صفحه‌اصلی اخبار سکته‌های قلبی و مغزی دو عامل مرگ ایرانیان/ارائه داروی معجزه‌آسا در بیش...

سکته‌های قلبی و مغزی دو عامل مرگ ایرانیان/ارائه داروی معجزه‌آسا در بیش از ۵۰ بیمارستان دولتی

13
0
اشتراک‌گذاری

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سکته‌های قلبی و مغزی دو عامل اصلی مرگ ایرانیان است، گفت: با تزریق به موقع داروی رفع لخته مغزی می‌توان عوارض ناشی از سکته مغزی را برطرف ساخت.

 

به گزارش خاص پرس؛ جمشید کرمانچی در ارتباط با تمهیدات وزارت بهداشت در کاهش سکته‌های قلبی و مغزی اظهار داشت: عامل ۴۰ درصد مرگ‌ومیر کشور و ۲ عامل مرگ ایرانیان سکته‌های قلبی و مغزی بوده و بر همین اساس وزارت بهداشت طی ۲ سال اخیر با هدف‌گذاری‌هایی تلاش کرده تا بهترین نوع درمان را در زمان معین به مردم ارائه دهد.

وی افزود: سازمان اورژانس کشور، دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت هماهنگی‌های لازم را در این زمینه با یکدیگر انجام داده تا اگر بیمار دچار سکته شد و پس از آن خانواده با اورژانس تماس گرفت تا کمتر از ۹۰ دقیقه به مرکز درمانی آماده در حوزه سکته قلبی و مغزی منتقل شود.

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: بیمارستان‌های ۲۴۷ (۲۴ ساعته در ۷ روز هفته) شامل ۵۴ بیمارستان در کشور در مراکز استان‌ها و شهرهایی همچون دزفول و فسا بوده که در آنها خدمات آنژیوپلاستی اولیه یا رفع لخت از رگ با بهترین روش صورت می‌گیرد.

کرمانچی اضافه کرد: در تهران نیز اکثر آمبولانس‌ها مجهز به دستگاه نوار قلب شده و زمانی که نیروهای اورژانس بر بالین فرد حاضر می‌شوند نوار قلب از آن گرفته شده و پس از آن تصویر نوار قلب به متخصص مربوطه ارسال می‌شود.

وی گفت: در صورتی که بیمار دچار سکته قلبی شده باشد در اسرع وقت به اتاق عمل و بخش مربوطه منتقل شده و با این تمهیدات پیش‌بینی شده در اورژانس بیمارستان نیز معطل نمی‌شود.

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت اعلام کرد: ۲ روز پیش نیز یک فرد مالزیایی در پرواز امام خمینی با همین سیستم شناسایی و به بیمارستان سینا منتقل شد که این روش در کمتر کشورهایی تاکنون اجرا شده است.

کرمانچی با بیان اینکه سکته مغزی اولین علت معلولیت ایرانیان به شمار می‌رود، گفت: بهترین روش درمانی ارائه داروی رفع لخته مغزی است که خوشبختانه این دارو اکنون تحت پوشش بیمه قرار گرفته و در صورت استفاده فرد دچار بی‌حسی دست و پا و لکنت زبان نخواهد شد.

وی اضافه کرد: در زمان بروز سکته مغزی زمان طلایی کمک به بیمار بسیار حائز اهمیت است که حدود ۳٫۵ ساعت بوده و بعد از  آن کمک به بیمار و رفع عوارض سکته مغزی بسیار مشکل بوده و گاهی جبران‌ناپذیر است که با اقدامی به موقع و تمهیدات پیش‌بینی شده می‌توان دارو را تزریق و بسیاری از علایم را در بیمار رفع کرد که اکنون در ۵۰ بیمارستان به صورت ۲۴ ساعته این خدمات ارائه می‌شود.

منبع: فارس

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.