صفحه‌اصلی اخبار بی‌رحم‌ترین سرطان‌ها در ایران کدامند؟

بی‌رحم‌ترین سرطان‌ها در ایران کدامند؟

196
0
اشتراک‌گذاری

دکتر محمدرضا قوام نصیری، رئیس انجمن رادیوتراپی -آنکولوژی ایران در گفتگویی اختصاصی با خاص پرس اظهار داشت: در منطقه‌ای از دنیا که ایران در آن واقع شده است، اپیدمیولوژی سرطان‌های خاصی وجود دارد که به آنها سرطان‌های منطقه‌ای گفته می‌شود. در ایران بنا به دلایلی برخی از انواع سرطان‌ها شیوع بیشتری پیدا کرده‌اند.

شایع‌ترین سرطان در ایران، سرطان‌های دستگاه گوارش فوقانی (مری و معده) است. سرطان معده طی سال‌های اخیر در ایران افزایش چشمگیری پیدا کرده است و در میان آقایان شیوع بیشتری دارد. متاسفانه پیش‌آگهی این بیماری بسیار بد است و علایم ابتدایی آن مانند علایم ناراحتی‌های گوارشی معمولی یعنی یک سوء‌هاضمه ساده است؛ از این رو، اکثر بیماران در مراحل پیشرفته شناسایی می‌شوند.

سرطان مری در شمال خراسان، ترکمنستان، گنبد و کلاله و همچنین در غرب ایران، منطقه آذربایجان نسبت به سایر شهرهای ایران، شیوع بیشتری دارد. پس از سرطان‌های دستگاه گوارش، سرطان پروستات در آقایان، در رتبه دوم قرار دارد. سرطان روده بزرگ، نیز بیماری است که بین خانم‌ها و آقایان به نسبت مساوی درحال شیوع است.

درمیان زنان نیز سرطان پستان شایع‌ترین نوع است که در دهه‌های اخیر شیوع چشمگیری داشته است.

سرطان خون نیز یکی از انواع سرطان‌هایی است که در ایران مبتلایان زیادی دارد و این بیماری در دو گروه اطفال و بزرگسالان تقسیم‌بندی می‌شود.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.