صفحه‌اصلی اخبار ارائه شناسنامه خدمات توان‌بخشی به بیماران ام اس و سکته مغزی در...

ارائه شناسنامه خدمات توان‌بخشی به بیماران ام اس و سکته مغزی در سال ۹۷

3
1
اشتراک‌گذاری

مشاور توانبخشی وزارت بهداشت از ارائه شناسنامه خدمات توان‌بخشی به بیماران ام اس و سکته مغزی در سال ۹۷ خبر داد.
محمد تقی جغتایی مشاور توان‌بخشی وزارت بهداشت گفت: هدفی که در بیمارستان‌های استان‌های بزرگ کشور به دنبال آن هستیم و تا حدودی عملیاتی شده است، راه اندازی واحدهای تخصصی توان‌بخشی است که با کمک منابع مالی سازمان مدیریت و تخصیص منابع در برخی بیمارستان‌ها این کار عملیاتی شده و در سال آینده در صدد توسعه واحدهای توان‌بخشی در بیمارستان‌های بزرگ هستیم.
وی گفت: به طور کلی هفت تا ۱۰ درصد افراد جامعه با در نظر داشتن دردهای مزمن،‌ اختلافات اسکلتی- عضلانی اعم از آرتروزها، کمردردها و دردهای پیش رونده دیگر نیاز به خدمات توان‌بخشی دارند که از این میان سه درصد دچار فلج مغزی، ام اس و پارکینسون هستند، به شدت به خدمات تخصصی توان‌بخشی و استمرار خدمات نیاز دارند که عمده تمرکز وزارت بهداشت در حوزه توان‌بخشی به این سه گروه معطوف است.
جغتایی افزود: تشخیص به موقع، ارائه خدمات تخصصی و استمرار خدمات و ارجاع بیماران از بیمارستان‌ها به مراکز توان‌بخشی از مواردی است که در شناسنامه ارائه خدمات توان‌بخشی به آن پرداخته شده است که به زودی این شناسنامه‌ها برای بیماران ام اس و سکته مغزی فراهم خواهد شد و در بیماران دمانس یا زوال عقلی نیز در حال آماده شده است.
ابلاغ آئین نامه مراکز تحت حاد توان‌بخشی
مشاور توان‌بخشی وزارت بهداشت اظهار کرد:‌ تاکنون نیز خدمات توان‌بخشی برای بیماران در بیمارستان‌ها مهیا شده است، اما در سال آینده به صورت تخصصی پیگیر این حوزه هستیم زیرا مداخله زودهنگام برای بیماران سکته مغزی و یا همان ساعات طلایی مداخله از موضوعاتی است که نباید از آن بگذریم؛ بلکه با توسعه بیمارستان‌های سکته مغزی که در حال حاضر هم در کشور وجود دارند باید به آن توجه کنیم تا با توجه به آمار سکته‌های مغزی شاهد افزایش هزینه‌های درمان و از کار افتادگی فرد نباشیم.
وی در ادامه گفت: پوشش بیمه‌ای بخش بستری توان‌بخشی، تقویت تعرفه‌های توان بخشی، تهیه و ابلاغ آئین نامه مراکز تحت حاد توان‌بخشی، ایجاد مراکز تحت حاد توان‌بخشی در مراکز دولتی و خصوصی، تفاهم نامه مشترک بنیاد شهید و وزارت بهداشت و ارائه تسهیلات توان‌بخشی به ایثارگران،‌ جانبازان، خانواده‌های شهید و عموم مردم و تحت پوشش قرار گرفتن خدمات توان‌بخشی در قانون حمایت از معلولان و همچنین تأسیس چند مرکز توان‌بخشی در هلال احمر از اخبار خوش حوزه توان‌بخشی وزارت بهداشت بود که امیدواریم این حوزه مغفول واقع شده به جایگاه اصلی خود برگردد و با توجه به نگاه جدیدی که وزیر بهداشت به این حوزه دارد، شاهد رفع آلام مردم باشیم.

۱ نظر

  1. صدور شناسنامه ارائه خدمات توان‌بخشی به بیماران ام اس و سکته مغزی در سال ۹۷ کی آغاز می شود؟ فاصله زمانی عنوان شده باز است یعنی ۳۵۰ روز دیگر یا بیشتر؟

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.