صفحه‌اصلی داروها و مکمل ها ۴۰ درصد تهرانی های دچار سکته قلبی آسپرین مصرف نمی کنند

۴۰ درصد تهرانی های دچار سکته قلبی آسپرین مصرف نمی کنند

2
0
اشتراک‌گذاری

رئیس مرکز تحقیقات و پیشگیری از بیماری های متابولیک پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: نتایج پژوهش ۱۳ ساله این مرکز نشان می دهد، ۴۰ درصد مبتلایان به سکته قلبی در شهر تهران، قرص آسپرین را مصرف نمی کنند.
این پژوهش در بستر مطالعه قند و لیپید تهران با پیگیری ۱۳ ساله (۷۹-۹۱) ۲۸۲ نفر مبتلا به اختلالات قلبی انجام گرفته و نشان دهنده وضعیت نامناسب کنترل عوامل خطر بیماری قلبی – عروقی پس از ابتلا افراد به این بیماری است.
دکتر فرزاد حدائق بر ضرورت مصرف قرص آسپرین برای جلوگیری از عود بیماری در افراد مبتلا به سکته قلبی تاکید کرد و افزود: بررسی و مطالعه ۱۳ ساله این مرکز نشان می دهد، بخش عمده ای از بیماران تهرانی این دارو را مصرف نمی کنند.
وی به کنترل نامناسب عوامل خطر در بیماران قلبی – عروقی در شهر تهران اشاره کرد و گفت: هرچند این افراد باید کنترل های سخت گیرانه ای بر روی چربی خون خود داشته باشند، اما ۵۰ درصد این بیماران اصلا دارو برای کنترل چربی خون، مصرف نمی کنند.
رئیس مرکز تحقیقات و پیشگیری از بیماری های متابولیک پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم افزود: برخی از بیماران قلبی و عروقی، دارو برای کنترل بیماری مصرف می کنند اما به مقدار کافی نبوده و این موضوع می تواند مشکلاتی را برای آنان به وجود آورد.
وی با بیان اینکه چاقی، دیابت و بی تحرکی در افراد مبتلا به بیماری قلبی – عروقی افزایش قابل ملاحظه ای داشته است، این افراد باید تحرک بدنی خود را افزایش دهند و رژیم غذایی مناسب مصرف کنند
دکترحدائق بر لزوم ارائه آموزش مناسب به این افراد تاکید کرد و افزود: اصول آموزشی اولیه در مورد عوارض کنترل نکردن عوامل خطر به این افراد ناکافی بوده و پزشکان و دست اندراکاران باید توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه اولین عامل مرگ و میر در کشور حوادث قلبی – عروقی است، گفت: این بیماران باید بیشتر مراقب خود باشند و ریزفاکتورهای خطر را به دقت کنترل کنند تا دچار مشکلات جدی در این زمینه نشوند.
به گزارش خاص پرس به نقل از ایرنا، دکترحدائق ادامه داد: هدف ما از مطالعه پاسخ به این سوال بوده که آیا افراد مبتلا به بیماری قلبی و عروقی، کنترل بهتری در مورد عوامل خطر بیماری از جمله چربی و فشار خون خود انجام می دهد یا نه ؟

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.