صفحه‌اصلی اخبار سخنگوی سازمان غذا و دارو پاسخ داد؛ ارز دارو صرف خرید بخارشور...

سخنگوی سازمان غذا و دارو پاسخ داد؛ ارز دارو صرف خرید بخارشور نشده است

10
0
اشتراک‌گذاری

خاص پرس: در روزهای اخیر اخباری عجیبی در خصوص خریدهای نامربوط با ارز دولتی در رسانه ها منتشر شده است که در این میان شرکت های فعال در حوزه دارو نیز از این اتهام مبرا نبوده اند. به طوری که خبرهایی در خصوص واردات بخارشور از سوی یک شرکت دارویی با ارز دولتی نیز منتشر شد . موردی که البته سخنگوی سازمان غذا و دارو آن را رد کرد و ناشی از اشتباه در ترجمه کد مربوط به برخی لوازم اسپری‌های استنشاقی دانست.

کیانوش جهانپور در توضیح این موضوع به ایسنا، گفت: «ثبت و سفارشی توسط دو – سه شرکت داروسازی در وزارت صنعت جهت واردات برخی لوازم داروسازی و برخی لوازم اسپری‌های استنشاقی انجام شده بود، اما متاسفانه کد مربوط به این اقلام از سوی کارشناسان امر در وزارت صنعت یا گمرک به اشتباه ترجمه و به نام بخارشور ثبت شده و این شائبه را ایجاد کرد که شرکت‌های وارداتی دارو، بخارشور وارد کرده‌اند. در حالی که موضوع اینچنین نیست و بر همین اساس هم شرکت مربوطه طی نامه‌ای به بانک مرکزی، خواستار اصلاح اشتباه مذکور را داشته است.»

این در حالی است که با توجه به صحت خبر موربوط به واردات چای ساز و قهوه ساز از سوی یک شرکت خودروسازی و دستور رئیس جمهور مبنی بر پیگیری این موضوع و همچنین اخباری مربوط به کمبود برخی اقلام دارویی در کشور، نگرانی هایی مبنی بر استفاده نابجا از ارز دولتی در حوزه دارو نیز شکل گرفت.

با بالا گرفتن سوتفاهم ها در خصوص استفاده های غیراصولی از ارز دولتی از سوی برخی از شرکت های وارد کننده دارو سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرده است که اسامی دریافت‌کنندگان ارز دولتی “دارو” و “تجهیزات پزشکی” در اختیار بانک مرکزی قرار می گیرد و بانک مرکزی می‌تواند اسامی شرکت‌های دریافت‌کننده ارز دولتی را در این حوزه اعلام کند.

به گفته جهانپور در حال حاضر اگر به سامانه اطلاعاتی سازمان غذا و دارو به آدرس Irc.fda.gov.ir مراجعه کنید، نام شرکت های واردکننده تک‌تک داروها و ملزومات پزشکی مشخص است.

ارسال پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنیپ
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.