صفحه‌اصلی اخبار رابطه بین سطح پائین ویتامین D نوزاد و احتمال ابتلای او به...

رابطه بین سطح پائین ویتامین D نوزاد و احتمال ابتلای او به ام اس

11
0
اشتراک‌گذاری

دکتر شکوفه علایی، متخصص بیماری مغز و اعصاب و عضو کمیته علمی انجمن ام اس ایران می‌گوید: محققین در دانمارک و امریکا دریافتند که نوزادانی که سطح ویتامین Dخونشان پائین بوده است احتمال ابتلاء شان به ام اس در سنین بالاتر، بیشتر از نوزادانی بوده که سطح این ویتامین در خونشان بالاتر بوده.

شاید بدانید که برخی فاکتورهای ژنتیک و محیطی بر احتمال بروز بیماری ام اس اثر گذار هستند. این فاکتورها همچنین ممکن است روی شدت بیماری نیز تاثیر داشته باشند.

یکی از فاکتورهای محیطی که بسیار مورد توجه دانشمندان قرار دارد میزان ویتامین D در بدن افراد است. اما مسئله ای که در حال حاضر مبهم است این است که در چه دوره ای از زندگی کمبود ویتامین D می تواند بر احتمال ابتلا به این بیماری اثر گذار باشد نوزادی، کودکی، نوجوانی، یا حتی زندگی داخل رحمی. حداقل یک تحقیق در گذشته نشان داد که میزان ویتامین D خون مادر در دوران بارداری ممکن است بر احتمال ابتلا فرزندش به ام اس تاثیر گذار باشد.

نتایج بدست آمده از این تحقیق جدید به این شکل اعلام شد: نوزادانی که پائین ترین میزان ویتامین D داشتند ( یعنی کمتر از nmol/l 7/20) بیشترین احتمال ابتلا به ام اس را داشتند و گروهی که بالاترین میزان ویتامین Dرا در خون داشتند ( یعنی بیشتر از nmol/l 9/48) کمترین احتمال.

اما باید توجه داشت که هنوز مشخص نیست که مصرف قرص های ویتامین D در دوره بارداری برای جنین، بی ضرر است یا خیر و اگر ما برای خانم باردار قرص ویتامین D تجویز کنیم آیا احتمال بروز ام اس را در فرزند او تغییر میدهیم یا خیر. لذا تا مشخص شدن این ابهامات، مصرف قرص ویتامین D هم در دوران بارداری مثل داروهای دیگر می بایست زیر نظر پزشک انجام گیرد.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.