.

با وجود همه پیشرفتها در نرخ بقا، سرطان، هر سال بیش از ۱۰۰ هزار کودک را در سراسر جهان می کشد.

علیرغم افزایش نرخ بقا در سرطان در بیشتر کشورها ، بقای ۵ ساله برای کودکان مبتلا به شایعترین نوع سرطان دوران کودکی که لنفوبلاستی حاد ALL است، به طور قابل ملاحظه در جهان متفاوت و نشانگر کمبودهای عمده در تشخیص و درمان بیماری است؛ بقای ۵ ساله مبتلایان این بیماری در چند کشور مثل کانادا، ایالات متحده آمریکا و ۹ کشور اروپایی از جمله فنلاند، انگلستان و دانمارک بیش از ۹۰ درصد ، اما در چین، مکزیک و اکوادور کمتر از ۶۰ درصد است.

 

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.