صفحه‌اصلی اخبار ۶ بیماری مادر که روی جنین تاثیر منفی دارد

۶ بیماری مادر که روی جنین تاثیر منفی دارد

2
0
اشتراک‌گذاری

به گزارش خاص پرس؛ عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران گفت: فشارخون و دیابت مادر و بیماریهای ژنتیکی، کمبود ویتامین‌ها،‌کم‌خونی و استرس از جمله مسائلی است که قبل از تولد می‌تواند از مادر بر جنین تأثیر بگذارد.

 

دکتر سعید مهدوی در ارتباط با نقش آزمایشگاه‌های کشور در شناسایی بارداری‌های پرخطر اظهار داشت: بارداری پرخطر به بارداری گفته می‌شود که سلامت جنین یا مادر در خطر باشد و در واقع عاملی وجود دارد که برای بارداری تهدیدکننده به شمار می‌رود.

مسئول محور آزمایشگاه و بالین – بارداری پرخطر با بیان اینکه مشکلات جنین می‌تواند بر مادر و از مادر بر جنین تأثیرگذار باشد، گفت: این مشکلات به سه دسته قبل، حین و بعد از تولد جنین مرتبط می‌‌شود.

این دکترای علوم آزمایشگاهی ادامه داد: فشارخون و دیابت مادر همچنین بیماری‌های ژنتیکی، کمبود ویتامین‌ها،‌کم‌خونی و استرس از جمله مسائلی است که قبل از تولد می‌تواند از مادر بر جنین تأثیر گذارد. همچنین نارسایی قلبی و بیماریهای ژنتیکی مشکلاتی هستند که موجب سقط شده و بر مادر تاثیر می‌گذارند.

مهدوی اضافه کرد: در حین بارداری خون ریزی و یا پارگی نسج کانال زایمان می‌تواند برای مادر خطرآفرین باشد و پس از زایمان نیز عفونت در مادر یا جنین می‌تواند برای یکدیگر مشکل‌آفرین باشد که آزمایشگاه نقش بی‌بدیلی در شناسایی این مشکلات داشته و بر اساس آن می‌توان اقدام به موقع انجام داد.

وی در انجام آزمایش‌های قبل از بارداری تأکید کرد و گفت: رفع مشکلاتی همچون کم‌خونی و بیماری‌های باکتریال قبل از بارداری بسیار حائز اهمیت است چرا که رفع نشدن آن سلامت مادر و جنین را به خطر انداخته و در واقع بارداری پرخطری را ایجاد می‌کند.

این عضو هیأت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران عنوان کرد: انجام تست‌های غربالگری جنین ( سه ماهه اول و یا سه ماهه دوم ) و یا تست غربالگری دیابت بارداری مادر در هفته بیست و سوم از جمله آزمایش‌هایی بوده که برای مادران باردار انجام می‌شود و آزمایشگاهها نقش مهمی در شناسایی این مشکلات دارند.

این دکترای علوم آزمایشگاهی اضافه کرد: کشت باکتریال و تست‌های سرولوژی مادر باردار نیز توسط آزمایشگاه‌ها انجام می‌پذیرد و این مسئله باید بررسی شود که آیا ویروس  از جفت عبور می‌کند و برای آن خطرآفرین است یا خیر. همچنین شناسایی سندروم داون جنین از طریق برخی آزمایش‌های غربالگری در دوران بارداری انجام می‌پذیرد.

مهدوی خاطرنشان کرد:‌ در حال حاضر حدود ۳۵ درصد آزمایشگاه‌های کشور قابلیت انجام کامل تست‌های لازم در بارداری‌های پرخطر را دارند و با فعالیت‌ آنها می‌توان از بسیاری از مشکلات  جنین و مادر پیشگیری و یا درمان به موقع انجام داد.

گفتنی است، یازدهمین کنگره بین المللی و شانزدهمین کنگره کشوری ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران از ۳۰ فروردین تا ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود.

منبع: تسنیم

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.