صفحه‌اصلی اخبار واکنش های احتمالی بیماران دیالیزی از زبان متخصص روانشناسی بالینی

واکنش های احتمالی بیماران دیالیزی از زبان متخصص روانشناسی بالینی

7
0
اشتراک‌گذاری

به گزارش خاص پرس؛ دکتر محمد رضا خوانساری متخصص روانشناسی بالینی امروز در اولین همایش سلامت روان در سخنرانی خود با موضوع “سازگاری روانشناختی با همودیالیز” اظهار داشت : بیماری دیالیز یک بیماری ناتوان کننده است که همه فعالیت های اجتماعی، شغلی و خانوادگی فرد را تحت تاثیر قرار میدهد. مهم‌ترین علل نارسایی کلیه، دیابت، فشار خون، کم‌خونی، سنگ کلیه، عفونت و سموم است.

وی ادامه داد : دیالیز فقط ۱۰ درصد وظیفه یک کلیه سالم را انجام میدهد. بنابراین بیمار بستری شدن های پی در پی را تجربه می کند و بیماری های زمینه ای ناشی از دیالیز در او زیاد می شود.

خوانساری گفت: بیماران دیالیزی واکنش های متفاوتی نشان می دهند ازجمله انکار بیماری، چانه زنی، خشم نسبت به کادر درمان و نزدیکان، التماس، چاپلوسی، غیبت در جلسات دیالیز، عدم پیروی از دستورات پزشکی، رژیم غذایی نامناسب، رفتار کودکانه، احساس گناه، درماندگی آموخته شده و بی تفاوتی نسبت به درمان. این موارد باعث وخیم‌تر شدن حال بیمار می‌شود.

این متخصص روانشناسی بالینی گفت: نوع واکنش بیماران دیالیزی با زمینه های شخصیتی قبلی آنها و تجربه زندگی شان مرتبط است. به طور کلی، افسردگی در بیماران دیالیزی شایع‌ترین مشکل روانشناختی است.

خوانساری افزود: اعضای تیم درمان و خانواده بیمار نقش مهمی در آگاهی و آموزش صحیح به بیماران دارند تا کمک کنند آنها با مسائل و مشکلات موجود تطابق بیابند. آموزش پزشکی و بهداشتی، تغذیه و روانشناسی همزمان با شروع روند دیالیز، قبل و بعد پیوند کلیه، ارکان اساسی در سازگاری بیمار با دیالیز و احتمال موفقیت پیوند کلیه در این بیماران است.