صفحه‌اصلی اخبار عوارض درمانهای سرطان

عوارض درمانهای سرطان

0
0
اشتراک‌گذاری

دکتر ناصر ابراهیمی دریانی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس بخش گوارش بیمارستان امام خمینی (ره) در گفتگوی اختصاصی با خاص پرس گفت:

در انواع مختلف درمانهای سرطان از روشهایی مانند شیمی درمانی، رادیوتراپی و گاهی اوقات تارگت تراپی استفاده می‌شود. عوارض این درمانها، قابل توجه است اما نباید بیان عوارض درمانهای مختلف سرطان، باعث ایجاد ترس و وحشت در بیماران شود. فوایدی که بیمار از رادیوتراپی و شیمی درمانی می‌گیرد بسیار بیشتر از عوارض آن است. بنابراین هدف این نیست که بیماران را از درمان سرطان بترسانیم. در اثر درمانهای سرطان، عوارضی مانند اسهال، یبوست، حالت تهوع، افت گلبول‌های سفید خون و مشکلات کبدی ظهور می کند.

اسهال در اثر درمان های سرطان

یکی از تاثیراتی که این نوع درمانها بر دستگاه گوارش دارند، اسهال است. برای درمان در سرطان پروستات و سرطانهای زنانه به ویژه تخمدان، از روش رادیوتراپی استفاده می‌شود. ۵۰ درصد این بیماران، از اسهال شکایت دارند و حتی گاهی دچار اسهال‌های خونی می‌شوند.

یبوست در اثر درمان های سرطان

علاوه بر اسهال برخی از بیماران سرطانی می‌توانند دچار یبوست شوند. این مشکل نیز در میان بیماران سرطانی بسیار شایع دیده می‌شود. این مساله برای بیماران سرطانی امری عادی بوده چراکه وقتی بدن دچار کمبود آب و مایعات، کمبود فیبر در رژیم غذایی، کم‌تحرکی و درمان‌هایی مثل شیمی‌درمانی و داروهای مصرفی می‌شود، حرکات روده کمتر از سه بار در هفته اتفاق می‌افتد و بیمار را دچار یبوست می‌کند.

حالت تهوع در اثر درمانهای سرطان

بیمارانی که شیمی درمانی می‌کنند عمدتا از حالت تهوع نیز شکایت دارند. حالت تهوع در افراد به علت تحریک گیرنده‌های شیمیایی موجود در لوله گوارش به وجود می‌آید که پیشگیری این حالت در بیمارن از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا علاوه بر کاهش اشتها در فرد و ضعف، می‌تواند باعث بازشدن زخم‌های جراحی بشود. به همین دلیل قبل از شیمی درمانی معمولا از داروهای ضد تهوع استفاده می شود.

افت گلبول‌های سفید خون در اثر درمانهای سرطان

شیمی درمانی و اشعه درمانی به طور یکسان بر روی سلول‌های خونی تاثیر نمی‌گذارند اما در برخی افت گلبول قرمز و  در برخی دیگر افت گلبول سفید و بعضی افت پلاکت بارزتر است.  کاهش و اُفت سلولهای خونی گاهی بسیار خفیف و گاهی شدید است.

در برخی از بیمارانی که شیمی درمانی می‌کنند، افت قابل توجه گلبولهای سفید خون یکی دیگر از عوارض درمان سرطان به حساب می‌آید.  در مواردی که بیمار سرطان خون دارد، بعد از مصرف داروهایی که برای بدخیمی‌های مختلف بکار برده می‌شود فرد دچار افت گلبولهای سفید خون می شود.

مشکلات کبدی در اثر درمانهای سرطان

یکی از عوارض مهم داروهای شیمی درمانی روی کبد است. برخی از این داروها می‌تواند آسیب جدی برای کبد ایجاد کند.

 

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.