صفحه‌اصلی روانشناسی ارتباط موثر

ارتباط موثر

10
0
اشتراک‌گذاری

 

دکتر امین رفیعی پور،متخصص روانشناسی سلامت و عضو هیات علمی دانشگاه در اولین همایش سلامت روان در بیماران خاص عنوان کرد:

روانشناسی سلامت، علم جدید و نوپایی است و یکی از دستاوردهای آن کمک به سازگاری با بیماری های مزمن است.

همه بیماری ها یک منشاء روانی دارند.حتی یک سرماخوردگی ساده بایوسایکوسوشیال است.در اکثرافراد، عوامل زمینه ای برای ایجاد بیماری وجود دارد ولی تنها در برخی از افراد بیماری بروز پیدا می‌کند.اینجاست که نقش روان در سلامت مطرح می‌شود.

هدف مشترک انسانها، بقا است واز زمان های‌گذشته تاکنون،انسانها متناسب با شرایط برای حفظ بقا در مقابل هیجانات، پاسخ جنگ و گریزرا انتخاب کردند.این دوانتخاب در بین حیوانات و انسانها مشترک است.اگر خشمگین شویم و توانایی آن را داشته باشیم، می‌جگنیم و اگر بترسیم،گریز را برمی‌گزینیم.در زمان پاسخ برای بقا، اعصاب خودمختار بدن را برای جنگ و گریز آماده می‌کند. به طور مثال  در زمان گریز، خون رسانی به بافت های اندام تحتانی افزایش پیدا می‌کند و با افزایش ضربان قلب، تنفس تندتر می‌شود و فرد برای فرار آماده می‌شود.هنگام انتخاب جنگ، خون رسانی به عضلات دست بیشتر می‌شود و در این میان  امحاء و احشا بدن مانند معده،کلیه و عضلات قلب خون کمتری را دریافت می کنند و همین اتفاق عامل زمینه ساز بیماری های سایکوسوماتیک می‌شود.

داروین می‌گوید همیشه برای ماندگاری نیاز به هوش و قدرت نیست.بلکه سازگاری باعث بقا می‌شود. اگرانسانها توانستند در روی کره زمین باقی بمانند به دلیل هوشمندی آنان برای سازگاری با محیط بوده است.

روزانه فرد با مشکلات و استرس های زیادی مواجه می‌شود و این اتفاقات باعث می‌شود تا پاسخ جنگ و گریز فعال شود.فرد برای رسیدن به هدف خود نیاز به ابزارهایی دارد که ارتباط یکی از آن ابزارها است.

ضرورت یادگیری گفتگو چیست؟ چرا ما نیاز به ارتباط داریم؟از چه زمانی این نیاز به وجودآمده؟هدف از برقراری ارتباط چیست؟

یادگیری برقراری یک ارتباط خوب و صحیح ضرورتی است که می‌تواند از مشکلاتی که برای هر فرد به وجود می‌آید جلوگیری کند. انسانها از طریق  اندیشه، با خود و دیگران ارتباط برقرار می‌کنند.

بسیاری از مشکلات روزمره را می‌توان با مهارت های گفتگو برطرف کرد.زبان ابزار ارتباط است و ارتباط مسیر زندگی فرد  را مشخص می‌کند.این مهارت ها آموختنی است. چهار سبک مهارت ارتباطی  وجود دارد:

سبک اول قاطعیت که سالم ترین سبک ارتباطی است در این سبک سخنی که گفته می شود صادقانه است.صداقت در گفتار، زبان بدن و لحن سخن مشخص می‌شود. صریح است یعنی روشن و مستقیم است و فراپیام دارد. اگر پیام با فرا پیام یکسان باشد صراحت ایجاد می‌شود و جزئی و عینی است و کلی گویی ندارد. براساس احترام متقابل است  و باعث می‌شود تا برای طرف مقابل هم فرصت ابراز نظرفراهم کنیم در این سبک خود مختاری متقابل رعایت می‌شود یعنی اختیاراتی را برای طرف مقابل خود درنظر می‌گیریم.این سبک رفتاری برد-برد است.

دومین سبک رفتاری پرخاشگری است. این رفتار هم صادقانه و نیمه صریح است یعنی روشن است اما مستقیم نیست. بدون احترام است ودر واقع با خشم، طرف مقابل کنترل می‌شود.پرخاشگری یک ارتباط برد- باخت است.

سومبن سبک رفتاری، سلطه گری است که مشخصه های آن غیر صادقانه ،غیر صریح و توأم با احترام ظاهری است و در این ارتباط طرف مقابل کنترل می شود و ارتباطی که برقرار می‌شود برد – باخت است.

و چهارمین سبک رفتاری، سلطه پذیری است. ارتباط  در این سبک غیر صادقانه است اما ممکن است که در بعضی موارد صادقانه باشد و فرد با کمال میل این سلطه را پذیرفته باشد.غیر صریح  و توأم با احترام ظاهری است و این ارتباط هم برد – باخت است.

برقراری ارتباط صحیح برای پزشکان هم حائز اهمیت است. بیمارکسی است که از طریق بیماری مشکل خود را بیان می کند اما پزشکان در برقراری ارتباط با فرد بیمار ضعیف هستند و فقط بیماری او را می بینند. اگر پزشکان بیماری را بشناسند و بتوانند با بیمار ارتباط خوبی برقرار کنند،قطعا مشکلات بیمار راحت تر حل می‌شود.

 

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.