صفحه‌اصلی اخبار راه بهشت پشت در خانه‌ی همسایه است

راه بهشت پشت در خانه‌ی همسایه است

15
0
اشتراک‌گذاری

دکتر ناصر مهدوی استاد دانشگاه، در مراسم ضیافت افطاری بنیاد امور بیماریهای خاص که پنجشنبه شب در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار شد سخنرانی کرد. وی حضور هموطنان در مراسم جشن رمضان را از سر دردمندی و برای ترویج مهربانی، شفقت، محبت و نشانه خیرخواهی دانست و گرفتن دست بینوایان و کمک کردن به بیمارانی که توانایی کافی برای فراهم کردن درمان خود را ندارند، از نمونه‌های رفتاری انسانهایی دانست که دست کریم خود را، تنها به گریبان خویش نمی‌آویزند و اسیر پول پرستی نمی‌شوند و سرمایه خود را در مجرایی می‌افکنند که خنده از قلب آنان به چهره‌های دیگران هم بتابد و یأس و ناامیدی از چهره بیماران پاک شود و امکان شاد زیستن برای آنان نیزفراهم گردد.

به گزارش خاص پرس؛ دکتر مهدوی، نیکوکاری را توفیقی د انست که خداوند به برخی از انسانها مرحمت کرده است و از اینکه در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که به تدبیر کسانی که برسر قدرت نشسته اند چندان امیدی نیست و با کمک انسانهای خیر و نیکوکار باید به یاری یکدیگر شتافت، اظهار تأسف نمود.

وی هدف از ارسال پیامبران را ایجاد نرمی و درک همدردی در دل انسان ها دانست و گفت: خداوند به پیامبر می‌فرماید:«با تمام عظمتی که داری اگر قلبت سرشار از محبت نبود،هرگز در انجام رسالت موفق نمی‌شدی و محبتی که بر قلبت نشسته،عالی ترین و اصلی ترین و واقعی‌ترین رحمتی است که خداوند نصیب تو کرده است.» محبت کردن ویژگی دلهای والاست و شفت ورزیدن ویژگی انسانهای فرزانه می‌باشد.

ارجعی برپای هر فراش نیست         اذکروالله کار هر اوباش نیست

روح دیانت زمانی اتفاق می‌افتد که قلبهای انسانها نسبت به یکدیگر مهربان شود. خدا اگر بخواهد کسی را دوست بدارد، افراد را نسبت  به سرنوشت و زندگی دیگران متعهد می‌کند. این انسانها صاحب درد هستند و رنج دیگران برای آنها اهمیت دارد.

از دیدگاه این استاد دانشگاه، افرادی که به قیمت رنجور کردن دیگران خودشان را فربه می‌کنند و برحقوق دیگران می‌تازند و مال خود را افزون می‌کنند، منفور ترین انسانهایی هستند که پا به عرصه آفرینش می‌گذارند و این افراد با تمام دارایی و شکوه خود در قیامت تنها و تهی محشور خواهند شد و برعکس کسانی که در دلشان درد است و عاشقانه به انسانهای دیگر نگاه می‌کنند و بدون مُزد و بی‌منت بر سر دیگران شادی می‌آفرینند، والاترین انسانهایی هستند که خداوند آفریده است.

گر خدا خواهد که یاری کند         میل ما را جانب زاری کند

سخنران فرهیخته مراسم جشن رمضان بنیاد امور بیماریهای خاص، رسالت اصلی پیامبران و دعوت آنان به سوی خداوند را برای کاستن رنج انسانها عنوان کرد و حقانیت دیانت را شفقت و مهربانی دانست و گفت: «قلبی به پیامبر نزدیکتر است که بدون کینه، تکبر و لبریز از صمیمیت باشد. حضرت ابراهیم، الگوی همه انسانها در قرآن کریم است. خداوند او را به عنوان «انی جاعلک للناس اماما» خطاب می‌کند و شاید اصلی‌ترین دلیلی که سبب می‌شود حضرت ابراهیم با این مقام، نامیده شود این هست که، هنگامی که خطای قوم لوط محرز شد و زمان وقوع عذاب فرا رسید، حضرت ابراهیم با  قلب مهربان و پُر از شفقت و صمیمیت به دست و پای فرشتگان می‌افتد و به قول قرآن مجید با آنهامجادله می‌کند که خدایا تو عذاب را از سر اینها بردار. تاجایی که خدا تعجب می‌کند که ابراهیم دارد با فرشتگان مجادله می‌کند. اما سپس می‌گوید چه بنده نازنینی است آن کسی که سینه اش لبریز از عشق و صمیمیت  نسبت به انسانهاست.

دکتر مهدوی افزود:« یاوران بنیاد امور بیماریهای ‌خاص به کسانی کمک می کنند که ناتوان هستند و می‌خواهند همانند ما شیرین و سالم زندگی را تجربه کنند اما توانایی اقتصادی و امکانات کافی مادی  ندارند. چقدر شریف و عزیز و نازنینند انسانهایی که به جای آنکه فقط به فکر خودشان باشند دیگران را در این سرمایه شریک می‌کنند تا انسانیت نمیرد.»

دکتر ناصر مهدوی تاکید کرد:«خداوند به حضرت ابراهیم می‌فرماید:«ان ابراهیم لحلیم اواه منیب» یعنی، چون اهل حلم است  و نگاهش به زندگی صمیمانه و بدون خصومت است و دست گرم خود را به سمت دستهای سرد دراز می کند چه روح سرشار همراه با ذهن غنی و چقدر وجود شریفی دارد.»

سخنران مراسم در پایان صحبت های خود یادآور شد:«راه بهشت از مسیری می‌گذرد که ما به انسانهای دیگر رحم کنیم. اگر صد سال عبادت کنید ولی دل کسی را بسوزانید و حتی نسبت به رنج دیگران بی‌اعتنا باشیم شاید راه بهشت برای ما بسته باشد. راه بهشت پشت درخانه ی همسایه است.»

وقتی در چهره غمناک تبسمی بیافکنید وقتی در قلب شکسته امیدی ایجاد کنید آنجا خدا حاضر می‌شود. اگر زندگی ارزش و معنایی دارد معنای آن در مهربانی و شفقت و گرفتن دست انسانها بدون ترحم و بدون منت است و تنها به این جهت که بیماران  به ما نیاز دارند.

 

وی صحبت‌های خود را با خواندن شعری به اتمام رساند و تصریح کرد:«بزرگترین گناهی که مانع صعود و سلوک آدمیست شکستن دل یک انسان است و عالی‌ترین ثروت و نعمت و موهبتی که ممکن است خدا در قلب کسی به او هدیه دهد، شفقت و صمیمیت نسبت به همه‌ی انسانهاست.

به دور لاله قدحگیر و بی‌ریا می‌باش        به بوی گل نفسی همدم صبا می‌باش

نگویمت همه ساله می‌پرستی کن         سه ماه می خور و نه ماه پارسا می‌باش

چو غنچه گرچه فروبستگیست کارجهان      تو همچو باد بهاری گره گشا می‌باش

 

 

 

 

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.