صفحه‌اصلی اخبار «چنگار» بیماری ترسناک ایرانی‌ها/سرطان بر اثر آب، هوا و خاک

«چنگار» بیماری ترسناک ایرانی‌ها/سرطان بر اثر آب، هوا و خاک

5
0
اشتراک‌گذاری

به گزارش خاص پرس؛ پروفسور اکبری که رئیس مرکز تحقیقات سرطان، رئیس انجمن آموزش پزشکی ایران، رئیس هیئت مدیره انجمن زندگی بدون دخانیات، رئیس انستیتو COACH و عضو کمیته کشوری کنترل سرطان و معاون پیشین سلامت وزارت بهداشت بوده است، دارای مدرک فوق‌تخصص جراحی غدد و سرطان از دانشگاه جانز هاپکینز بوده و به‌عنوان استادتمام گروه جراحی دانشگاه علوم پزشکی بهشتی در حال فعالیت است.

بخش‌هایی از این گفتگو از این قرار است:

سالانه حدود ۱۰۰ الی ۱۱۰هزار سرطان جدید در کشور ثبت می‌شود
سالانه حدود ۳۰هزار نفر از سرطان در کشور فوت می‌کنند
قریب ۵۰۰ هزار نفر با بیماری سرطان در کشور زندگی می‌کنند

میزان بروز سرطان در کشور برای مردان ۱۷۳٫۵ و برای زنان ۱۳۷٫۵ و برای دو جنس ۱۵۵ در صدهزار نفر جمعیت است، این رقم حدود یک‌چهارم میزان بروز سرطان در کشورهای غربی است.

موضوع ژنتیک (ارثی) کمتر از ۱۰درصد سرطان‌ها را تشکیل می‌دهد که از قانون مندل برای انتقال بیماری استفاده می‌شود ۹۰درصد بقیه موارد با عوامل محیطی ارتباط دارد که عوامل خطر هستند بعضی از این عوامل در سالهای خیلی قبل روی اپی‌ژنتیک مردم اثر کرده است و بعضی روی ژن‌های فعلی به‌هرحال این عوامل منجر به تغییرات ژنتیکی می‌شود که می‌تواند به بیماریهای مختلف من‌جمله سرطان ختم شود.

سرطان‌های ارثی قابل پیشگیری نیستند، اما سرطانهایی که با عوامل محیطی و ساختار اپی‌ژنتیک ایجاد می‌شوند، امکان پیشگیری و یا به‌تأخیر انداختن آنها وجود دارد.

گفتگو از تسنیم/

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.