صفحه‌اصلی روانشناسی تاثیر نور خورشید بر بهداشت روانی افراد

تاثیر نور خورشید بر بهداشت روانی افراد

5
0
اشتراک‌گذاری

 

تحقیقات جدید حاکی از آن است که نور آفتاب بیشتر از سایر عوامل آب و هوایی بر سلامت روانی افراد تاثیر می گذارد.
نور خورشید ارتباط مستقیمی با ایجاد اثرات شادی، سرحالی و سرزندگی افراد دارد. اخیرا، طبق مطالعات دانشگاه بریگهام یانگ، میزان زمان بین طلوع و غروب خورشید عامل برتری دهنده نور خورشید در تامین بهداشت عاطفی و روانی افراد، نسبت به سایر عوامل آب و هوایی است.
در این مطالعات پژوهشگران ارتباط بین حالات روحی-روانی و خلق و خوی فرد را با شرایط آب و هوایی مانند نورخورشید، روزهای ابری، دمای هوا، باران و آلودگی هوا کشف کرده اند. نتیجه این مطالعات نشان داده است که افراد در طول روزهای کوتاهتر با تابش آفتاب کمتر دارای اضطراب و افسردگی روحی روانی بیشتری هستند. بنابراین در فصول بهار و تابستان که تابش آفتاب بیشتر و روزها بلندترند، احساس شادمانی بیشتری در افراد وجود دارد و در فصلهای پاییز و زمستان که روزها کوتاهتر و تابش نور خورشید کمتر است، میزان حس دلهره، افسردگی روحی و اضطراب نیز در افراد بیشتر است.
به طور کلی در روزهایی که هوا در آنها مرطوب و شرجی است، روزهای بارانی و یا روزهایی که آلودگی هوا در آنها بیشتر است، افراد بیشتر احساس افسردگی، دلتنگی و کسالت روحی می کنند.
جالب ترین و مهم ترین بخش از نتایج این تحقیقات این است که طول مدت روشنایی روز و تابش نور خورشید در مقایسه با میزان اشعه های جذب شده نور خورشید، در تاثیر بر خلق و خوی افراد مهم تر است. بدین معنی که تاثیر طول مدتی که هوا روشن است، یعنی ساعات مابین طلوع و غروب خورشید بسیار بیشتر از قرارگیری مستقیم زیر آفتاب و جذب آن توسط بدن در شاداب کردن روحیه افراد موثر است و هرچه طول مدت روز و روشنایی هوا بیشتر باشد از لحاظ روانی اثر بیشتری بر کاهش استرس و افکار مایوس کننده خواهد داشت.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.