صفحه‌اصلی اخبار هیدروکلوئیدها،پانسمان‌های مدرن و مناسب برای بیماران پروانه‌ای

هیدروکلوئیدها،پانسمان‌های مدرن و مناسب برای بیماران پروانه‌ای

2
0
اشتراک‌گذاری

محمد شهیدی دادرس، متخصص پوست و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی – گروه پوست در گفتگوی اختصاصی با خاص پرس اظهار داشت: برای پیشگیری از عفونت زخم‌ها، استفاده از مواد ضد عفونی کننده آنتی سپتیک، آنتی بیوتیک مناسب و یا پمادهایی که التیام زخم را بتواند به سرعت بهبود بخشد، تجویز می‌شود. در درمان مؤثر زخم، انتخاب پانسمان مناسب در کنار سایر درمان‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برخی آنتی بیوتیک ها ممکن است سوزاننده باشند. زخم های بیماران پروانه ای شکل های مختلفی دارند و گاهی باید برای آنها از آنتی سپتیک های ضدمیکروبی استفاده کرد که بسیار سوزاننده است. بنابراین باید توجه داشت که استفاده از پمادها زخم بیمار را بدتر نکند.

پانسمان‌های مدرن برای بیماران پروانه‌ای مانند هیدروکلوئیدها که پانسمان‌های نسبتا جدیدی محسوب می‌شوند، بکار گرفته می‌شود.  البته این نوع پانسمان، کاربردهای وسیع‌تری دارد و برای درمان زخم‌های سوختگی و دیابت نیز کاربرد دارد.

رییس بخش پوست بیمارستان شهدای تجریش ادامه داد: پانسمان‌های بیماران پروانه‌ای انواع مختلفی دارند که ازجمله آنها می توان به آلژینات، هیدروکلوئید، فوم ، هیدروژل اشاره کرد.  هیدروکلوئیدها در بیماری‌های تاولی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پانسمان به گونه‌ای است که چیزی را به زخم اضافه نکرده و تنها از زخم مراقبت می‌کند درحالی‌که برخی پانسمان‌ها، المان‌هایی دارند که ممکن است جدا شده و وارد زخم شوند.

پانسمان‌های جدید ترشحات اضافی زخم را جذب می‌کنند بدون اینکه به باکتری‌ها اجازه نفوذ و رشد بدهند و یا منجر به خشکی بیش از اندازه زخم شوند. همچنین بهبود زخم را تسریع کرده، درد را کاهش داده و تعویض آن همراه درد نیست، رطوبت و دمای مناسب را در بستر زخم حفظ می‌نمایند. المان‌های این نوع پانسمان از زخم جدا و وارد آن نمی‌شود. برخی پانسمان‌های دیگر مانند اپیدرمال گرفت، درمال گرفت و کامپوسایدگرفت نیز برای بیماران پروانه‌ای قابل استفاده است.

 

 

 

 

 

 

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.