صفحه‌اصلی چندنکته ها اشعه ماموگرافی خیلی هم خطرناک نیست

اشعه ماموگرافی خیلی هم خطرناک نیست

3
0
اشتراک‌گذاری

 

دکتر ناهید نفیسی فلوشیپ جراحی پستان در سیزدهمین کنگره بین المللی سرطان پستان در گفتگوی اختصاصی با خاص پرس اظهار داشت: در بین عموم مردم شایع شده است که اشعه ماموگرافی قوی بوده و برای پستان مضر است و همین امر علتی شده برای ترس از انجام ماموگرافی اما برخلاف تصور شایع، اشعه ماموگرافی خیلی هم خطرناک نیست.

وی ادامه داد: برنامه های درمانی برای گروههای پرخطر (افرادی که فامیل درجه یک آنها زیر سن ۴۰ سالگی دچار سرطان پستان و تخمدان شده اند) متفاوت است اما برای افراد عادی حتی بدون سابقه فامیلی و احساس مشکلی در پستان، توصیه می کنیم بعد از ۴۰ سالگی داوطلبانه برای ماموگرافی مراجعه کنند.
این فلوشیپ جراحی پستان افزود: باید توده های سرطانی را قبل از اینکه قابل لمس شوند و نیازی به نمونه برداری و شیمی درمانی باشد، تشخیص دهیم.

عمدتا شایع شده که اشعه ماموگرافی خطرناک است اما در واقع میزان این اشعه کم است. این ترس درحالی بین عموم زنان وجود دارد که در یک پرواز داخلی که در مدت یک ساعت انجام می شود، به اندازه یک ماموگرافی و در یک پرواز خارجی چند ساعته به اندازه سه ماموگرافی به بدن اشعه وارد می شود.

نفیسی گفت: اگر فردی نیاز به سی تی اسکن ناحیه شکم و لگن داشته باشد، به اندازه ۲۰ ماموگرافی به بدنش اشعه وارد می شود و یا بهتر است بگوییم زندگی در شهرهای بزرگی مانند تهران، طی هر هفت هفته به اندازه یک ماموگرافی به بدن اشعه وارد می کند. بنابراین ترس از اشعه ماموگرافی تصور غلطی است و توصیه میکنم خانم ها بعد از ۴۰ سالگی حتی بدون سابقه فامیلی حتما برای ماموگرافی مراجعه کنند.

 

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.