صفحه‌اصلی دانستی های بیماران خاص یادداشت تفاهم‌نامه‌ای برای تجهیز مرکز بیماران خاص در شهرستان دزفول

یادداشت تفاهم‌نامه‌ای برای تجهیز مرکز بیماران خاص در شهرستان دزفول

8
0
اشتراک‌گذاری

محمدرضا چگینی مدیرعامل و رئیس بیمارستان امام حسن مجتبی (ع) شهرستان دزفول در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار خاص‌پرس:

یادداشت تفاهم‌نامه‌ای برای تجهیز مرکز بیماران خاص در شهرستان دزفول

این بیمارستان به بیماران سرطانی شمال خوزستان، استان‌های لرستان، ایلام و بیماران دیالیزی شهرستان دزفول خدمات‌رسانی می‌کند.

در این بیمارستان دو دستگاه رادیوتراپی وجود دارد که روزانه بین ۴۰ تا ۶۰ نفر بصورت رایگان با تعرفه‌های دولتی رادیوتراپی می‌شوند. بخش شیمی‌درمانی سرپایی این بیمارستان نیز روزانه حدود ۴۰ نفر را بصورت رایگان شیمی‌درمانی می‌کند.

در بخش دیالیز نیز روزانه ۸۵ تا ۹۰ نفر دیالیز می‌شوند. طبق امار، افراد دیالیزی ۱۶۵ نفر هستند که در سال به این بیمارستان مراجعه کرده و بصورت رایگان از خدمات بهره می‌برند.

از دیگر اقدامات حمایتی انجام شده برای بیماران تحت پوشش بیمارستان امام حسن مجتبی (ع) به این موارد هم می‌توان اشاره کرد:

• پرداخت کمک هزینه جهت دارو، سونوگرافی، ماموگرافی، سی‌تی‌اسکن و ام‌آرآی.

• پرداخت صددرصد هزینه دارویی بیماران سرطانی تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی.

• توزیع ارزاق بین بیماران کم‌بضاعت به صورت ماهانه.(۳۵۰ خانواده بیماران سرطانی و دیالیزی)

• پرداخت وام به بیماران نیازمند جهت مواردی مثل جراحی و تامین دارو و …

• اسکان بیماران شهرستانی در مهمانسرا با غذای رایگان در سه وعده.

• هماهنگی جهت اسکان بیماران اعزامی در تهران بصورت رایگان با همکاری موسسه خیریه مهرانه زنجان.

• اعزام بیماران و همراهان به سفر زیارتی مشهد بصورت رایگان.

• تشکیل کلاس‌های آموزشی پرسش و پاسخ باحضور پزشکان متخصص برای بیماران در مرکز.

• قرارداد با آموزش و پرورش دزفول جهت برگزاری کلاس‌های آموزش پیشگیری از سرطان در مدارس.

• توزیع بیست هزار عدد قلک مهر بین دانش‌آموزان مدارس دزفول به منظور ترویج فرهنگ خیرخواهی و حمایت از بیماران سرطانی کم‌بضاعت.

در بخش بستری، ۳۶ تخت داریم. بخش دیگری نیز برای بیماران طب تسکینی و پیوند مغز استخوان داریم که درحال آماده‌سازی برای افتتاح است.

این بیمارستان بیشتر با کمک‌های مردمی ساخته شده و تاکنون حدود ۴۰ میلیارد تومان خیرین برای ساخت آن هزینه کرده‌اند.

در این بیمارستان هیچ‌گونه صندوقی برای دریافت پول از بیماران وجود ندارد و همه بیماران از هر قشر درآمدی که مراجعه ‌کنند، هزینه‌ای بابت خدمات دریافتی نمی‌دهند. علاوه بر رایگان بودن هزینه‌ها، چیزی حدود ۶۰ میلیون تومان هزینه دارو به سه هزار و صد بیمار تحت پوشش کمک می‌کنیم.

هزینه‌های بیمارستان بیشتر از طریق فرانشیز بیمه‌ها و کمک‌های مردمی تهیه می‌شود. خیرین و نیکوکاران به چند طریق جذب می‌شوند تا کمک‌های مردمی به بیمارستان و بیماران ادامه یابد. برخی از خیرین بی‌واسطه کمک می‌کنند و عده‌ای دیگر از خیرین واسطه‌ای برای کمک‌های سایر خیرین هستند.
بخشی از خیرین کارمندان هستند که ماهیانه مبلغی از حقوقشان کسر می‌شود . در بازار، کمک‌ها از طریق صنف‌ها جمع‌آوری می‌شود و به دستمان می‌رسد. در مراکز بزرگ مانند فرودگاه و … صندوق‌های بزرگی برای جمع‌آوری کمک‌ها وجود دارد.

به جرئت می‌توان گفت؛ شهرستان دزفول یکی از شهرهای خیرمدار است و تعداد زیادی بیمارستان در این منطقه وجود دارد که توسط مردم ساخته شده‌اند. کمک‌های دولتی نیز این بیمارستان‌ها را گسترش و توسعه داده است اما درحقیقت بیمارستان‌ها با کمک‌های مردمی بنا شده‌اند. هیچ شبکه بهداشت و خانه بهداشتی در دزفول به نام دولت نداریم و تمام خانه‌های بهداشت توسط مردم ساخته شده‌اند. همچنین در اینجا می‌توان ذکر کرد که ۹۰ درصد مدارس در شهرستان دزفول توسط مردم ساخته شده‌اند.

چگینی مدیرعامل و رئیس بیمارستان امام حسن مجتبی (ع) شهرستان دزفول، درباره علت حضور خود در بنیاد امور بیماریهای خاص در تهران گفت:این بنیاد نهاد خیریه‌ای است که همواره کمک‌های زیادی را برای درمان بیماران خاص انجام داده است و همچنین بیمارستان امام حسن مجتبی (ع) شهرستان دزفول نیز تاکنون از کمک‌های این بنیاد بی‌بهره نبوده است.

وی ضمن تشکر از دکتر فاطمه هاشمی رئیس بنیاد امور بیماری‌های خاص گفت: طبق مذاکراتی که با ایشان داشتیم، قرار شده است با همکاری بنیاد، مرکزی به نام مرکز بیماران خاص امام حسن مجتبی (ع) در دزفول بنا کنیم. در این مرکز همه بیماران تالاسمی، هموفیلی، دیالیزی، دیابتی و ام‌اس تحت پوشش خواهند بود.

در تفاهم نامه‌ای که با خانم هاشمی نوشته شد قرار است بنیاد ماهانه کمک‌هایی را برای تکمیل تجهیزات مجموعه داشته باشد و همه بیماران خاص شهرستان دزفول زیرنظر بنیاد امور بیماری‌های خاص ساماندهی شوند.

بنیاد بیماری‌های خاص تاکنون ۱۳ تخت دیالیز، ۱۳ دستگاه دیالیز و کمک‌های موردی زیادی به بیماران شهرستان دزفول داشته است.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.