اشتراک‌گذاری
سرطان

خاص پرس: سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر در جهان است.با این حال، می توان از بسیاری از این مرگ و میرها پیشگیری کرد. بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از سرطان ها با انتخاب شیوه زندگی سالم مانند پرهیز از تنباکو و اقدامات بهداشت عمومی مثل ایمن سازی در برابر عوامل عفونی ایجاد کننده سرطان قابل پیشگیری هستند. به گزارش تندرست نیوز بقیه سرطان ها نیز می توانند زود تشخیص داده شده و مداوا یا حتی علاج قطعی شوند. حتی در مراحل پیشرفته سرطان، درد و رنج بیماران باید با مراقبت های خوب،تسکین یابد.

* حدود ۱۶ درصد مردم جهان در اثر سرطان می میرند.

* در سال ۲۰۱۵ میلادی ۸٫۸ میلیون نفر (تقریباً معادل یک مرگ از هر ۶ مرگ در دنیا) از سرطان مردند.

* حدود ۷۰ درصد از کل مرگ و میر ناشی از سرطان در کشورهای با درآمد کم و متوسط رخ می دهد.

* در سال ۲۰۱۵،در سراسر جهان، ۵ نوع شایع ترین نوع سرطان که مردان را می کشند (به ترتیب شیوع): سرطان ریه، کبد، معده، کولورکتال و پروستات بوده است.

* در سال ۲۰۱۵،در سراسر جهان، ۵ نوع شایع ترین نوع سرطان که زنان را می کشند (به ترتیب شیوع): سرطان پستان، ریه، کولورکتال، سرطان دهانه رحم و معده بوده است.

* بین ۳۰-۵۰ درصد ازسرطان ها قابل پیشگیری هستند. استفاده از تنباکو بزرگترین تنها علت منفرد قابل پیشگیری از سرطان در جهان است و مسئول حدود ۲۲ درصد از کل مرگ و میر مربوط به سرطان است.

* در سال ۲۰۱۲، عوامل عفونت ایجاد کننده سرطان، مسئول تا ۲۵٪مواردسرطان تازه تشخیص داده شده در کشورهای با درآمد کم و متوسط بود. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باعث سرطان گردن رحم می شود و ویروس هپاتیتب ((HBV) باعث سرطان کبد می شود. واکسیناسیون در برابر این دو ویروس می تواند هر ساله از بروز ۱٫۱ میلیون مورد سرطان پیشگیری نماید.

* در سال ۲۰۱۵، کمتر از ۳۰ درصد از کشورهای کم درآمد گزارش دادند که خدمات درمانی برای بیماران سرطانی به طور کلی در دسترس است، در مقایسه با بیش از ۹۰ درصد از کشورهای با درآمد بالا.

* تأثیر اقتصادی سرطان قابل توجه و در حال افزایش است. کل هزینه اقتصادی سالانه ناشی از سرطان در سال ۲۰۱۰ حدود ۱٫۱۶ تریلیون دلار تخمین زده می شود.

* در سراسر جهان، فقط حدود ۱۴ درصد ازافرادی که نیاز به مراقبت تسکین دهنده دارند، در حال حاضر آن را دریافت می کنند.

* تنها یک پنجم کشورهای با درآمد کم و متوسط، اطلاعات لازم برای سیاستگذاری مدیریت بیماریهای سرطانی را دارند.

منبع: سازمان بهداشت جهانی

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.