صفحه‌اصلی اخبار چک‌آپ‌های لازم و دوره‌ای برای بیماران ای بی چیست؟

چک‌آپ‌های لازم و دوره‌ای برای بیماران ای بی چیست؟

28
0
اشتراک‌گذاری

گفتگوی اختصاصی خاص پرس با دکتر سعید شفیعیان ، متخصص بیماری‌های پوست و مو و عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان در مورد چک آپ‌های لازم برای بیماران پروانه‌ای؛

اولین و مهمترین بررسی‌های دوره‌ای، مشاوره‌های روانپزشکی است. باتوجه به اظهار تالم، فُرم غیرطبیعی دستها و ظاهر متفاوتی که این بیماران دارند، آنها همواره نیازمند حمایت روانی بسیار بالایی هستند. خدمات باید بصورت معاینات دوره‌ای روانشناسی به این بیماران ارائه شود.

گروه متخصصان پوست، بیشترین ارتباط را با این بیماران دارند و در مورد ترمیم و درمان زخم‌ها، روشهای درمانی مختلفی انجام می‌دهند. به دلیل اینکه احتمال دارد زخم‌های این کودکان به سمت سرطانی شدن پیش رود، بنابراین باید پزشکان زخم‌ها را شناسایی و به موقع درمان کنند.

معاینات چشمی به دلیل زخم‌هایی که ممکن است در چشم و پلک‌ها ایجاد شود، دیگر نیاز این بیماران است تا چسبندگی پلک‌ها و مجرای اشک باز شود.

دستگاه تنفسی از بینی گرفته تا راه‌های هوایی باید در معاینات دوره‌ای چک شوند و درصورت نیاز از تجهیزاتی که مجرای تنفسی را گشاد می‌کند استفاده شود. برای رفع اختلال در دستگاه تنفس، درمان‌های پیشرفتهای لازم است.

باتوجه به نوع رژیم غذایی بیماران ای‌بی، عمدتا دندان‌ها و لثه‌های این کودکان دچار مشکلاتی می‌شود و لازم است بیماران مرتب توسط دندانپزشک ویزیت شوند.

چک آپ‌های دوره‌ای توسط متخصصان اطفال بسیار مهم است از جهت اینکه بیماری‌های احتمالی کودکان در کودکان مبتلا به ای‌بی بیشتر خواهد بود.

همچنین چک آپ‌های دوره‌ای برای بیماری‌های عفونی کبدی و کلیوی لازم است. سیستم ادراری کودکان مبتلا به ای بی به دلیل چسبندگی‌ها در این قسمت دچار مشکل می‌شود. چسبندگی‌ها در سیستم ادراری باعث پس زدن ادرار شده و آسیب‌های کلیوی برگشت ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

چک آپ های دوره‌ای توسط متخصصان تغذیه باید انجام شود زیرا این بیماران بلع خوبی ندارند؛از طرفی پزشک باید برنامه تغذیه‌ای متناسب با شرایط کودک را تنظیم کند. بسته به اینکه کودک مبتلا به ای‌بی در چه شرایطی از شدت بیماری قرار دارد، ممکن است نیاز باشد رژیم‌های غذایی غیرمتداولی هم ارائه شود.

گروه جراحان پلاستیک و ترمیمی در موارد شدید چسبندگی دست و پا و مفاصل، کارهای ترمیمی انجام می‌دهند تا انگشت‌های دست‌ بیمار را باز کرده و بتوانند اندام را فعال کنند.

گروه پزشکان فیزیوتراپی و کاردرمانی، نسبت به سایر بیماران کار کاملا متفاوتی را بر روی کودکان ای بی انجام می‌دهند. متخصصان ارتوپد در مورد اصلاح وضعیت دست و پاها با استفاده از وسایل کمک درمانی خاص می‌توانند انحراف‌های اندام‌ها را اصلاح کنند.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.